• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Harrastuksen lässähdys

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Puksuttaja
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
No onhan tuo kyllä käynyt jo pari kertaa mielessä joskos laittaisi mopon lihoiksi ja levittelisi eurot vaikka pihalle, pihakivien, katetun terassin yms. muodossa. No katsoo nyt
shaun.gif
Sulla ei suurta terassia oo tulossa.
biggrin.gif
 
Joskus muinoin kun vakuutussäännöt olivat erilaiset kuin nykyisin oli autoni seisonnassa kesäisin ja liikennöintini tapahtui tuolloin yksinomaan kaksipyöräisellä.Sitten pelisäännöt muutuivat ja kotilon seisottaminen oli taloudellisesti lähes hyödytöntä. Siitä lähtien olen kulkenut kesäisin molemmilla ajoneuvoryhmillä ja tuo on ollut ihan hyvä toimintamalli. Paitsi tänä kesänä: Johtuen isommasta pihankaivuu-urakasta ja pysäköintitilan vähyydestä olen säilönyt vaikeammin pysäköitävän laitteen toisaalle.

Kun on kuukausitolkulla operoinut pelkällä MP:llä alkaa motoilu jo tuntumaan hiukan pakkopullalta. Ikäänkuin olisi taas kevari-ikäinen.Kelillä kuin kelillä on pakko ajaa mopolla. Huru-ajot eivät juurikaan kiinnosta eikä mopon pesu ja vahaus. Vain pakolliset toimenpiteet eli lähinnä tankkaus. Tavaroiden ja tarvikkeiden kuljetus on niin ikään hivenen hankalaa.

Jotta harrastus säilyisi harrastuksena olisi hyväksi että on vaihtoehtoja tarjolla...näin ainakin itse asian näen tässä vaiheessa...
 
kolme kertaa viikossa tuskin voidaan lukea lässähdykseksi. työmatkan ajaminen ei ole Kai koskaan ollut mikään motoristin määritelmä.
 
Onkos kuinka monelle käynyt niin, että pelkkä päämäärätön ajelu on alkanut tympäistä ja jopa työmatkojen ajaminen alkanut tuntua vaivalloiselta kaikkinen pukeutumisineen ym., helteestä puhumattakaan?

Itselle on käynyt näin. Tämän vuoden saldo on <200km. Kiinostus on kääntynyt metsäpyörään jollaisen hankin keväällä. Sillä onkin tullut ajettua kolmisen kertaa viikossa koko kesän.
Moottoripyöräily ei siis loppunut mutta kadulla ajamisessa ei tunnu olevan mitään mielenkiintoa. Auto on vaivattomampi siirtymiseen paikasta toiseen. Mopo taas hauska urheilulaite metsässä.
Tuota...tuli vaan mieleen, että jos varusteiden pukeminen ja helle ahdistaa, niin miten ajattelit päästä enskalla niistä eroon?
 
Vaihda asennetta ja jata kotilo kokonaan talliin. Aja mopolla lapi vuoden. Kesalla shortseissa ja talvella talvikamoissa. Ellei mopo ole talvikelponen... vaihda sellaiseen.

Johan tulee sisaltoa.

Sanoo kokemuksesta: w4p2
 
Viime kesänä alkoi tuntua samalta... Sitten meni amerikkalaista kalustoa rankalla kädellä vaihtoon ja  nyt on erilaisia pyöriä tallissa, harrikka lotkotteluun, super duke vauhtipirun taltuttamiseen ja gsa matkailu-/mökki-/hiekkatiemopona.

Kilometrejä on tänä kesänä tullut tuplaten verrattuna keskimääräiseen vuosisaldoon viimeisen 5 vuoden ajalta.
 
Talliin vierekkäin ainakin (matka-)enska ja katu-/matkapyörä. Ympäri vuoden voi ajaa, aina voi vaihtaa tyylilajia ja maisemaa. Ei kyllästytä kakspyörätouhu kokonaisuutena ikinä. Jaa, muutaman kerran on tänä kesänä tarvittu polkemalla kuljetettavaa kaksipyöräistä, piti päästä tietyille polkureiteille missä ei kehtaa enskalla päästellä.
 
Tuota...tuli vaan mieleen, että jos varusteiden pukeminen ja helle ahdistaa, niin miten ajattelit päästä enskalla niistä eroon?
Suhteessa vaikka nahkoihin enskareleet menevät heittämällä päälle. Ainakin itselläni on selvästi helppousjärjestys krossikamat - kylmän kelin enskakamat - tixtexit - nahat. Tämä siis suojat huomioidenkin.

Asfaltilla ajellessa nahkoja parempia ei ole keksitty, mutta silti ajelin kesällä monen monta kertaa sumolla krossikevytversiot päällä. Pampperssiasusteet ovat sitten erikseen, joku aiheeseen vihkitynyt saa kertoilla miten helppoa on hupparielämä.
 
