• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Garmin Zumo 220

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja ek@
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Go-Za sanoi:
Ohhoh... aika yllättävää! 660-malli on niin usvasen kallis joten taidan pitäytyä Tomtomissa.

Etkös sä juuri todennut että köyhällä ei oo varaa ostaa halpaa :grin:
 
Wolff sanoi:
Pääasialliset eroavaisuudet taitaa olla:

- Musiikkisoitin puuttuu
- Puhelimen hallinta puuttuu
- Pienempi näyttö
- Teline on pelkkä muovikotelo, lataus USB-johdolla, mukana johdotus mopon akulle ja tupakkalaturi autokäyttöä varten

Lisätään tähän vielä lisää eroja 660:een verrattuna
- ei ääniulostuloa (liitäntä esim. autocomiin onnistuu siis vain bt:llä)
- ei mikrofoniliitäntää (ei tarvetta kun puhelintakaan ei voi liittää)
- hitaampi käynnistys ja kartan päivitys
- JA: saatavana myös mustana :WAZAAP:
 
riisor sanoi:
- ei ääniulostuloa (liitäntä esim. autocomiin onnistuu siis vain bt:llä)

Minulla on ollut 220 bt:llä kiinni Scala Rider G4:ssa ja yksin ajaessa toi ääniohjaus on ehkä ihan passeli, mutta jos samaan aikaan on tarkoitus keskustella myös kaverin kanssa, on tuo navin aiheuttama pätkiminen varsin ärsyttävää. Tuli siis ajeltua esim. viime kesän reissulla ilman ääniohjauksia. Kaupunkiajossa kyllä kuulee navin piippauksen ilman bluetoothiakin kunhan voluumit on säädetty tarpeeksi kovalle. Maantie-ajossa ohjeita voi katsella navin näytöltä.

EDIT: Sama ongelma saattaa olla myös 660:ssä.
 
TomTomissa puhelu taitaa olla prioriteetissa ensimmäisenä, eli ajo-ohjeet ei katko puhelua.
 
Go-Za sanoi:
TomTomissa puhelu taitaa olla prioriteetissa ensimmäisenä, eli ajo-ohjeet ei katko puhelua.

Mahtaa Wolff puhua G4 prioriteeteista, eihän 220ssä edes ole puhelu-ominaisuuksia
 
suopo sanoi:
Mahtaa Wolff puhua G4 prioriteeteista, eihän 220ssä edes ole puhelu-ominaisuuksia

Niin, sitä just tarkoitinkin, eli kun Tomtomissa sekä puhelin että BT-luuri (esim. Scala Rider) on yhdistetty naviin niin puhelua jutellessa ei navin huutamat ajo-ohjeet katko puhelua.
Ja sitten jos Scala Rider on paritettu toiseen vastaavaan ja juttelee BT-yhteyden kautta niin silloin ajo-ohjeet katkoo kyllä, samoin jos puhelu tulee niin ei voi kaveri huudella sulle toisesta BT-luurista.
 
Viimeksi muokattu:
spiff sanoi:
Oisko kellään vinkkiä luotettavasta toimittajasta jolta voisi saada kapineen halvemmalla? Empoori-livet sun muut Maltalla tai missä lie toimivat Nordic-electroniikit eivät ole vaihtoehto, kuin ei ole myöskään Pixmania.

Itse tilasin 660 Zumon talvella Emporioliveltä ongelmitta, ainoa "epäkohta" oli pitkähkö toimitusaika mutta sähköposteihin vastattiin tosi nopeasti ja hinta oli huomattavan edullinen, melko tarkkaan 400 €.
 
suopo sanoi:
Mahtaa Wolff puhua G4 prioriteeteista, eihän 220ssä edes ole puhelu-ominaisuuksia

Juuri G4:n prioriteeteistä on kysymys.

Lisäksi tuossa navin puheohjeissa on ainakin 220:n ja G4:n kanssa ikävä ominaisuus, sillä ekat 3sek jää ohjeiden alusta pois.
 
