• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Hailac lopettaa maahantuonnin

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Mariini
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Onhan se jo yhdessä Ducatikaupassa nähty, mitä se autokauppias hommasta ymmärtää: sen, ettei se näillä myynneillä kannata. Ihan kunnioittaa pitää Hailacin väkeä, kun näinkin kauan jaksoivat. Toisaalta Nikohan sanoi MP-Maailmassa, ettei tiedä, mitä Hailac jatkossa tekee. Tämä on vasta alkua tulevalle pudotukselle. Koko businesshan on nykyisin mitoitettu pikkasen isommille myynneille. Pian nähdään, kenenkä perse kestää ja toisaalta myöskin se, kuka on se viisas, joka ymmärtää rahalleen kenties olevan muutakin käyttöä. Tätä jälkimmäistä epäilen Hailacin tapauksessa. Sääli joka tapauksessa.
 
Varmaan on Audi tuossa takana, mutta tuleeko fillarit sitten jatkossa Audin (tai VW-Auton, mikälie) maahantuomina Hailacin jälleenmyyntiin vai mikä kuvio tulee olemaan, who knows. Ehkä se pahin scenario olisi että Hailac heittäisi pyyhkeen kehään ja siihen melko varmaan jo loppuisi koko Dukun taru Suomen maassa :sad:
 
Tuskimpa... Eihän Triumphillakaan ole maahantuojaa, Ruotsista käsin hoidetaan, samoin kuin autopuolella Subarunkin maahantuonti tulee sieltä. Vaikka tämä on aika pieni maatilkku, Ducatisteja on yllättävänkin paljon imo :polonen: Ducatin mallisto varmasti tulee laajenemaan uuden omistajan johdossa, aika todennäköisesti peilaa sitä kilpailijaa, jotavarten Audi hyppäsi mukaan pyöräbisnekseen eli katsokaas Motorradin tuotekirjoa, mitä sieltä todennäköisesti tulee kun myyntiä aletaan kasvattamaan... GS verrokkia nyt tuskin, mutta monia muita, hieman pienempiä malleja helpottamaan "perheeseen" sisällepääsyä.
 
Minä luen tuota uutista niin että Ducati haluaa kasvattaa myyntiään, joka saattaa olla vaatimus uudelta omistajalta. On laittanut kerrointa maahantuojalle, jolla pitäisi ennakot tilata. Hailac ei usko että tässä taloustilanteessa saa vaadittua ennakkoa myytyä piskuiseen Suomen maahan jossa ajokausi on lyhyt ja verotus tekee suhteessa Ducatin kalliimmaksi kilpailuun verrattuna kuin ilman ajoneuvoveroa olevissa maissa. Ei kai tuossa mitään ihmeellistä ole, ihan normaalia bisnestä.

En jaksa uskoa että Audilla riittäisi halu alkaa ohjaamaan omistajan roolista operatiivista toimintaa. Strategisena päätöksenä maahantuonnin keskittämisen ymmärtäisin, mutta eiköhän tuollaisesta olisi sitten jo laajempikin uutisointi. Suomessa kai myydään n 50 uutta Ducatia vuodessa. Se on niin pisara meressä että kukaan Audilla ei käytä sekuntiakaan Suomen pohtimiseen.

Hailacin varaosatoimitus on ollut koko sen ajan kun itsellä on ollut Ducateja (vuodesta 2000) aivan erinomaista. Kahdessa arkipäivässä on saatu muistaakseni aina kaikki. Jos Hailac päättäisi jättää Ducatin kokonaan, tuohon voisi tulla pieni heikentyminen - ajallisesti. Mutta webbikaupoista saa kaiken mahdollisen viikossa. Toivon että Hailac ja Ducati löytävät toisensa - mukavahan se on kun on valikoimaa laajemminkin.
 
Ducatin mallistokin voisi olla parempi. Panigalea varmaan menee, vaikka kyykkypyöriä menee vähemmän globaalisti. Mutta ulkonäöltään nämä nykyiset Diavel ja Multistrada voisivat olla jotain ihan muuta. Monster on edelleen nätti, mutta ehkä jo vähän uutta kaivattaisiin.
 
Mihin maahantuojia tarvitaan? Kauppiaat ovat sinänsä keskeisessä asemassa. Myyvät uutta ja ottavat käytetytyt vaihdossa, mitä muuta kuluttaja tarvitsee?

Veikkaan, että maakohtaisten maahantuojien poistaminen vähentää ketjun kuluja huomattavasti. Ducatinkin tapauksessa pyörät voitaisiin hyvinkin myydä suoraan asiakkaalle suoraan tehtaalta, kauppiaan välittämänä.

EU alueella ei tarvita kun yksi "maahantuoja" ja jakelu.

Maahantuojatkin tilavat varaosat eu alueelta keskitetysti.
 
Ihan vaan tiedoksi, ettei sillä maahantuonnilla rahaa tehdä. Huolto, varaosat, tarvikkeet ja vaihtopyörät sen firman kannattavuuden sanelevat, eikä ole ollenkaan hyvä asia, jos "välistä" puuttuu vaikkapa asentajia kouluttava organisaatio. Saahan noita mopoja nytkin ulkomailta ja suosittelen ostamaan jonkun kivan, eksoottisen merkin, jolla ei ole maahantuojaa Suomessa. Trumppa pelaa Ruotsista käsin ja se on vaikkapa Oululaiselle ihan sama juttu kuin
hoitelisi asioita Helsingin kanssa. Joka tapauksessa tarvitaan keskitetty organisaatio, joka huolehtii kauppiaista = asiakkaista. Tehtaalla on muutakin tekemistä. Tässä tapauksessa moottoripyöriä. Noita maahantuontikonttoreita on lähes jokaisella automaahantuojalla, eli vaikkapa Opelilla ei montakaan ihmistä Suomessa ole palkkalistoilla ja kaiken lisäksi kauppiaat tilaavat halutun pelin suoraan tehtaalta, mutta kaiken sen mahdollistaa tuo kevyt katto-organisaatio, joka myöskin tekee kaiken paskahomman sen kauppiaan puolesta.
 
