GPZ 500s käyntiongelma lämpinänä

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Jarvejuh
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
25.6.2020
GPZ 500s käyntiongelma lämpinänä

Eli 1995 vuoden gpz 500s 2 pyttynen, ongelmana käyntihäiriöt koneen ollessa lämmin. Pyörä käynnistyy ja käy normaalisti tyhjäkäyntiä koneen ollessa kylmä mutta kun kone lämpiää ja flekti lähtee pyörimään niin sen jälkeen kierrokset alkaa tippumaan epätasaisen varmasti ja lopulta kone sammuu,kone käy kyllä jos kierroksia on enemmän. Muutaman kerran kone sammunut yhtäkkiä motarilla. Kaasutin otettu irti ja putsattu sekä kalvot vaihdettu, sytytystulpat sekä tulpanjohdot ja puolat vaihdettu sekä bensansuodatin ei vaikutusta 😞 akun iästä ei tietoa mutta ainakin ns. älylaturin mukaan virtaa on.... pyörä lähtee heti kyllä käyntiin normaalisti sammumisen jälkeen
 
Kaasutin tai kaasuttimet vaihtokunnossa, luistit vuotaa ylimääräistä ilmaa ja tyhjäkäynti menee sekaisin.
 
Miun yks'pyttynen viissatanen Cagiva tekee melkein samaa.
Kylmänä käy hyvin pientä joutokäyntiä, mutta kun öljynlämpö on siellä +80 astetta, niin saa tyhjäkäyntiä nostaa vajaa parisata kierrosta ( se on helppo tehdä, koska rungon kupeessa on sitä varten nuppi).

Ihan varmasti ei vuoda ilmaa mistään ja vent.välykset on rajojen sisällä.

Se on vaan ominaisuus, jonka kanssa täytyy elää.
 
Esimerkiksi hieman vuotava neulaventtiili tai neulaventtiilin karan O-rengas voi tehdä moista. Tyhjäkäynnillä kone alkaa saada liikaa bensaa ja tukehtuu.
 
Mites se "kyykkääminen" linkittyy tyhjäkäynnillä tai motarilla flektin käynnistymiseen/pyörimiseen ?

Ettei flekti vaan kyykkää virtoja syystä tai toisesta ?

Pelkkä tyhjäkäyntiongelma lämmöt korkealla viittaisi enemmän bensapuoleen,
mutta suoraan ajossa tumppaaminen ei oikein istu pelkästään liemen liikkeeseen.
 
Mitenkäs akun jännitteen käy kuormitustilanteessa, eli pyörä sammuksissa mittaa jännite ja sitten laita virrat ja valot päälle, niin miten käy jännitteen? Ei saisi tippua paljoa...
 
micco sanoi:
Motarilla sammahtelu voisi taas olla vaikkapa tukos bensatankin korvausilmansaannissa.

Tuskinpa se tuosta syystä "täydestä lennosta" tumppaa.
Varmasti kakistaa ennen sitä.

Tosin.... nythän tuo "yht.äkkiä" on tarkemmin määrittämättä.

Muutoin tuo asia eri vaikeusasteilla kyllä aiheuttaa joskus varsin mielenkiintoisia
juttuja.
 
micco sanoi:
Motarilla sammahtelu voisi taas olla vaikkapa tukos bensatankin korvausilmansaannissa.

Välillä tulvii ja välillä kärsii bensapulasta? Pitäis varmaan laittaa äänestys pystyyn, moniko kymmenistätuhansista pyöristä on joskus kärsinyt korvausilmaongelmista!
 
Jos moottorin sammuminen liittyy flektin kytkeytymiseen -kuten aloituspostauksesta voisi ymmärtää- niin silloin kannattaa nyppäistä flektin liitin irti ja seurata muuttuuko käytös. Jos jaksaa silloin käydä, niin sitten olisi aika tsekata latausjännitteet.
 
