• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Honda ST1300 ABS Pan European

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Mtl
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Ajattelin tilata ensviikolla jenkeistä tuon etulokasuojan muovisen roiskeläpän (Fenda Extenda for Honda ST1300). Kiinnostaisko ketään muuta? Suomesta noita ei tiemmä löydy?
 
http://www.storm-motor.fi/shop/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=PYR-05126

Tuommoisen laitoin viime keväänä Pannariin, sopii kuin pieksu p...aan, paikallisessa maalaamossa väri pintaan ja paikoilleen.
Suojaa kyllä todella hyvin kuskia ja pyörää kuralta, samoin suojaa myös jäähdyttäjän kennostoa kiven iskuilta.
062802moto_prv.gif
 
No ei paha ollenkaan. Tuossa aikani kuluksi laskeskelin vähän hintoja jenkeistä tilaamiseen. Hinta yhdelle tuotteelle on 38USD eli n. 26€. Lähettäminen U.S.P.S priority mail:llä Suomeen olisi 28UDS eli n. 19€. Lähetyskulut eli tuo 19€ pitävät sisällään painoa 0-3 paunaa ja yhden tuotteen paino (Shipping weight) on 0,8 paunaa California Sport Touring Inc. sivuston mukaan. Noihin sitte 22% alvia ja 3,7% tullia niin saatais palttiarallaa seuraavia lukuja.

1 kpl 58 euroa yht. 58 euroa ostaja
2 kpl 91 euroa / 2   yht. 45,5 euroa ostaja
3 kpl 122 euroa / 3 yht. 41 euroa ostaja

tommosta..
 
Ostin juuri Extendan Pannariin Stormilta 39 € hintaan.
Sanoivat, että oli vain tämä yksi kappale heillä varastossa....
Mutta kannattaa kysellä josko tilaisivat lisää...
 
Tuosta takapoksin löysyydestä...

Vanhemmassa versiossa olivat nuo sivulaukutkin silleen löysät...ja asiaa kyseltyäni vastaukseksi sain juuri tuon ajovakauden parantamisen. no en alkanut etsimään käppyröitä asian uskomiseksi vaan ajattelin, et jospa tuo on testattu aikoinaan pyörää suunitellessa.

noista apseista...etenkin pannarin kohdalla panee miettimään, kandeiskos sijoittaa 2000 euroa jarruihin.ja jos tyytyy ylivuotiseen malliin niin erotus on jo 3 donaa...


aika usein kuljettaja ei luota itseensä vaan selviydyttyään tiukasta tilanteesta kiittelee jotakin ulkopuolista tekniikkaa.
Mutta eipä noista apseista juuri haittaakaan ole tollasessa matkapyörässä, mutta tuo 2 donaa....


ps...Takalaukku on melkoinen jarruvarjo jokaisessa pyörässä...etenkin yksin ajettaessa.
 
Joo, kantsii muistaa tuo "kallis" punta.
eli:
1 GBP = 1,3142 EUROA.

Joissakin firmoissa laittavat vielä sen veron päälle tuohon hintaan joten saavat aluksi hinnat näyttämään tosi edullisilta.
Niinkuin just uutisissa kertoi on edullinen dollari nyt tosi alhaalla joten jos jenkeistä löytäs jonku luotettavan firman niin
kyllä kiinnostas
tounge.gif

Noi sisäkassit sieltä tilasin ja homma hoitui tosi hienosti.
Jostain jenkkisivuilta katsoin esim. tulppien hintoja ja maksoi iridium NGK kaksi dollaria kipale
omg.gif
 
Tuli laitettua viime vuonna tuollainen "shock protector" kun muutakin tilasin tuolta Bike Quip-puljusta. Tekeehän tuon suojan tosin itsekin jos kehtaa! Pysyy konehuone paljon puhtaampana nykyisin! Etulokarin jatke on myös OK ja raiserit tosi kivat ajoasentoa parantamaan, suosittelen! Siihen kun otatte vielä RAM-pallukan navigaattoria varten niin istuu Zumo nätisti paikallaan.
 
Tuli laitettua viime vuonna tuollainen "shock protector" kun muutakin tilasin tuolta Bike Quip-puljusta. Tekeehän tuon suojan tosin itsekin jos kehtaa! Pysyy konehuone paljon puhtaampana nykyisin! Etulokarin jatke on myös OK ja raiserit tosi kivat ajoasentoa parantamaan, suosittelen! Siihen kun otatte vielä RAM-pallukan navigaattoria varten niin istuu Zumo nätisti paikallaan.
Meneekö raiserit paikalleen heittämällä, vai alkaako palapeli jatkettavien vaijerien ja letkujen kanssa?
 
Heli-raiserit meni ainakin heittämällä ja on hyvä lisävaruste. Tuuma ylös, tuuman taaksepäin ja kahvat tuuman leveämmällä. Ainoa miinus on se, että tankkia ei enää saa ylös ilman että joutuu irrottamaan toisen kahvan.
 
Meneekö raiserit paikalleen heittämällä, vai alkaako palapeli jatkettavien vaijerien ja letkujen kanssa?
Melko helppo homma raiserien laitto. Vaijereita ei tarvi vaihdella. Itse laitoin tangon puoliskot ilmastointiteipillä pleksiin roikkumaan vaihdon ajaksi ja tankin suojasin kankaalla naarmujen välttämiseksi. Ison aluslevyn laitoin pikaliiman tipalla ylämutterin pohjaan asennusvaiheessa, muuten olisi voinut lipsahtaa johonkin h-vetin koloon hukkaan. Pultit tuli muistaakseni työntää alhaalta ylöspäin reikäänsä.
Hyvät asennusohjeet tuli mukana (tosin engl. kieliset).
 
Pitäs löytää teline naville ohjaustangon väliin TomTomin Raider 2:selle. Techmountilta ei ST1300:een löydy ko. paikkaan. Ainoo minkä oon löytäny rapakon tältä puolen on tämä http://www.st1300-accessories.co.uk/st1300_satnavmount.html ja vielä toinen http://www.touratech.com/shops/001/product_info.php?products_id=4654 Onko noista telineistä kokemuksia? Onko muita vastaavia tullu eteen?

Tommonen löyty vielä, tulee suoraan näkökentän alle http://www.migsel.com/store/index.php?act=viewCat&catId=18

No eiköhän noista löydy..
sport05.gif
 
Onko kellä kokemuksia tuosta laminar clip:istä ?
Ajettavuus on minusta parhaimillaan kun visiiri on ala-asennossa , mutta tuuli sattuu juuri sopivasti kypärään ja sitten hirveä meteli.
Visiiri on alkuperäinen -03 mallisen visiiri.
 
Back
Ylös