• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Honda CBR 600 f4i -05

putken lyhentely on jäänyt hautumaan päähän ajo kiireiden takia..
wink.gif
tounge.gif
veikkaan että kesän aikana se nousee vaan hiukan ylemmäs takapäästä ja myöhemmin lyhenee/kiillottuu. visioita tulee kokoajan mutta ajellaan nyt rauhassa.
062802moto_prv.gif
Omaan samanmoiseen Leoon tuli tehtyä lyhennys. 15 senttiä pois ja ulkonäkö parani roimasti. Nostin samalla putken päätä ihan aavistuksen ylöspäin. Yllättävän iisi homma oli. Olin jo varannu TIGin ja alumiinipuikon viereen, mutta eihän sille valokaarta tarvinnu ees näyttää. Ja ne äänet, huh huh! Suosittelen!
 
Nyt olis pyörä seisonnassa ja pitäis muuttaa kanssa kilpitelinettä takavilkkujen kiinnikettä, kun vaan sais aikaseks.
 
Muistin hirveästi tallentaa rojekti kuvat uudelle koneelleni tuolta ifin serveriltä.. nooh täytyypi kaivaa vanha kone esiin ja tyhjentää se samalla. tälle mopolle ei ole taphtunut mitään uutta kummempaa. kulkee vain 3cm matalampana kuin ennen.
cool.gif
vaimon on helpompi ajaa nyt eikä tarvi kituutella toisen penkin kanssa mistä pehmusteita on kaavittu reilusti pois.aikasemmin meni kätevästi kun molemmat kurvaili hondalla ( kummallakin oli oma penkki ). Tämä kausi kurvataan siis tälläisenään ja ensi talvena ( jos saadaan ok talo valmiiksi siihen mennessä ja rahat piisaa viellä ) kiillotetaan kaikki loput alu osat ja vaihdetaan honun väri toiseksi. nyt vaan odotellaan että pääsee kunnolla
062802moto_prv.gif
!! itselläni on alla nyt siis suizan drz 400 sm
cool.gif
 
noniin.. syksy/talvi lähestyy uhkaavasti ja tämäkin ketju saa uutta virtaa tulevaisuudessa. honley vaihtaa väriä/saa kuvioinnin päälle sekä lukuisat pikku muutokset on jo päässä miettyjä.
wink.gif
kiillottamis vimma pääsee taas valloilleen ja..
tounge.gif


Edit 500 viestiä täynnä
 
Noniin.. Talli on melkein valmis ja rojekti on päässyt käyntiin. runkoa aloitettu hiomaan ja pyörä on purettu "alastomaksi". Takahäkkiä nostettu/muokattu. Tankki ja penkki on myös kokenut hiukan muodon muutosta... kuvia voin laittaa jos niitä joku haluaa tuijotella. slipari ( leovince ) ja kattimallin väliputki voisi olla kaupan jos joku haluaa ostaa? muuten se pätkästään ja väliputkea muokataan.
 
Slipari meni menojaan ja uusi täytyy hommata nyt.
biggrin.gif
Lyhkäsempi ja eri asentoon uusi pitäisi saada. toinen vaihtoehto on hi-pipe mallinen mutta mutta... Ylimääräisenä olisi myös pari kertaa käytetty krauserin laukku (47L eli ISO ) ja f cbr.ään sopiva teline. teline on siro ja tulee takakahvan paikalle. hintaa täytyy viellä miettiä.
 
Slipari on jo kiinni ja kävin pikku lenkin ajaan eilen. Kohta vois taas lähtee ajeleen. Vielä jos löydät sen killerin niin paa viestii tuleen.
 
Juu kyllä killeri löytyy kun kaivan vaan 3 tallia läpi.
tounge.gif
toiset ajelee jo ja minä se vaan istun tallissa sormet verillä hiekkapapru kädessä.
confused_orig.gif
 
Taas inspis iski mennä talliin ja aloittaa rakentaminen kunnolla. päivitellään hieman kuvia mistä lähdettiin tekemään tätä corollaa.

kesä -05 mentiin siis näin..



Kesä -06 - 07 ei tapahtunut muutoksi kun alla kävi muitakin mopoja ja tämä oli vaimon ajossa.

 
Tälläistä nyt. Mennäänköhän tässä nyt oikeeseen suuntaan kun honda vaan menee enemmän palasiksi. ehkä se siitä muuttuu..

 
Olis tarkoitus tehdä omaan cbr:ään (600F -06) kilpitelineen modaus (ja vaihtaa myös vilkut) hivenen sirommaksi kuin tuo originaali, joka on aika karsea. Olisko mahdollista saada linkkejä kuviin tuosta sun pyörän kilpitelinemodauksesta, kun nuo vanhat linkit eivät enää toimi?

Voisitko kertoa miten tuota kannattaisi lähteä rakentamaan, kun ainakin aluksi mietityttää miten käy penkin lukkomekanismille ja onko originaali undertray suhteellisen helposti muokattavissa sirommaksi?

Mitä osia kannattaisi käyttää jne.?
 
Olis tarkoitus tehdä omaan cbr:ään (600F -06) kilpitelineen modaus (ja vaihtaa myös vilkut) hivenen sirommaksi kuin tuo originaali, joka on aika karsea. Olisko mahdollista saada linkkejä kuviin tuosta sun pyörän kilpitelinemodauksesta, kun nuo vanhat linkit eivät enää toimi?

Voisitko kertoa miten tuota kannattaisi lähteä rakentamaan, kun ainakin aluksi mietityttää miten käy penkin lukkomekanismille ja onko originaali undertray suhteellisen helposti muokattavissa sirommaksi?

Mitä osia kannattaisi käyttää jne.?
Voin pistää kuvat tänne takas mutta tässä ensi hätään.

1. leikkaa/rälläköi vanha pois.

2. tee uusi alumiinista,muovista tms matskusta.

3. ruuvaa,liimaa liitä uusi paikoilleen.

4. tee kilpiteline tai teetä se.


Itse tein mustasta muovista omani ja penkin lukko sijaitsee takavalon alla kilven edessä ettei kura pääse sinne
 


vanha leikattu pois



muovin testailua



siinä se sitten on. Puhaltimella lämpimäksi ja takakatteella työntäen oikeaan muotoon. Tuli tiiviiksi ja taittui nätisti muotoonsa. Tämän takia itse käytin muovia.



tuossa sitten perä valmiina vanhalla valolla ja sliparilla.
 
ihan hiomalla ensin "sileäksi" ja sen jälkeen kiillottelee porakoneella missä on huopalaikka ja mömmöksi siihen päälle vaikka metal polish. Kuvia illemmalla välivaiheesta. Mototin siis nipussa ja ajossa mutta väri on viellä sama vanha.
 
Tainut ilta jos toinenkin mennä ja kuvia en ole vielläkään laittanut. nooh tämänkin rakkineen saa taas laittaa palasiksi pian ja tehdä evo4 versio...
wink.gif
 
Back
Ylös