Lisäyksenä vielä että kävin tänään vähän kokeilemassa,taas kylmällä koneella ja pienissä vauhdeissa ei mitään ongelmaa. Mutta menin sitten kehätielle ja satasta ehdin ajaa noin about 10km kunnes pikkuhiljaa alko tuntuu siltä että kaasukahva ei enään reagoi eli kierroksia ei ota kuin vähän,sitten lopulta kaasukahva ei reagoinut ollenkaan ja kierrokset tippu ja siinä sitä sitten rullailtiin vähän matkaa ja sit kone sammui. Lähti kyllä taas heti sammumisen jälkeen käyntiin. Sain onneks vedettyä tien laitaan. Sitten aattelin että vedän tankin korkin raolleen ja sen jälkeen ei ollut matkan teossa mitään ongelmia,tosin tulin takas pikkuteitä mutta hyvin kyllä kulki. Eikä tyhjäkäynnilläkään enää sammu tai pätki kuumana jos korkki on auki tai raollaan. Ihmettelen vaa et miks se aina mulla on sammunut just motarinopeuksissa,viimeks sama juttu kun tiellä sammu niin sekin oli 120 nopeudessa. Eli tämmönen lisäinfo 🙂
 
Mitä ilmeisimmin siellä on tankin korvausilman saanti tukossa. Se oireilee sitä pahemmin mitä kovempaa ajetaan kun bensankulutus on suurin. Toisaalta kuumana pysähtyessä tankkiin voi tulla myös ylipainetta bensan turvotessa, ja sekin aiheuttaa omat harminsa.
 
Eilen kävin illalla vielä kokeilemassa niin että ajoin koko matkan tankin korkki raollaan, noin 20 kilometriä meni hyvin sisältäen myös motarinopeuksia. Takas tullessa sit 80 nopeudessa taas yhtäkkiä ei vastannut kaasuun ja pyörä hyyty ja sammu ja sit sitä oltiinki taas tien laidassa. Vähän kesti et lähti taas käyntiin. Loppumatka meni taas ilman ongelmia. Ihme et se tollasta sammumista tekee nimenomaan kovemmissa nopeuksissa eli vähintään 80 nopeudessa, pienemmissä nopeuksissa ei mitään ongelmia
 
Jarvejuh sanoi:
Ihme et se tollasta sammumista tekee nimenomaan kovemmissa nopeuksissa eli vähintään 80 nopeudessa, pienemmissä nopeuksissa ei mitään ongelmia

Eikö tuossa jo aiemmin sanottu, että mitä enempi vauhtia, sitä enempi bensaakin tarvitaan?

Bensahana ehjä? Letkut eivät puristuksissa? Eikä ylimääräisi suodattimia hanan ja kaasareiden välissä?
 
Siellä on vielä se bensansuodatin,voinko repiä sen helvettiin ja laittaa vaan uuden bensaletkun?
 
Jarvejuh sanoi:
Siellä on vielä se bensansuodatin,voinko repiä sen helvettiin ja laittaa vaan uuden bensaletkun?

Osta autotarvikeliikkeestä, joku mielellään läpinäkyvä bensasuodatin, tsekkaa että on sen kokoinen että pitää letkussa (...kokemuksen äänellä).

Mä joskus laitoin xj600 bilteman sähköllä toimivan bensapumpun, se ei toiminut kunnolla ja jonkun matkan ajon jälkeen kone sammui käynnistyäkseen sitten taas. Lopulta kerran maantien laidassa piti kiskoa letkut irti ja laittaa bensaletku suoraan kaasareille. Onneks mahtu tekeen ilman purkamatta mitään. Toimi hyvin kunhan tankissa bensaa sen verran että oli pinta pystykaasareiden yläpuolella. Kävin palauttamassa pumpun ja sain uuden tilalle, se toimi hyvin, enkä kiristanyt sitä enää liikaa ja väärästä paikkaa tms. :paikallatuulee:
 
Back
Ylös