• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

HS esittelee kevään moottoripyöräkypärät

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja freq
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Tosta artikkelista lainattua:

"Kypärille tehdään erilaisia lujuus- ja kestävyystestejä. EU-alueella myytävän kypärän tulee täyttää ECE-22/05 (EU) tai DOT (USA) -standardien minimivaatimukset. Nämä standardit eivät kerro kokokuvaa kypärän turvallisuudesta."

Onko todella niin, että DOT riittää EU alueella?? Mitä sanoo vakuutusyhtiöt DOT -hyväksytyn kypärän käytöstä onnettomuustilanteessa??

Jos näin, tämä oli mulle uutta, mutta jos ei, vähän rohkeaa tekstiä HS:ltä.
 
Suomessa kelpaa tieliikenteeseen sekä ECE 22.05 että DOT (eli FMVSS 218).

Kliks
 
Suomessa kelpaa tieliikenteeseen sekä ECE 22.05 että DOT (eli FMVSS 218).

Kliks
Polliisisedän tulkinta aiheesta vkonloppuna oli eri, vilkutti sivuun ja tivasi multa DOT-merkatusta jenkkipotasta ECE-merkintää mutta kun ei löydy antoi huomautksen ja käski ajaa himaan vaihtaa kypärä. Eli mitä helvettiä, oli vielä mp-gyy kyseessä! Noh, nyt kulkee tuo em. printti mukana jos kinaa vielä tulee.....
 
Tossa on sama vielä Finlexistä kaivettuna:

15 §
«Suojakypärä»

Tieliikennelain 89 §:ssä tarkoitettuja tyypiltään hyväksyttyjä suojakypäriä ovat E-säännön n:o 22/04 mukaisesti hyväksytyt suojakypärät ja standardin FMVSS 218 vaatimukset täyttävät suojakypärät.


Liikenne- ja viestintäministeriön asetus kaksi- ja kolmipyöräisten ajoneuvojen sekä nelipyörien rakenteesta ja varusteista 19.12.2002/1250

Ja tässä vielä tuo TLL 89 §:

89 § (15.11.2002/954)
Suojakypärän käyttö

Kuljettajan ja matkustajan on ajon aikana käytettävä tyypiltään hyväksyttyä suojakypärää, jollei hänen sairautensa tai vammansa taikka muu erityinen syy sitä estä, ajettaessa:

1) moottoripyörällä;

2) kolmi- ja nelipyörällä sekä kevyellä nelipyörällä, jota ei ole varustettu korilla;

3) mopolla;

4) moottorikelkalla.
(11.12.2002/1091)

Kuljettajan on huolehdittava, että alle 15-vuotias lapsi käyttää suojakypärää.

Valtioneuvoston asetuksella voidaan säätää ajoneuvon erityisestä rakenteesta tai ajotehtävän erityislaadusta johtuvia vapautuksia.
 
Back
Ylös