Nonnii, tulipa erehdyttyä ostamaan tuommottinen kikotin, eli Garmin Zumo 220 Euroopan kartoilla hintaan 349 euroa.

Vähän ensivaikutelmia:

- Toisin kuin TomTom Rider, ei lakkaa lataamasta paskan telineen takia, koska USB-liittimellä oleva virtajohto tuupataan suoraan laitteeseen, ei telineeseen.
- USB-liitin virtaliittimenä MP:hen tarkoitetussa laitteessa on vaikeuksien kerjäämistä. Löysä kontakti ja pieniä tinnejä jotka suorastaan huutavat hapettumia luokseen. Huvittavana yksityiskohtana USB-liittimen suojakumi, joka suojaa liittimen kun virtajohto _ei_ ole kytkettynä. Kytkettynähän se on aina kun mopo liikkuu. Niitä ois tarjolla lukittavia vesitiiviitä liittimiä virtaliittimiksi, mutta eivät vissiin ole Garminilla sellaisista kuulleet.
- Käynnistys on hidas. Puolisen minuuttia näkyy teksti "loading maps".
- Teline on muovinen, heppoisen oloinen. Nähtäväksi jää pomppaako lärpäke, jonka on tarkoitus pitää laite telineessä, omia aikojaan aukiasentoon esim. sopivia nimismiehen kiharoita täristellessä tai muuten kuoppaan tömäyttäessä. Laitteessa ei ole kiinnikettä, johon saisi varmistusnarun kiinni.
- RAM-Mountin kiinnitysosat suunnilleen ok, mutta stongan ympäri tuleva U-pultti on liian lyhyt GSA:han. 8 mm pultilla olevasta pakoputkiklemmarista sai sopivan U-pultin kun vähän väljensi RAM-vastakkeen reikiä. Vastake on mitä lie alumiinivalua, joka murtunee ajan mittaan.
- RAM-varren siipimutterin vaihdoin tavalliseen mutteriin, ettei lähde ainakaan ilman työkaluja ohikulkijoiden matkaan (tuumakierre btw). Tiedoksi myös, että paketissa on vain lyhin RAM-varsi, ~2 tuumaa pitkä. Jos tarvii pidempää, sen joutuu ostamaan erikseen.
- Laitteen kotelon muoviosat on huonosti/löysästi sovitettu, natisee ja nitisee. Saa nähdä pitääkö vettä.
- Mukana tulleen autolaturin lataus pätkii. Laite näyttää vähän väliä herjan: jatketaanko patterivirralla? Vika joko USB-liittimessä, johdossa tai itse autolaturissa. Menee takuuseen korjattavaksi. Mopon akusta virtansa ottava laturi toimii ok.
- Laite ei osaa/halua reitittää yli ~900 kilometrin custom-reittejä. Tein MapSourcella ja latasin laitteeseen, jolloin sanoi että ilmoittelen reitin loppupään ajoohjeet sitten tuonnempana. 700 km reitin vielä söi ilman narinoita.
- MapSourcen aktivointi oli melkoista taikinointia. Ohjeet väittivät että koodi löytyy CD-kotelosta, muttei paketissa mitään CD-koteloa ollut. Lätty oli pelkästään sellofaanissa. Löytyi sitten lopulta jonkun norjankielisen käyttöohjeen välistä keltainen pikkulappu, jossa olleista koodista piti arvata oikeat vaihtoehdot. Pariin-kolmeen kertaan kun jaksoi yritellä, hyväksyi lopulta aktivoinnin. Koodit olivat oikein, mutta jostain syystä halusi että tehdään useampaan kertaan ennenkuin hyväksyi.
- Valuuttamuunnin on kätevä, mutta jostain käsittämättömästä syystä kurssit eivät päivity kun päivittää laitteen ohjelmiston, eikä valikoistakaan löytynyt toimintoa jolla päivitys hoituisi. Itse joutuu etsimään netistä ja käsin hakkaamaan. Vuonna 2012 odottaisin käytettävän jotain vähän automatisoidumpaa tapaa.



