• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Hirveitä määriä hirviä ja vapaalla jalalla..

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja mchuurre
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

Hirveitä määriä hirviä ja vapaalla jalalla.. - Kaataisitko sen viimmeisenki ?

  • 1. Olen sitä mieltä että hirvien määrää on lisättävä !

    Ääniä: 0 0,0%
  • 2. Olen ANIMALIA-jäsen ja pidän hirvistä kovin...

    Ääniä: 0 0,0%
  • 3. Olen nähnyt hirven mp:llä ajaessani ja ol se kyllä kaunis..

    Ääniä: 0 0,0%
  • 4. Olen hirviporukass ja teen parhaani jotta edes yhden kaadan

    Ääniä: 0 0,0%
  • 5. Olen sitä mieltä että määrää olisi vähennettävä noin puolella

    Ääniä: 0 0,0%
  • 6. Olen sitä mieltä että "muutamia" riittäisi suomen luonnossa

    Ääniä: 0 0,0%
  • 7. Korkeasaareen pari ja muut lihoiks !!!

    Ääniä: 0 0,0%
  • 8. Ei tarvita yhtään vapaalla jalalla olevaa. Yksikin, (siis jokainen) hirvikolari on TURHA ja olisi

    Ääniä: 0 0,0%

  • Ääniä yhteensä
    0
En nyt muista kumpi oli ensin me vai ne mutta veikkaisin että me on tultu niitteen tontille...
buttrock.gif


Eli kyllä kait se niin on jotta niitä vain pitää varoa
 
Jos kaikki hirvet kaadettais niin mopoilusta häviäisi taas yksi jännitysmomentti ja eikö se pieni jännitys olekkin ajon suola.
(hirvi tappaa,
auto tappaa,
puu tappaa,
kaide tappaa,
poliisi ei tapa)
(eli hävitetään puut, autot, kaiteet hirvien lisäksi niin sitten vasta olisikin turvallista ajaa)
tounge.gif
 
Aivan Sama, on niitten takia tullu kumia katuun jätettyä tänäkin vuonna paniikki jarrutuksessa.
Hyvin silti mahtuu ajeleen, kunhan muistaa et kyllä sitä itseensä isompaa saattaa eteen tulla pellista tai lihaksesta kasattua kulkijaa.
 
Tänä kesänä jo kolmesti aivan liian lähellä hirveä, joista vain yksi onneksi pyöräillessä.

Sepäs olikin mieleenpainuva kokemus:
Ajoin nelostietä etelään, vähän ennen Tikkakosken lentoasemaa. Vauhtia puolilaillinen 150km/h, kuiva tie jne.

Yllättäen näen hämärtyvässä illassa että suoran päässä nyppylän takana ambulanssi laittaa vilkut päälle, ja on parkissa.

Refleksinä jarrua reilusti.

Kun vauhti putoaa noin 30km/h:hon, juoksee hirvi aivan edestäni.

Se vauhti, jolla hirvi juoksi pelottaa nyt eniten!
ghostface.gif

Nyt ymmärrän yhdenkin kaverin kommentin hirvikolarin jälkeen: "en ehtinyt edes huomata sitä."

Juoksee nimittäin käsittämättömän lujaa (vai olisiko tuo ollut laukkaa?)

Niin, että kiitos vaan valppaille lanssikuskeille, kun pelastitte yhden motoristin ainakin läheltäpiti tilanteelta, ellei jopa osumalta hirveen.

Siis kannatan niiden määrän ainakin puolittamista!
 
Vauhtia puolilaillinen 150km/h, kuiva tie jne.
Niin, mitenköhän 150km/h voi olla edes vähän laillista Suomessa?
Ja vielä hämärtyvässä illassa
lookaround_orig.gif


Täytyisi muistaa nyt vain se tilannenopeus tai paremminkin olosuhdenopeus. Miten aina juuri samoilla motoristeilla autot kääntyvät tiellä eteen vaarallisesti, tulee yllättäviä tilanteita jne.?

