• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

FZS 600 vaihdelaatikon ääni

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja JJV
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Kertokaas muut FZS 600:n omistajat millasta ääntä teidän laatikot pitää.

Tuntuu että oma pitää sellasta vinkumista joka vaihteella.
Sitähän ei tosin kuule kuin taajamanopeuksissa.

Itse epäilen äänen syyksi sitä että pyörä on juuri hankittu jolloin kaikki äänet ja kolaukset tuntuu että nyt se hajoo
062802moto_prv.gif


Mutta kertokaa nyt omia kokemuksia.
 
Saattaapi kuulua vaikka ketjuista ja rattaista jos on vaihdettu uudet orkkisten tilalle. Tehdasasennuksena on usein eturattaassa kumikaulus, joka vaimentaa noita ääniä.
 
Juu voi ollakkin.

Ja kai sitä suorahampaiset rattaat vähän ääntä täytyy pitääkkin.
 
Kertokaas muut FZS 600:n omistajat millasta ääntä teidän laatikot pitää.

Tuntuu että oma pitää sellasta vinkumista joka vaihteella.
Juu, melko varmasti ihan normaali ääni. Itse ajoin tuollaisella fasulla 30 tkm ja laatikosta kuului pieni vinkuna joka vaihteella. Ääni ei muuttunut matkanvarrella miksikään. Äänihän tulee suorahampaisesta rakenteesta.

PS. Mistä ostit fasun ja minkä värisen?
 
Vaimon 600 fasu -00,laatikkosta kuuluu ääntä, varsinkin 2:s vaihteella huomattavasti kovempaa ääntä kuin muilla vaihteilla.
 
Ratinaa kuuluu vaihtaessa, etenkin 1-2 vaihteella; mutta oletkos tsekannut ketjun kireyden? AIkanaan merkkihuollossa kiristivät ketjut niin kireelle, notta soivat. Klappia kässärin mukaan sai olla 35-45 mm (muistaakseni), liikkeen huollon jäljiltä 25 mm. Ja kehtasivat vielä väittää, että kiristivät oikein, kun asiasta huomautin. "Sisar"mallissa Thundercatissa muistaakseni saikin laittaa kireemmälle. Toi vaihteiden vaihtokin oli aina jouheampaa öljyn vaihdon jälkeen, siksipä vaihdoin kyllä öljyt aina kiltisti 6 tkm välein..
 
Muistelen mennävuosilta, että en kuullut pitikö vaihteisto kovaa ääntä, kun se piti niin kovaa ääntä. Ja ihan uudesta asti ja kakkosella eritoten.
 
Juu. Itte ihmetelly samaa. Äänekäs on loota. Ykköseltä kun vaihtaa kakkoselle paukahtaa mielellään, varsinkin jos kierroksia enemmän myllyssä. Nyt ajettu 7300km.
 
Samoja huomioita ku muillakin. Ykköseltä kakkoselle mennessä paukahtaa, varsinki kovemmilla kierroksilla. Ujeltaa kans joka vaihteella mut kakkosella kuuluu kovempana, etenki moottorijarrutuksessa. Itellä vm -00 ajettu 24tkm.
 
Sellasta tarkennusta vanhaan aiheeseen että
se pieni vinkumis ääni tulee vain ja ainoastaan veto päällä,lähinna sen kuulee 4,5 ja 6 vaihteilla.

Ääni ei ole muuttunut tässä ajassa mihinkään.

Muilla vastaavia kokemuksia???
blush.gif
 
Sama vinkuminen kuuluu täälläkin, aloin itse kiinnittää siihen huomiota äskettäin kun vaihdoin Delvac MX 15w-40 sisälle. Tiedä sitä että johtuuko tuon äänen kuuleminen siitä että muuten olisi kone hiljaisempi vai mistä. Kai tuon öljyn pitäisi ainakin olla ihan käypää tavaraa kyseiseen koneeseen.
 
Ittellä mobilin öljyt nyt koneessa.Kyllä noi sunkin laittamat öljyt varmsti asiansa hoitaa.

Antaa vaihteiston vinkua vaan kun tuntuu muillakin samaa ääntä olevan.

Huolestutaan sitte ku se heittäytyy ihan hiljaseksi!!

Hieno ilta oli olla pärryyttelemässä.
062802moto_prv.gif
 
Mistähän johtuu kun moottorin vasemmanpuolen alumiiniposken alaosan pultin kanta on öljyssä... Uskaltaako tollaista pulttia paljon kiristellä vai meneekö tiiviste vaihtoon.. -05 8300 km
 
Mistähän johtuu kun moottorin vasemmanpuolen alumiiniposken alaosan pultin kanta on öljyssä... Uskaltaako tollaista pulttia paljon kiristellä vai meneekö tiiviste vaihtoon.. -05   8300 km
Taitaapi olla kyseessä se pultti millä öljyt lasketaan ulos, niin ensi kerralla kun öljyt vaihtuu niin uusi kuparinen "aluslevy" vaan paikalle.
 
Back
Ylös