Viime talvena kävi mielen vieressä että pitäsköhän tää koko touhu lopettaa tai pitää taukoa (=sama asia kuin lopettaminen).

Ajokaudet ja kalusto käy ilmi tuolta alta. Eka kesä aikanaan koostui nurkka-ajeluista ja kotimaassa reissaamisesta. Sen jälkeen tuli tehtyä kuutena kesänä euroturnee jonka saldona n. 40 tkm eurooppaa, hieman vajaat 30 maata ja top10 passit mopon selästä nähtynä.

Tämän jälkeen perheenlisäystä ja reissaaminen jäi. Ilta-ajelut alkoi nopeasti tympimään ja ajosaldo per kesä oli luokkaa 3 tkm. Pari kertaa tuli käytyä radalla matkalehmällä. Ihan kivaa touhua hitaassa ryhmässä vaikka aika nopeasti tuli selväksi että tolla kalustolla ei siitä touhusta paljoa enempää irti saa.

Taustalla oli ollu kuitenkin aina haave kilosesta kyykystä ja bläkkäri vaihtui sellaiseen keväällä. Ratapäivät jäivät tänä kesänä perheen uudesta pääluvun lisäyksestä johtuen reilusti vajaaseen kymmeneen mutta ajamisessa on ollut taas se "palo". Vielä kun ainakin omasta mielestä ajot on menneet jees ja kehitys on ollut kohtuullista. Tällä hetkellä mielessä pyörii se, että laittaisi kilvellisen kiertoon ja hankkisi kilvettömän ensi kaudeksi. Nurkkakurvailuista kun ei edelleenkään saa oikein mitään irti...
 
On tympässyt jo vuosia siinä määrin että en jaksa enää ajella täysin huvin vuoksi. Kerran muistan tänä kesänä ajaneeni etten olisi erityisesti johonkin menossa.

Mutta sitten kun saa itsensä liikkeelle ja johonkin reissaa ja mopolla menee niin onhan se ihan kivaa ajella
smile_org.gif


Nykyään napostelee enää rata-ajelut, jotka nekin kai loppuvat kun vakuutusyhtiö ei ratalippoja järkevästi enää korvaa. Ja sitten matkustelu uusissa maisemissa kiinnostaa myös, lähinnä ulkomailla.

"mutkapätkille" lähteminen ei nappaa yhtään.. varsinkin kun kyseessä on sama tie mitä olet hangannut jo useasti aiemmin.
Olisihan sekin kivaa jos voisi ajaa niin kovaa mutkiin mitä radalla. Mutta ajokortin menetys, muun liikenteen vaarantaminen ja itsensä vaarantaminen johtuen tien vierellä olevista puista sun muista ja sakot estää tämän hauskuuden tehokkaasti
 
Varsinaisesta lässähdyksestä ei voi oikeastaan puhua, mutta kilometrejä on tullut melko vähän verrattuna aiempiin vuosiin.
inlove.gif
ja muut elämän kiireet ja mielenkiinnot vie aikaa
smile_org.gif
. Lisäksi nimenomaan "päämäärätön" ajelu ei lähinurkissa enää innosta. Kaikki lähitiet on koluttu niin moneen kertaan jo, että mieli tekee pitemmälle, mutta toinen pyörä (Ducu) taas ei puolla touringin ajoa ja yksin on tylsä ajella.
 
Jos ollaan rehellisiä niin mopoilussa suomessa mitään ajatusta ole. Meillä ajokausi on (lyhyt) 5-6kk, hyvää ajoaikaa voi olla siitä puolet (poikkeus oli tämä kesä mutta muistakaa myös viime kesä, hyvää ajokeliä oli 20pv). Meillä pyörät maksaa autoverosta johtuen vielä muutaman tonnin enemmän kuin maissa joissa niillä voi ajaa lähes läpi vuoden. Ajovarusteet, huollot, vakuutukset, ihan kaikki jutut jotka vähääkään sivuavat mopoilua maksavat extraa.
Mopoilu on suomessa samanlaista kuin moottoriurheilu, maksaa tosi paljon mutta on toisinaan niin he...tin hauskaa.
Olen ajanut ko. kesänä mopolla n. 320km ja ollut 5pv hommissa motorsportissa, olen nauttinut joka hetkessä. Monessa jutussa, aikuisena, ymmärtää, ei se määrä vaan se laatu
biggrin.gif
 
mieli tekee pitemmälle, mutta toinen pyörä (Ducu) taas ei puolla touringin ajoa
Kannattaa lukea nimim. Kotarikuskin? matkakertomus.  
smile_org.gif
Kyllä sitä SF:llakin tourinkia vetää, ja itseasiassa on ollut mielessä että Hyperilläkin olisi tarkoitus vetää joku pidempi reissu ihan vaan sen takia että kokeilee vähän rajoja, omia ja mopon.  
tounge.gif


e. mutta joo, itelläkin pyörän vaihtamisesta johtuneen uudelleen-innostuksen jälkeisten kilometrien jälkeen, ajot on olleet pitkälti rataa ja "tarkoin valittuja mutkateitä" yms. stressinpurkunollaamista.
 
