• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

FZ6 (-S) bensasuositus?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Koris
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Hei!
Kun hain oman kaunokaiseni, niin myyjä käski käyttämään 98-bensaa...
... muualta, mm. täältä foorumista aihetta luettuani, olen tuota suositusta alkanut ihmettelemään, esim. arvostamani Tylyttäjä suosittelee käyttämään mahdollisimman alhaista oktaanilukua (millä ei siis nakuta). Jenkeissä tätä samaa vehjettä ajetaan kait max. 93 oktaanisella?

Ennen kuin laitan maahantuojalle kyselyä asiasta, pyydän teitä kertomaan omat (ja saamanne) suositukset bensasta.

Ystävällisin terveisin Antti
 
95 tankkiin vaan, porvarit ajaa 98
omg.gif
 
Paljonkos 95->98 hinnanero? 2 senttiä? Eli perustankkauksella tulee n. 20 sentin säästö. Itse tungen tankkiin tuota 98 kun tiettyjä osia vaihdettaessa (esim. syttöpyörä) tuota suositellaan. Eikä ainakaan oma mielenrauha tämän jälkeen ole uhattuna. Silti jos 98 ei nyt satu löytymään voin toisaalta tankin/pari ajella tuolla 95 laadullakin. Jos mopo täysin vakio, niin siinä ohjekirjassa kerrotaan kyllä suositus joka on 95. Muutenkin jos myyjä nyt jotain asiaa kertookin on kai tuo ohjekirja se mihin uskotaan ja erittäin ristiriitaista tietoa saadessa yhteys maahantuojaan.
 
Muutenkin jos myyjä nyt jotain asiaa kertookin on kai tuo ohjekirja se mihin uskotaan ja erittäin ristiriitaista tietoa saadessa yhteys maahantuojaan.
Niin, no. Periaatteessa _ammattitaitoinen_ myyjä on enemmän ajantasalla kuin (jo aikaa sitten painettu) ohjekirja.

Laitoin tämän topicin aineiston keräystä varten, aion ottaa maahantuojaan yhteyttä aiheesta. Ai miksikö? No, hommaan sen elämän sitten ensi vuonna...
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif


Ystävällisin terveisin Antti
 
En ole huomannut mitään eroa. ikinä ei ole nakuttanut eikä ainakaan vielä kone hajonnut. Nykyään tankkaan vaan halvinta mahdollista. Ei muuta kuin kilometrejä kehiin
062802moto_prv.gif
 
fz6s:n ohjekirjaa lainaten: "...jonka oktaaniluku on vähintään 95. Jos moottori alkaa nakuttaa, vaihda bensiinimerkkiä tai käytä korkeampi oktaanista bensiiniä"

No se on valmistajan/maahantuojan tulkinta, itse henkilökohtaisesti moottoreita nakutuksen takia hajoittanut tankkaan 98E ihan vakioonkin, ja viritettyyn oktaaninkorottajan kera
smile_org.gif
.
Sillä en mä rupea odottelemaan että kone rupeaa nakuttamaan, silloin siellä saattaa jo mäntä ottaa osumaa. Itsesyttyminen on paska juttu, turbotetuissa vehkeissä mennyt joku sarja mäntiä... Ja vituttaahan se aina purkaa
biggrin.gif
 
Back
Ylös