• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

GPZ 500s nokkaketjun kiristin ongelma.

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja samba2
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Iltaa.

Tyttöystävällä löytyy GPZ pihasta ja siinä on nokkaketju rallatellu, kalakatellu jo jonkun aikaa.
Kattelin tuota kiristintä ja se on tämännäköinen:
thumb

http://samba2.kuvat.fi/kuvat/samba2/GPZ/Kuva0014.jpg

Onko tuo se uudempi kiristin vai sitä vanhempaa mallia, joka on ollut kuulemma tyyppivika näissä.
Jos on vanhempi, mistä sais niitä uudempia kiristimiä vai saisko mekaanisia kiristimiä jostain kohtuu hintaan ?
Jos on uudempi niin ilmeisesti ketju on venynyt liian pitkäksi tai laahaimet kuluneet, mites ne tarkistetaan ?
Onko ketjun vaihtaminen minkälainen homma, pittää varmaan ostaa jatkettavaa mallia, kun ketju menee koneen keski osasta?

Kiitän vastauksista :)
 
samba2 sanoi:
Iltaa.

Tyttöystävällä löytyy GPZ pihasta ja siinä on nokkaketju rallatellu, kalakatellu jo jonkun aikaa.
Kattelin tuota kiristintä ja se on tämännäköinen:
thumb

http://samba2.kuvat.fi/kuvat/samba2/GPZ/Kuva0014.jpg

Onko tuo se uudempi kiristin vai sitä vanhempaa mallia, joka on ollut kuulemma tyyppivika näissä.
Jos on vanhempi, mistä sais niitä uudempia kiristimiä vai saisko mekaanisia kiristimiä jostain kohtuu hintaan ?
Jos on uudempi niin ilmeisesti ketju on venynyt liian pitkäksi tai laahaimet kuluneet, mites ne tarkistetaan ?
Onko ketjun vaihtaminen minkälainen homma, pittää varmaan ostaa jatkettavaa mallia, kun ketju menee koneen keski osasta?

Kiitän vastauksista :)

Jos ei veikkaa niin ei voi voittaa... Eli eli

Mulla on 92 zzr ja siinä on samanlainen ketjunkiristin eli ei sitä tiedä onko uutta vai vanhaa mutta jos tosta vuosimallista jotain osviittaa saisi.

Ketjun venyminen mitataan siten että lasketaan tietyltä matkalta niiden pinnien määrä eli jos on vaik 20cm niin pinnejä tulee olla ex määrä siinä ei yli. Jostain netin syövereistä varmaan saa tarkat määrät.

Jos niitä muovisia ketjunkiristimiä/ohjureita miettii niin jos mahdollista kannattais ne samalla vaihtaa mutta jos kunto ok, eli ei ylmiääräisiä kulumia, murtumia yms niin ei siinä pitäisi mitään olla.

Katkaistavan ketjun vaihdossa se uusi ketju kannattaa sitoa siihen vanhaan ennekuin ottaa vanhan pois ja pyöräyttää ketju ympäri niin saa uuden ketjun näppärästi paikalleen

Osien hankkimiseen nettisivusto http://www.cmsnl.com/kawasaki-motorcycle_model11372/ on toimiva

Työniloa ja muita vinkkejä odotellen:jippikaijee:
 
stroke sanoi:
Mekaanisen kiristimen kun laittaa,niin ei pidä ääniä.Mut ei kannata kiriä liian tiukkaan.Ihan sormin vaan,ehkä hieman avaimella..

löytyy täältä: http://www.dragrace.fi/product_info...ucts_id=341&osCsid=8su93ep7egdoqrfmgns2uap953

Ainakin ltd 450 kävi tämä,käynee myös 500 koneet.Kun sattuu olemaan sama peruskone....

Pentele, kun on kallis tuommoinen peruskampe, saisko nuita "järki* hintaan ulkomailta tai käytettynä jostain. Menee kuitenki aika moneen malliin, kunhan ruuvien väli on oukea ja tappi mennee reijästä sissään. Melkeinhän tuommosen tekis itekki jos tuohon vanhaan sais porattua hyvän kokosen reijän ja laittamalla kierrotapin sissään. Mutta prkl kun ei ole välineitä...

Kattelin tuota ketjua tuolta http://www.cmsnl.com/kawasaki-motorcycle_model11372/ sivulta, mutta gpz ei löytynyt vaan joku ex500, onkohan sama ? Tuota numero näyttäis olevan 92057 http://www.cmsnl.com/kawasaki-1988-a2-ex500_model12278/partslist/E1230.html

Tuo ketju näyttäis olevan valmiiksi niitattu yhteen, että mites tuon edes sais tuonne ? Vai tuleekos nuo silti katkastunu, että saa ite kasata vaikka kuvassa on yhtenäinen ?
 
ktv sanoi:
Avaa tuo iso mutteri ja lisää sinne sisälle jousikuormaa, helpottaa hetkeks.

Yritin tuota vanhaa jousta vähän pidentää, mutta se piteni sitten sen verran, että en enään saanu kiinni pakettia, kun jousi oli niin ohut, että karkas vaan kolosta kun yritin painaa sitä sisään. Ja tuntu, että tuo tappi ei liiku yhtään pidemmäksi.
Sehän kootaan silleen, että laitetaan se kiristin sisään purettuna(ilman jousta). Sitten kun on kiristin laitettu paikoilleen, ujutetaan jousi sisään ja kiristetään pultti (se keskinmäinen iso pultti.)
Eli loppuu kiristimestä pituus kesken (ainakin uskoisin)

Ei nyt niin pahan hintainen ollut tuo ketju 31,50€ jos sen vaihtais niin varmaan menis tuolla vanhalla kiristimellä sen jälkeen oikein mallikkaasti. Helpompi ja kalliimpi olis vaihtaa mekaaninen kiristin, mutta tiedä sitten onko hyvä laittaa semmoinen jos tuo ketju on venynyt jo " liikaa". Pitäs vaan jaksaa alkaa joku päivä ottamaan venttiilikoppa irti ja mittailla tuon ketjun pituus.
 
Viimeksi muokattu:
ER-5:ssä pitäis olla samat palikat paitsi nokka-akselit on erit GPZ:ssä. ER-5 voi olla ER-500 nimellä myös.
 
Sinulla on uusi kiristin.
Tässä vanha malli
!CBK3%28sgB2k~$%28KGrHqF,!l8Ez+0S,F42BNGj,!,0P!~~_3.JPG



Itselläni hieman erinlainen ongelma ajoituksen kanssa, kun vauhtipyörässä ei ole merkkejä kuinka saa ajoituksen passaamaan nokka akselien kanssa? Tälläinen vauhtipyörä
RO03-12.jpg
 
Viimeksi muokattu:
Back
Ylös