Kyllähän tuo motorismi Suomen teillä välillä aika arpapeliltä tuntuu, koska peura tai hirvi voi todellakin hypätä tiellä, eikä varmasti voisi mitään tehdä vaikka ajaisi sallituissa nopeuksissa, mutta ei hillitön ylinopeus ainakaan auta, paitsi että ei jää ainakaan kitumaan johonkin pyörätuoliin jos paukauttaa 150 lasissa 400kg hirveä päin.
 
Hirviaitapolitiikkaa on vielä parannettava. Hurrit pärjää suuremmalla hirvitiheydellä, joten ne osaa sen paremmin.

Ajomopossa on kuiskaavat putket, mutta kun otan customin tallista, saa hirvikin vauhtia alleen. Tämän olen nähnyt useamman kerran. Kaveri edellä hiljaisilla putkilla, eikä ees huomaa niitä. Minä perässä customilla ja karja kaikkoaa, oli sitten hirvi tai poro…
tounge.gif
 
olen ollut jo pitkää sitä mieltä että hirvet vois työntää kehä kolmosen sisäpuolelle. ehkäpä eduskunta sen jälkeen aattelisivat uudestaan lupien määrää.
shaun.gif
 
En äänestänyt, kun ei ollut muita kuin äärirajat vaihtoehtoina.
Joku tuolla kommentoi äänistä.
Olen samaa mieltä ja koettukin on, että loud pipes saves lifes.
Jos tulet 180 km/t samaan aikaan kuin hirvi "hyvin vaimennetulla" mopottimella, niin ei paljon jää mahdollisuuksia hirven kuuloaistimuksen tai kuskin näköaistimuksen varaan ainakaan auringonlaskun aikoihin ja jos vielä vasta-aurinko.

Kerran on hirvi kääntynyt metsään, kun ehkä vaistosi tai jopa kuuli, että jotain on tiellä liikenteessä. Ja mun mopo ei ole maailman hiljaisin, jos ei nyt myöskään häirikkömöykkääjä.
 
Kyllähän se hirvi on ihan OK. . . . Kattilassa.
Hattua nostan niille jotka jaksavat syksyisin räntäsateessa viikosta toiseen rämpiä vähentämässä noitten sarvipäitten määrää.
 
Tämänkertaisen lyhyen ajohistorian aikana on joutunu jo hirvenki kans liki törmäyskurssille...onneksi sen verran ajoissa näin, että senthän ehti vauhti hiastua sellaseksi että turvallisen väistön sai aikaseksi. Eikä ollu vasthan tulevia autoja sillä hetkellä.

Syyskuun viimenen lauantai olhan taas tuola jänkien reunoilla kuuntelemassa ossaavien koirien haukkuja ja yritämmä päästä ampumahollille ja sitä kautta säätelemhän omalta osalta hirvitihheyttä. Siinä sitten syksyn viikonvaihthet mukavasti menneeki isoaki lihhaa mettästellessä. Joskin enemmän lähellä syäntä noitten seisovien koirien kans touhuaminen.

Porot näillä selekosilla se toennäkösempi törmäysvaihtoehto, mutta sehän on hyvin ennakoitavissa ja ajeltava sitten sen mukasesti.

Tilannenopeus.
 
sanoi:
Kaatoluvat pitäisi asettaa maksullisiksi.



Näin ovat jo, lakitekstiä:

Hirvieläimen metsästykseen tarvittavasta metsästyslain 10 §:ssä tarkoitetusta pyyntiluvasta on luvan saajan suoritettava kultakin kaadetulta hirvieläimeltä valtiolle maksu (pyyntilupamaksu). Maksu on suoritettava viimeistään seitsemän päivän kuluttua hirvi-eläimen metsästyskauden päättymisestä sen mukaan kuin asetuksella säädetään.
(1.1.2002/( /2001)Pyyntilupamaksun suuruus on enintään 135 euroa, ja maksun vahvistaa valtioneuvosto.

-Näistä saadut tulot valtio käyttää hirvien aiheuttamien taimikkotuhojen ja liikennevahinkojen ( siltä osin kuin vakuutus ei korvaa) korvaamiseen.
 