Mikäköhän virka laitteessa olevalla muistikorttipaikalla on? Laitoin 8-gigaisen siihen, mutta eipä tuonne näytä mitään ilmestyvän. Esim. MapSource näyttää tuuppaavan reitit laitteen omaan muistiin eikä kortille.

Miten MapSourcella saa helposti lisättyä reittipisteitä matkan varrelle? Onnistui lisäämällä piste ensin reitin loppuun ja sitten siirtämällä haluttuun kohtaan, mutta tuo ei ollut kovin kätevää. Hiiren oikealla ei ainakaan onnistunut. Alennuin jopa lukemaan manuaalia, mutta siitäkään ei herunut apua.
Uusia välipisteitä on tarpeen lisätä mm. silloin kun laite reitittää pikatien kautta, eikä sitä vanhaa mukavaa mutkapätkää jonka halusin.

Taitaa olla turhaa toivoa että MapSourcella voisi tehdä reittejä kuten GoogleMapsilla, eli antamalla ensin alku- ja loppupisteet, ja sitten vetelemällä hiirellä reitti kulkemaan haluttujen pisteiden kautta?
 
Tollaset 900km reitit on muutenkin vähemmän suositeltuja, ainaskin oma nüvi 300 menee sen verran kyykkyyn jos ajat reitiltä ulos ja navi joutuu laskemaan uudelleen niin siinä menee ikä ja terveys ja ehdit ajaa jo toisenkin kerran harhaan ennen kuin reitti saadaan laskettua ja taas lasketaan.. Eli kannattaa jakaa useampaan osaan
 
Zumosta ei varsinaisesti ole kokemusta, mutta Nuvi 500 ja tuo Zumonkin mukana tuleva teline&laturi on ollut nyt käytössä -09 syksystä lähtien.
Mekaanisesti ilmeisesti hyvinkin samoja laitteita...

SD kortti, ja sisäinen muisti, näkyvät tietokoneelle molemmat usb massamuisteina.
Tosin käytössä vain 2gb kortti, tajuaako tuo noita isompia SDHC kortteja?

Vettä ei ole päässyt laitteen sisälle, eikä mitään natinoita ole kohtuullisella voimalla havaittavissa.
Varsinainen kotelohan on kumitiivisteillä tiivistetty ja ruuveilla kasattu, se näytön ympärillä oleva muovi on pelkkä kosmeettinen peitelevy, kotelon ruuvit löytyy sen alta.

Eikä usb liittimen kanssa ole ollut ongelmia, .
Tosin liitintä on säilytetty telineen kolossa, ilman sähköjä, silloin kun navi ei ole ollut käytössä.

Telineessäkin on pysynyt hyvin, salpa ei ole auennut kovemmassakaan rynkytyksessä, eikä navi tippunut kyydistä vaikka olisi jäänyt salpa käyttäjän toimesta hetkeksi auki.

Lähimmäksi googlen reitin vetelyjä pääsee kai valitsemalla reitin, oikeaa nappia, insert route section...
 
spiff sanoi:
Miten MapSourcella saa helposti lisättyä reittipisteitä matkan varrelle? Onnistui lisäämällä piste ensin reitin loppuun ja sitten siirtämällä haluttuun kohtaan, mutta tuo ei ollut kovin kätevää. Hiiren oikealla ei ainakaan onnistunut. Alennuin jopa lukemaan manuaalia, mutta siitäkään ei herunut apua.
Uusia välipisteitä on tarpeen lisätä mm. silloin kun laite reitittää pikatien kautta, eikä sitä vanhaa mukavaa mutkapätkää jonka halusin.

Taitaa olla turhaa toivoa että MapSourcella voisi tehdä reittejä kuten GoogleMapsilla, eli antamalla ensin alku- ja loppupisteet, ja sitten vetelemällä hiirellä reitti kulkemaan haluttujen pisteiden kautta?

