• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

GSX-R 750 -02 Paha sähkövika

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jjjarkko
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Pyörä oli talvella projektina ja kasasin pyörän sähköt asianmukaisesti, tai ainakin kaikki toiminnot toimivat vielä eilen oikein. Ajelin ympäri kaupunkia eilen päivällä vielä n. 50 kilometriä rauhallista ajoa. Tulin kaverin pihalle ja sammutin pyörän(virrat pois), pidin 20min tauon ja sitten yritin startata.

Sitten alkoi viat: Mittari ei mennyt päälle, sitten se välähti, pyörästä kuului jostain sähköosasta kummallista ininää. Sitten kokeiltiin painella nappuloita ja otettiin sulakkeita pois ja laitettiin takaisin, vilkku päälle niin mittaristo vilkkuu pois, päälle. Kun tappokatkaisijan laittoi "on"(eli ei sammuvaan) asentoon, niin mittarista lähti taas virrat. Kierroslukumittari elää omaa elämäänsä.

Pyörän sähköissä ei muita muutoksia kuin että vilkut eivät ole paikallaan ja ilmanputsarin lämpömittari laitettu nippusiteillä runkoon kiinni(ei koske runkoon),(vakio ilmanputsari vaihdettu vapaavirtaussuodattimiin, pipercross). Pyörästä tehty fighter, ja sähköt kulkevat nyt nippusiteillä vakio ilmanputsarin toisesta ilmanottoaukosta. Sulakkeet eivät ole palaneet. Akku täysi.

Radalle.com viikonloppuna  
bawling.gif
nixweiss.gif
 
Samaa mieltä. Mulla oli lagunassa justiinsa samanlaisia ongelmia takavalojen kanssa. Oikea vilkku päälle niin vasemmat ajovalot vilkkuu ja jarruvalona toimi oikea vilkku jne. Maadoituksen korjasin ja johan toimi.

Nyt vaan että mistä lähteä etsimään vikaa jos nyt oletetaan että se on maadoitusvika? Toisaalta mulla on melkeen kaikki sähköosat kahteen kertaan tallissa niin vois niitä kokeilla jos vika olisikin esim jossain laiteboksissa tullut vika.
 
Back
Ylös