Vaihtoehto 8 oli kyllä "hiukka" ... ns. pohjustettu
ghostface.gif
Muutenkin tämä vaihtoehto on taas niin "Ei se mulle kuulu. Yhteiskunnan sille jotain pitää tehdä!" Kaskun ei eduskuntaa syytetä siitäkin että se sallii talvella pakkaset niin äidin kultamussukat liukastelee mehtään kun tie ei enää ollutkaan kesäkunnossa
shaun.gif
Vai kuinka moni ihan aikuisten oikeasti ottaa huomioon sen
15500pp.jpg

siellä tien laidassa? Tutkimusten mukaan meinaan yli 40% kolareista sattuu nimenomaan tuon merkin vaikutusalueella ja toinen erittäin merkittävä tekijä on yli 80 km/h nopeus. Nopeus vaikuttaa sen verran että vielä 80 km/h saakka hirvellä on edes teoreettinen mahdollisuus reagoida lähestyvään ajoneuvoon, tuota suuremmalla nopeudella hirven rajallinen käsityskyky lakkaa
confused_orig.gif


Tietty myös yksi tapa tulkita noita merkkejä löytyy täältä
wink.gif
 
JOVAIN SITTEN EI....?
sport05.gif


Niin siis TOTTAKAI jokainen selväpäinen ottaa hirvivaaran varsinkin HIRVIVAROITUSALUEELLA huomioon, nyt ei olekkaan kysymys siitä ! JOkainen motoristi ottaa huomioon kaikki ne riskit mihin altistuu jo satulaan istuessaan ja käynnistäessään menopelinsä.

Ongelma kun on siinä että hirvikanta lisääntyy suureksi eikä missään näy merkkejä että jotain sille tehtäisiin ? Toinen ongelma on toi että MITÄ HYÖTYÄ on noista hirvistä, keksitkö sinä kun itselleni ei juuri nyt tule yhtään positiivista asiaa mieleen? Siis 7 pistettä sille joka tässä kertoo sen miksi niitä pitäisi olla vapaana ?

En ole maajussi enkä ole hirveen (poroon) vielä törmännyt mutta eikö se että millä todennäköisyydellä siihen törmätään, tulisi tehdä jotain, tietenkin sinä voit keretä tehdä sen jo ennen minua....?

Tietenkin hirvet oli täällä ennen ihmistä, tietenkin, mutta paljon oli muutakin joita ei enää ole tai tarvita.
sport05.gif


ps. tunsin kerran erään avioparin joka odotti lasta, mutta kun tulikin hirvi eteen, ei heitä (siis 3 hlö:ä) enää ole. Kaveri oli tunnollinen mp-kouluttaja eikä varmasti ajanut ylinopeutta !
Nii-in, miksi ?
 
Ongelma kun on siinä että hirvikanta lisääntyy suureksi eikä missään näy merkkejä että jotain sille tehtäisiin ? Toinen ongelma on toi että MITÄ HYÖTYÄ on noista hirvistä, keksitkö sinä kun itselleni ei juuri nyt tule yhtään positiivista asiaa mieleen? Siis 7 pistettä sille joka tässä kertoo sen miksi niitä pitäisi olla vapaana ?
Hirvikin nyt vain sattuu olemaan yksi Suomen luonnon monimuotoisuuden ilmentymistä. Lienee aika loogisenkin selvää jos joltain elukalta tapetaan sen luonnolliset viholliset, riistäytyy pian tämän elukan populaatio käsistä = niitä on kohta ihan liikaa => kantaa pitää pienentää ihmisen toimesta - etenkin jos/kun ihmisen toimesta alkujaan nuo pedotkin on pois ajettu
shaun.gif
Sinällään kysymykseen "mitä hyötyä" ei liene selvää, saati järkevää vastausta olemassakaan, mutta saman kysymyksen voisi tietty myös esittää melkeinpä mistä tahansa elukasta sittisontiaisesta maakotkiin
lookaround_orig.gif