Nimenomaan näinhän se on on mapsourcellakin helpoin tehdä, eli ensin alku- ja loppupisteet, ja sitten lisätään reittipisteitä tarvittaviin kohtiin. Juju on siinä, että reitti pitää olla aktiivisena (eli valittuna), niin silloin reittiä vasemmalla napilla klikkaamalla pääsee lisäämään reittipisteen.

Ja kyllä se vettä kestää...
 
Zumossa natisee näytön reunoja ympäröivä koristemuovisuoja, jonka takaa löytyvät näytön kiinnitysruuviit.

Omasta muovireunus lensi mäkeen, kun navi putosi tielle ajossa omaa hölmöyttä. Navi pelaa aimo kolauhduksesta huolimatta.

Ei natise enää :D

Itse teen reitit naviin Tyrellä, omat ohjelmat ovat ihan hanurista.

Pyörään asennettu laturi kyykähti ensimmäisen kuukauden jälkeen, takuuvaihtona tuli uusi.

Ihan asia laitteelta tuntuu Nokian C7 navin jälkeen.
 
Seikkailu_R sanoi:
SD kortti, ja sisäinen muisti, näkyvät tietokoneelle molemmat usb massamuisteina.
Tosin käytössä vain 2gb kortti, tajuaako tuo noita isompia SDHC kortteja?

Garminin sivujen mukaan tajuaa SDHC-kortteja. 8 tai 16 GB on maksimi, en nyt muista kumpi.

Näkyy kyllä PC:ssä massamuistina molemmat, mutta mitä kortille on tarkoitus laittaa? Kopsata reittejä ja POIta käsipelillä?
MapSource laittaa reitit sisäiseen muistiin, eikä tarjoa vaihtoehtoa.


Vettä ei ole päässyt laitteen sisälle, eikä mitään natinoita ole kohtuullisella voimalla havaittavissa.
Varsinainen kotelohan on kumitiivisteillä tiivistetty ja ruuveilla kasattu, se näytön ympärillä oleva muovi on pelkkä kosmeettinen peitelevy, kotelon ruuvit löytyy sen alta.

Eikä usb liittimen kanssa ole ollut ongelmia, .
Tosin liitintä on säilytetty telineen kolossa, ilman sähköjä, silloin kun navi ei ole ollut käytössä.

Telineessäkin on pysynyt hyvin, salpa ei ole auennut kovemmassakaan rynkytyksessä, eikä navi tippunut kyydistä vaikka olisi jäänyt salpa käyttäjän toimesta hetkeksi auki.

Lähimmäksi googlen reitin vetelyjä pääsee kai valitsemalla reitin, oikeaa nappia, insert route section...


Näytön kehys natisee mun zumossa. Hyvä tietää ettei ole merkityksellistä tiiviyden kannalta.
Mukava myös kuulla että teline kestää käyttöä. Mulla tuli Tomtomin myötä aika paha allergia muovirimpuloita kohtaan.

Liittimeen laitan joka tapauksessa jotain vaseliinia hapettumilta suojaamaan.

MapSourcen käyttöä pitää näköjään vielä harjoitella. Toisessakin postauksessa oli hyvä vinkki siihen. Kiitosta :)
 
jyk4 sanoi:
Tollaset 900km reitit on muutenkin vähemmän suositeltuja, ainaskin oma nüvi 300 menee sen verran kyykkyyn jos ajat reitiltä ulos ja navi joutuu laskemaan uudelleen niin siinä menee ikä ja terveys ja ehdit ajaa jo toisenkin kerran harhaan ennen kuin reitti saadaan laskettua ja taas lasketaan.. Eli kannattaa jakaa useampaan osaan

Heh. Kehtaako tässä enää tunnustaa että tehdä räväytin heti kättelyssä kokeeksi 3000 km:n reitin Välimerelle :D

Vajaan 1000 km:n pätkiin tuon jo pilkoin, mutta pitää näköjään pilkkoa vielä lisää että vehje saa uudelleenlaskennan tehtyä ihmisten ajoissa.
 
Olisiko kortin formatoinnissa tjms. jotain engelmaa?
Onko itse navissa jotain korttiin liittyviä työkaluja, formatointi/alustus?

