• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Gessun oikean puoleinen sylinteri ei lähde tulille.

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja LMAHO
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Gessun oikean puoleinen sylinteri ei lähde tulille.

GSA -07 oikea pytty ei lähde toimimaan. Pyörä huolettiin syksyllä Heinolla ja toimi aivan normaalisti kun laitoin talviteloille. Nyt putki ei kuumene, eikä kone käy kunnolla. Bensaa mun näkemyksen mukaan saa, koska sumuttaa bensaa, kun otin kaasariin menevän putken irti ja starttasin. Arvon asiantuntijat, mitä teen, että oikea pytty lähtee mukaan?
 
Tarkista, ettei kaasuvaijerin vaippa ole noussut ylös hahlostaan pesun tms. yhteydessä. Vaijeri kiristyy tuon tapahtuessa riittävästi, ettei käy kunnolla.
 
LMAHO sanoi:
Löytyykö jostain ohjeita tulppien vaihtoon ja mistä sopiva avain, että tulppa irtoaa. Mitä tulppaa suosittelet? Nimimerkki tumpelo remottihommiin.

pätisköhän nuo ohjeet tuohon -07 malliinkin.. tuolla gessua odotellessa-ketjussa venttiilin säätöä käsitelty jonkin verran ja siellä puhetta että samat pykälät koskee vm -09 asti..

http://www.r1200gs.info/howto/valve-adj.html

tulppa-avain taas saa olla oikeastaan mahdollisimman kapea, että mahtuu sinne sisään kunnolla.

omaani tulpat hain motonetistä, taisipa löytyä niiden malli suoraan netistä.

ja sitten se halpa työkalu merkkiliikkeestä, jolla saa vedettyä sen tulpan suojan ulos rikkomatta johtoja jne.

motonetti antaa tulpalle tuollaisen koodin..

http://www.motonet.fi/motonet/tuotteet/111081/3
 
Viimeksi muokattu:
LMAHO sanoi:
GSA -07 oikea pytty ei lähde toimimaan. Pyörä huolettiin syksyllä Heinolla ja toimi aivan normaalisti kun laitoin talviteloille. Nyt putki ei kuumene, eikä kone käy kunnolla. Bensaa mun näkemyksen mukaan saa, koska sumuttaa bensaa, kun otin kaasariin menevän putken irti ja starttasin. Arvon asiantuntijat, mitä teen, että oikea pytty lähtee mukaan?

Kiitos vinkeistä ja ohjeista. Yllätys, otin vasemman puoleisen bensaputken irti kaasarista ja starttasin, lähti käymään oikealla pytyllä. Sammutin ja laitoin putken paikoillen ja starttasin - yllätys, yllätys molemmat sylinterit kävivät ja saundi kuten syksällä. En ymmärrä mistä kyse - ehkä ilmaa? Pääasia, että kone käy nyt ja kustannukset 0 €. Kiitos vielä! MA
 
Muistaa vaa että sytytystulpat kiristetään yllättävän pieneen kireyteen. Huomaa kun vanhoja avaa, niin ne aukeaa melkein itsestään. Sormin kiinni tulpanavaimesta kiertäen ja sitten kun pysähtyy nin avaimella 1/8 - 1/4 kierrosta kiinni, ja toi 1/4 on musta jo taatusti liikaa, mut uuden tulpan tiivisteprikka ehkä antaa enemmän periks...?
 
Back
Ylös