Eiköhän ne kilometrit melkein jokaisella aikojen saatossa vähene.

Itse ajelin 90 luvun lopulla 15-20tkm kesässä ja saatoin olla kesän kokonaan ilman autoa, nykyään ajan ehkä 3-4tkm vuoteen... mutta ne ovatkin sitten hauskanpitoa ja arjesta irrottautumista, työmatkoja en ajele, enkä ns. "hyötyajoa".

Rautaperseilyä sun muuta matka-ajoa en ole koskaan tajunnut, moottoripyörähän on sellaiseen helvekon huono kampe.
 
Jos ollaan rehellisiä niin mopoilussa suomessa mitään ajatusta ole. Meillä ajokausi on (lyhyt) 5-6kk, hyvää ajoaikaa voi olla siitä puolet (poikkeus oli tämä kesä mutta muistakaa myös viime kesä, hyvää ajokeliä oli  20pv).
Viime kesähän oli mitä parhain ajokelien suhteen ... ittelläniki tais tulla jotain 15tkm mittariin... ajokausi oli huhtikuun puolesta välistä marraskuulle, vaan tämä menossa oleva kesä ... kevät oli pitkälle kylmää ja vettä kokoajan... ja kun ne loppui niin helvetinmoiset helteet ettei ajokamoja ole viittinyt päälle laittaa (ja ilman niitähän en aja) joten n.6tkm vasta takana. Tämä elokuun loppupuoli on tuonut taas kunnon ajokelit lämpötilojen suhteen, eikä sateitakaan ole hirveesti ollut ... joten eiköhän sitä mennä tuonne marraskuulle taas jos ei lunta tule.
 
Jos ollaan rehellisiä niin mopoilussa suomessa mitään ajatusta ole. Meillä ajokausi on (lyhyt) 5-6kk, hyvää ajoaikaa voi olla siitä puolet (poikkeus oli tämä kesä mutta muistakaa myös viime kesä, hyvää ajokeliä oli  20pv).
Viime kesähän oli mitä parhain ajokelien suhteen ... ittelläniki tais tulla jotain 15tkm mittariin... ajokausi oli huhtikuun puolesta välistä marraskuulle, vaan tämä menossa oleva kesä ... kevät oli pitkälle kylmää ja vettä kokoajan... ja kun ne loppui niin helvetinmoiset helteet ettei ajokamoja ole viittinyt päälle laittaa (ja ilman niitähän en aja) joten n.6tkm vasta takana. Tämä elokuun loppupuoli on tuonut taas kunnon ajokelit lämpötilojen suhteen, eikä sateitakaan ole hirveesti ollut ... joten eiköhän sitä mennä tuonne marraskuulle taas jos ei lunta tule.
Joo, nyt alkaa helpottaa, jaksaa ajaa ilman uhkaa lämpöhalvauksesta . Kylmiä/sateisia kelejä varten on hyviä ajovarusteita olemassa vaikka kuinka.
 
Joskushan se tauko, pidempikin, saattaa olla paikallaan. Perusteet saattavat olla mitä vaan, itsellä oli perhesyyt aikanaan. Eipä ollut halua ja resursseja pidellä pyörää nurkissa ikääntymässä, kun oli tärkeämpiä asioita meneillään. Mikäli säiden puolestakaan viime kesä ei houkutellut ajamaan, niin sitten kannattaa pistää handu pumpulle ja laittaa kamat kiertoon. Eihän tätä väkisin kannata vääntää(?). Toinen vaihtoehto on sitten vaihtaa tyylilajia radikaalisti...
 
Itellänikin tuli jonkinlainen raja vastaan tänä kesänä, pyörän selkään nouseminen ei huvittanut yhtään. Jo ajokamojen päälle laittaminen aiheutti vitutusta. Samoin työmatkojen kulkeminen kaupungissa. Yhden pidemmän, n. 1000km reissun ajoin alkukesästä ja siinähän ne kesän ajot pitkälti olikin.

Nyt sitten pyörä on myyty ja mietiskellään syksyn ja talven ajan mihin tuosta kyykystä siirtyä - oliskohan se joku maastovaihtoehto tai supermoto joka palauttais mielenkiinnon harrastukseen?
 
Back
Ylös