• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Geeliakkujen laatuerot?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja oili
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
9.7.2004
Sijainti
Raisio
Hondan alkuperäisakku ei taida kestää niin kauan, kuin mopon takuu, joten uuden osto lienee tosiasia:kääk:Ihan vain ajattelin udella geeliakkujen laatueroista, kun nuo hinnat ainakin vaihtelevat aikas paljon.
 
oili sanoi:
Hondan alkuperäisakku ei taida kestää niin kauan, kuin mopon takuu, joten uuden osto lienee tosiasia:kääk:Ihan vain ajattelin udella geeliakkujen laatueroista, kun nuo hinnat ainakin vaihtelevat aikas paljon.

Mulla ainakin bläkkärissä kesti Hondan alkuperäisakku melkeen 7 vuotta :O (Yuasa)
 
^Yhdeksän vuotta Hondan alkuperäisellä akulla pötkötelty nytten, joten kyllä se akku on "hieman" pidempään kestänyt kun takuun voimassa-olo.
 
Hondallapas on omituinen takuu kun ei ennen aikojaan luovuttavaa akkua korvaa. Kyllä BMW:llä akku kuuluu just samaan takuuseen kuin muu pyöräkin..
 
Ainakin takuukirjassa lukee, että akku ei kuulu takuun piiriin. Toivottavasti haljennut syylari kuitenkin kuuluu, ettei lasketa "kuluviin" osiin:p Suzukin akun vaihdoin 9 vuoden jälkeen ja ihan turhaan, kun vikana olikin päälle jäänyt itsetehty ketjurasvari :thumbup:Akku ei vain pidä varausta ja jos mopo seisoo kylmällä ilmalla pari päivää, niin käynnistyminen on arpapeliä.
 
Back
Ylös