Ainakin nuvin (ja kavereiden zumojen) kanssa MS antaa noissa lähetä/vastaanotto dialogeissa alasveto valikon josta saa valkattua mihin/mistä tiedostoja ollaan siirtämässä...

Eli kyllä sinne kortille menee niin kartat kuin reititkin.
Reitit helpoiten kun tallettaa suoraan MS:ssä kortille gpx muodossa, /garmin/gps/ hakemistoon.
Reitin navissa näkyvä nimi ei sitten tule tiedoston nimestä, vaan MS:n reitin nimestä...
 
Seikkailu_R sanoi:
Olisiko kortin formatoinnissa tjms. jotain engelmaa?
Eli kyllä sinne kortille menee niin kartat kuin reititkin.
Reitit helpoiten kun tallettaa suoraan MS:ssä kortille gpx muodossa, /garmin/gps/ hakemistoon.
Reitin navissa näkyvä nimi ei sitten tule tiedoston nimestä, vaan MS:n reitin nimestä...

Nonii, ny pelaa kortti, MS:ssä näkyy listassa laite+kortti. Formatoin uusiksi.

Tallensin reitit MS:ssä .gpx-muotoon ja kopioin käsin PC:stä Zumoon. Suoraan kortille en viitsi tallettaa .gpx:ää, mukavampi jos on backup olemassa pc:llä.

Reittien käsin nimeäminen kannattaa, ei tarvi arpoa mitä reittiä on valitsemassa. Laitoin nimet muotoon #-lähtökaupunki-päätekaupunki, jolloin näkyvät listassakin oikeassa järjestyksessä (# = numero 1...N).

Importissa loppui zumon muisti kesken, mutta 2. yrittämällä riitti kun ensin deletoin käsipelillä niistä ihan ensimmäisistä reittikokeiluista laitteen muistiin jääneen temp.gpx:n.
Toisella import-yrityksellä hyytyi "error importing routes" -virheeseen seitsemännen reitin kohdalla, mutta otti loputkin kun käynnisti niille uuden importin.
10 reitin importtaus otti luokkaa 10 minuuttia, joten taitaa olla viksumpaa importata reittejä muistikortilta vain sen mukaan mitä tarvii, ja poistella läpi ajetut sitä mukaa kun niitä tulee.

Reittien tekokin sujuu jo aika vauhdilla, "insert route section" alkaa olla hanskassa. Kiitoksia vain vinkeistä :)

Rautateitä ei vissiin saa MS:n kartasta kokonaan piiloon, niille kun ei ole kauheasti käyttöä moporeittejä suunnitellessa. Eivät onneksi näy kaikilla zoomitasoilla.
 
Hyvä että alkoi toimimaan noinkin helpolla.

Voisihan nuo hieman käyttäjäystävällisempiäkin olla...
 
Itse olen tehnyt reitit pelkästään POI-periaatteella ja nimennyt pisteet tyyliin W01, W02 jne. Teen reittipisteitä niin paljn, että reitti kulkee niitä teitä pitkin mitä on tarkoitus ajaakin. Hyvin on toiminut reissuilla. En ole itse ainakaan vielä löytänyt Zumosta keinoa skipata reitissä oleva reittipiste ja suunnistaa sitä seuraavaan tai aloittaa reitti jostain tietystä reittipisteestä. Tämä on ongelma, koska aina ei tiedä kuinka pitkälle reittiä ehtii.

Yleensä vetelen reitin ensin Tyrellä, sitten lataan tiedoston Mapsourceen ja fixaan pisteet oikeisiin kohtiin, sillä Googlen ja Garminin kartta-aineistoissa on pienoisia eroja. Kaikkia teitä ei edes tuon Tyren/Googlen kartan avulla saa reititettyä.

Zumo tallettelee sitten oikeasti ajetut pätkät hyvin pitkältä ajalta naviin gpx-muodossa. Kaiketi laitteen muistin on tässä vain rajana?
 
Back
Ylös