Oiskohan tuossa mitään tekoo myyntimäärien aika heikosta kehityksestä niinäkin vuosina kun markkina vielä kasvoi....ja reippaastikin...muut marginaalimerkit kasvattaneet osuuttaan vaan ei D....:crash::crash:
 
Ducati on ihan hieno peli katsella ja fiilistellä, ja kiva kun ei vaan tarvii omistaa, ilman lottovoittoa tai muuten vaan paksua massia.
Mullakin oli nuoruudessa italian ihme pojan värkki, Laverda. Kaikki sitä kilvan kehu, ihan hienoksi pyöräksi mairittelivat.
Vaan vitutti se jatkuva rassaaminen, aina oli jokin paikka epälyksen alla, että kestääkö?
Siitä viisastuneena - ei enään koskaan italian ihme pojan värkkiä alle, sen paremmin pyörää, kuin kotiloa - vaikka tulis millainen Loton jättipotti. - Ja se siitä...:bye:
Edit, pakko lisätä: Toteaa värittömällä, hajuttomalla, mauttomalla ja äänettömällä (orggisputki) ajeleva helvetin tyytyväinen vifferikuski.
 
Viimeksi muokattu:
Motoristi1958 sanoi:
Edit, pakko lisätä: Toteaa värittömällä, hajuttomalla, mauttomalla ja äänettömällä (orggisputki) ajeleva helvetin tyytyväinen vifferikuski.

Älä ole noin vaatimaton, onhan sitä kuitenkin tituleerattu superpyöräksi. :p
 
Mun pitää offtopicina kyllä sanoa, että jos pelkää kuluja ja haluaa varmistella niin onhan Apriliassa neljän vuoden takuu. Ja saa sen edistyksellisen italialaisen, eikä tarvitse "tyytyä," eri asia jos tosiaan haluaa vaikka sen Yamahan.

Mutta onnesta saa niitä Ferrareitakin, ettei tarvitse jäädä Supraan. :cruising: Eli meille kaikille on sopivia laitteita saatavilla, riippuen omista mielihaluista ja rahamääristä mitä on mahdollisuus sijoittaa. Koska ilman italoita, kuinka tylsiä japskit olis jollei niillä olisi merkkipaaluja kehitystyöhönsä kirittäjiksi, junnaisivat vuosikausia alle 200hv tehoissa, ei luistonestoja, ei adaptiivista jousitusta, ei abseja, jarrut kaikkea muuta kuin Bremboja jne... Ilman italoita tuskin BMW olisi lähtenyt luomaan S 1000:sta kilpailemaan Aprilian, MV Agustan ja Ducatin kanssa jos olisi pitänyt "ylittää" vain Fireblade, GSX-R tai R1, ainoastaan Kawazaki on herännyt. Ei ainakaan nykyisessä terävyydessään. Saattaa saada jotakin aikaan muutaman vuoden kuluessa, mutta jos italialaisia ei olisi, kehitustyö junnaisi kun ei olisi mitään tarvetta...:orgmp3: Ja kuinka junnaavaa se kehitystyö olisi niissä perinteisimmissä malleissa ilman Multistradan, GS:än tai GT/GTL:n korottamaa rimaa?

Hiton pitkä OT, sori :dunno:
 
Viimeksi muokattu:
-JuhaK- sanoi:
Älä ole noin vaatimaton, onhan sitä kuitenkin tituleerattu superpyöräksi. :p

Tulihan se sieltä.
Ystäväni, kaikkihan on suhteellista, totesi jo herra Einstein.
Superpyörä, verrokkina Jawa. ;)
 
Motoristi1958 sanoi:
Mullakin oli nuoruudessa italian ihme pojan värkki, Laverda. Kaikki sitä kilvan kehu, ihan hienoksi pyöräksi mairittelivat.
Vaan vitutti se jatkuva rassaaminen, aina oli jokin paikka epälyksen alla, että kestääkö?
Siitä viisastuneena - ei enään koskaan italian ihme pojan värkkiä alle, sen paremmin pyörää, kuin kotiloa - vaikka tulis millainen Loton jättipotti. - Ja se siitä...:bye:
Edit, pakko lisätä: Toteaa värittömällä, hajuttomalla, mauttomalla ja äänettömällä (orggisputki) ajeleva helvetin tyytyväinen vifferikuski.

Poistin sen ducsuosion lainauksesta mutta mulle jäi kotilomaailmasta ihan samat fiilarit kun vaihataa laverdan 2-litraiseksi wag -konsernin dieseltuotteeksi. Meinas massista löytyä pohja :)
 
Onhan KoneKeskolla jo Yamahan tuonti, miksei sama organisaatio hoitaisi Ducatin jakelun samalla...
 
Voisihan se vaikka hoitaakin, brändit vaan eivät sovi saman katon alle. Toisaalta maailmalla on paljon hyviä käyttämättömiä nimiä vaikkapa uudelle firmalle, mutta kuten joskus aiemmin totesin, maahantuonti ei näillä volyymeillä ole mikään business. Siis miksi hukata rahojaan ja muutenkin ovat eri syistä ainakin lievässä kusessa.
 
Back
Ylös