Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.
Käytät vanhentunutta selainta. Se ei välttämättä näytä tätä tai muita verkkosivustoja oikein. Sinun pitäisi päivittää tai käyttää vaihtoehtoista selainta.
Ohjekirjan pitäisi kertoa oikea jarruneste ja myös jarrunestesäiliön kannessa saattaa lukea DOT3 tai DOT4 mutta jokaisesta moottoripyörän osia myyvästä liikkeestä pitäisi löytyä oikeanlaista jarrunestettä.
Myös netistä löytyy varmasti esim. storm-motor, duell tai all-right.
Itse olen kyllä käyttänyt myös ihan samaa jarrunestettä kuin autossakin mitä löytyy melkein jokaisesta varaosia myyvistä tai kauppakeskuksista. Toimii varmasti normaaliajelussa.
Rata-ajossa saattaa tarvita korkeammalla kiehumispisteellä olevaa nestettä.
Jos hintaero noilla dot4 ja dot5 purkeilla on vajaa euro, niin kannattaako kikkailla? Dot5 aina moottoripyörään kun vaan on saatavilla. Ei oo vissiin hinnasta kiinni.
Muista, jos käytät dot 4 ja 5 nesteitä sekaisin ei ole hyvä se kun tuppaa ruostuttamaan jarruosia (niin ainakin on lukenut esim. motonetin jarrunesteoppaassa)
Joo. Itse olen käyttänyt aina dot5 nestettä. Ei niitä huoltojakaan ihan niin extempore pidä ruveta tekeen että täytyy paikalliselta seolta lähtee hakeen osia ja nesteitä.
Mutta jos tienpäällä sattuu joku haveri niin sitten se on pärjättävä sillä mitä nyt löytyy.
DOT 3- ja 4-nesteitä voidaan sekoittaa keskenään, mutta DOT 5:sta ei saa koskaan sekoittaa minkään muun jarrunesteen kanssa. DOT 5 on silikoonipohjainen, eikä sen sekaan pitäisi kondensoitua vettä samalla tavalla kuin DOT 3- ja 4-nesteisiin, jotka ovat hygroskooppisia eli ne imevät itseensä vettä.
DOT4 pelittää hyvin normikäyttäjällä ja taitaa olla tehtaan suositus (ainakin uudemmissa). Jos haluat hifistellä, ajat paljon rataa jne. niin kokeile 5.1:stä (korkeampi kiehumispiste). Pääasia, että vaihtaa nesteet säännöllisesti, kuin se, että ajaa samoilla "pronesteillä" kymmenen vuotta.