Pointtini tämän kaiken joukossa: Sukupuuttoon (kuten vaihtoehto 8 antaa ymmärtää) ei ihminen saa ajaa enää yhtä ainoata eläinlajia, vaan niille pitää jättää elinvoimainen, luonnollinen ympäristö olemassaolon takeeksi. Kyllä luonto lajistonsa aikanaan siivoaa jos sen tarpeelliseksi näkee = ko. laji vain on tullut tiensä päähän. Näin on käynyt dinosauruksillekin aikanaan ja niin tulee käymään myös ihmiselle kun sen aika koittaa
lookaround_orig.gif
 
Se on vain sillai että hirvi kuuluu suomen luontoon ja on aina ollut täällä, ja ihmisen asenne liikenteessä on se joka pitää muuttua eikä ampua hirveä suomesta pois,ei se ole hirven vika että me ajetaan kuin hullut eikä välitetä varoituksista. Totta helvetissä kantaa pitää säädellä ja hirvi porukat sitä säätää omalla alueellaan.Koska kanta pitää olla "elinvoimainen niin ei kantaa voi rokottaa liikaa,koska ainakaan eteläsuomeen ei tule niin sanottua muutto hirveä itä ja pohjois suomesta.Hirvi aitojen takia etelä suomi on suljettu alue,Elikkä malttia likenteessä ilta hämärällä
sport05.gif
 
Lyijyä joka pirun hirvelle!!!

Meinasi nimittäin pyörän hakureissulla viikatemies ottaa selkävoiton meikäläisestä. Pomppasi hirvi eteen VT25:lla tuossa hieman ennen puolta yötä eli noin puolitoista tuntia sitten. En todellakaan tiedä miten selvisin, havaitsin vaan, että joku stanan iso öttiäinen kömpii vauhdilla tielle vasemmalta puolelta ja vieläpä erittäin lähellä. Muistan karvaisen kyljen ja sen, että lukossa oleva takapyörä käy sivulla, en ihmettele jos etunenkin olisi ollut lukossa...seuraava havainto onkin,että hirvi painelee etuviistoon oikealle. Vaimo ajeli autolla perässä ja oli jo aika varma, että osuin hirveen tai että kaatuminen seuraa, mutta ihme ja kumma pysyin jopa pystyssä. Vauhtia ennen jarrutusta oli satasen verran.

Horror sentään....tulipa taas selväksi ettei hirvivaroitukset ole tyhjän vuoksi tuolla tien varressa. Joutuupa kiittämään ylläkerran isäntää siitä, että saan tätäkin viestiä rauhassa kirjoitella.
 
Hirvistä en tiedä, vaimon serkku kuoli niihin.. surullista.. mutta niitä on Suomen luonnossa. !
confused_orig.gif
!!

Mutta kohta 8 sopii muille kahvaajille ja karkaajille.. jotka ei ilmeisesti ole Hirviä.. mutta vauhti maistuu.. eli ei ne hirvet vaan, ajatusta ajamiseen.
bowdown.gif
Kiitos!!
 
... eli ei ne hirvet vaan, ajatusta ajamiseen.
bowdown.gif
Kiitos!!
Ei siinä ajatus auta kun hirvi hyppää eteen, ihan sama vaikka ajaisit 80 km/h se tulee.. et ehdi kuin pelästymään, jos sitäkään, ei tuommoinen jeesustelu auta.
[edit]
ja niitähän ei kuulu olla näin paljon luonnossa kuin nyt on.
[/edit]

Ja tämä siksi että pussipöksyt saavat esittää suurta metsästäjää, huut helvettiin nuo sieltä missä liikennettä on.

Siis... hirvenmetsästys vs. ihmishenki ...
olen ihmishengen puolella

Ja sitten ISO hali kaikille jotka vetivät herneen nenään
pftroest.gif
 
Tienvarsipusikot on pahimmillan niin lähellä tietä, et siinä ei kyllä ehdi yhtikäs mitään tehdä jos joku otus hyökkää eteen. Kai se parantais liikenneturvallisuutta, kun laitettais 40km/h nopeusrajoitukset
biggrin.gif
luulis, että autoilijoilta ja myös moottoripyöräilijöitä kerätyillä verorahoilla sais edes jotain aikaseks, edes hirviaitaa lisää, kun ei ne rahat oikein muuhun tiestön parannukseenkaan tunnu menevän.
nixweiss.gif
 
Back
Ylös