• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

GSXR 750 1988

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Guest
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
G

Guest

Guest
Eli olen ostamassa kyseistä pyörää ja kyselen onko yleisiä vikoja vai onko hyvä peli. Haluan just kyseisen pyörän. Kokemuksia ja kiitos etukäteen vastanneille!!!
 
Pomminvarmaksi noita ilma/öljy giksereitä on sanottu. Itellä ei moisesta pelistä kokemusta, mutta alkaa olemaan jo sen ikänen peli ja jos kilometrejä joku 70-80 tkm alkaa koneremontti lähestyä. Tietenkin on plussaa jos se on tehty jo. Noissa varmaan kannattaisi katsoa/kysellä nokkaketjusta ja juuri ajomäärästä/mäntien kunnosta.

Jos koneremppa tehty niin varmasti ajelee taas pitkään eteenpäin. Silloin yleensä vaihdetaan kaikki laakereista venttiilin varren kumeihin niin pääsee pitkälle. Toisaalta jos sylkee(siis heittää pois päältä) vaihteita niin silloinkin joutuu irroittamaan ja purkamaan koko moottorin korjaustoimenpiteitä varten. Nyt on vaan vähän huonot kelit lähteä tätä asiaa testaamaan.

Tietenkin jos kulutusosat, kuten jarrupalat/levyt tai renkaat ovat huonossa hapessa niin niitten hintaa kannattaa koittaa tinkiä myyntihinnasta. Noihin uppoo yllättävänkin paljon rahaa.

Kerros vähän lisää tietoa kohteesta kuten ajokilometrit, kunto ja remontit niin vähän helpompi yrittää neuvoa.
 
Back
Ylös