• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Euroopan komissio ehdottaa määräaikaiskatsastusta moottoripyörille

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja PoS
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
On se kumma instanssi tuo EU. Erilaiset lobbarit ajavat ylikansallisten suuryritysten etuja eikä kukaan lobbaa EU-kansalaisen puolesta.

Pitäisikö EU-vaalien äänioikeus siirtää yrityksille?

Kuinkahan usein onnettomuus johtuu pyörän teknisestä viasta tai puutteesta?
 
Juudes sanoi:
Mikä hitto tuossa mättää...käyttäkää leimalla, ei se ole todellakaan niin suuri taloudellinen uhraus. Saatte leiman mopoonne, että se on liikennekelpoinen ( voihan olla , että itsevaihtamanne jarrupalat ja -neste on jättäneet ilmaa järjestelmään :)
Katsastuskonttoreiden tehtävä on luoda järjestelmä mp:n testaamiselle, niin jarrut,kuin muutkin. Tuon jälkeen olette yhtä turvallisin mielin noitten asioitten suhteen, kuin istuessanne Passatinne rattiin hyväksytty-leiman jälkeen. Kaikkea voi sitten tapahtua heti katsastuksen jälkeen, mutta sillä hetkellä ne on kunnossa !!!

Oliskin tieliikennekelpoinen. Mä oon käyttäny useammankin auton leimalla tietäen, että siinä on jopa vaaralliseksi luokiteltavia vikoja alustassa ja läpi menee niin, että heiluu. Autoasentajana toimiva tuttuni kertoi tuossa taannoin, että he löytävät juuri leiman saaneista autoista huomatavia määriä vaarallisia vikoja. Nämä minun kokemukseni eivät siis ole mikään poikkeus. Noh, mitään tilastotietoahan minulla ei ole tuosta antaa, joten tuoltakin totuudelta voi sitten sulkea sen varjolla silmänsä. :hanuria:
Katsastuskonttoreiden tehtävä on tuottaa voittoa omistajilleen, ihan turha kuvitella mitään muuta. Varsinkaan turvallisuuteen liittyvää. Asiakaskuntahan on taattu, koska valtiot pääsääntöisesti pakottavat ajoneuvojen omistajat käyttämään kyseisiä "palveluita" erilaisten sanktioiden uhalla.
Ja millähän perusteella voi olla turvallisin mielin? Ainoa, mitä ei tarvitse tuolloin pelätä on se, ettei tule sakkoja katsastamattomalla ajoneuvolla ajosta. Mitään muuta turvaa tuolla "palvelulla" ei saa. Ei saa minun kokemukseni mukaan autojen kanssa ja veikkaan, että moottoripyörien suhteen vieläkin vähemmän. Syitä löytyy tästäkin ketjusta jo yllin kyllin.

Joku sais kyllä perustaa sitten pelkästään pyörille katsastustoimipisteen ja polkea hinnan niin alas kuin mahdollista. Ihan vaan silkkana vittuiluna noille isoille katsastusyrityksille. Ei tarttis katella tota kun noi suuret kiikuttaa rahat ulkomaille. Kotilonkin kanssa tulee käytettyä mahdollisimman paljon pienempiä, yksityisiä katsastusasemia. Jääpähän nekin vähät Suomeen, eikä mene ulkomaille. Ainakaan ihan suoraan. :pissed:

Ja jos sulla on noin hirveä hinku rahoistas eroon niin mä voin antaa tilinumeron. Laitat mulle 150 euroa kerran vuodessa tulemaan, ihan vaan anteliaisuuttas. Saat tuolla tavoin ihan yhtä paljon vastinetta rahallesi, kuin sillä pyörän tai auton konttorilla käyttämisellä.
 
jleino sanoi:
Jos jotain hyvää pitää tästä keksiä niin se että kakstahtikevarien JÄRJETTÖMÄT äänet saataisiin edes vähän kuriin.

Omassa prätkässä on varmasti myös niin ja näin juuri sallituissa määreissä mutta esim. äsken pyörällä kaupasta kotiin tultaessa idiootit kevaripennut ajelee pyöräteitä ja alkukulkutunnelia missä liikkuu pyöräilijät, jalankulkijat jne. ja se sävel on niin korvia hivelevää että ah.

Tällä äänellä tarkoitan siitä saatanallista moottorisahan ääntä potenssiin kymmenen joka tosissaan ärsyttää ihmisiä ja allekirjoittanutta itseään.
Etkö ole koskaan ollut nuori? ? ?

Kun minä olin nuori ja RD yamahassa oli Micronin tehoputki, niin ensimmäinen toimenpide oli villojen poisto siitä kaljatölkin kokoisesta äänenvaimentajasta. Ei ne äänet paljoa muuttuneet, mutta tärkeintä oli "mutu" kovista äänistä.
Pillurallista kotiin tullessa vedettiin kierrokset tapissa omakotitalolähiössä ja viimeinen 500m ennen kotia ajettiin rauhallisesti. Ei sekään auttanut, kun äiti tiesi aina aamulla kertoa, että tulit kotiin siihen ja siihen aikaan...
 
Juudes sanoi:
Nyt mä lopetan inttämisen tästä asiasta. Mun mielipiteeni teidän on hyväksyttävä yhtenä muiden joukossa.

EN vastusta katsastusta :paikallatuulee:

Meillä kaikilla on mielipiteemme ja jonkun toisen mielestä juuri minun hieno, oivaltava ja maaliin osuva mielipide voi olla hanurista.
Joten antaa kaikkien kukkien kukkia.
 
Tässä käy niin että kilpi saattaa katketa yllättävän helposti. Ja jos joku viranomainen tulee asiasta kyselemään, saattaa olla, ettei kukaan jää paikalle vastaamaan.
 
PoS sanoi:
Tässä käy niin että kilpi saattaa katketa yllättävän helposti. Ja jos joku viranomainen tulee asiasta kyselemään, saattaa olla, ettei kukaan jää paikalle vastaamaan.

Ei kai vaan sitä kansalaistottelemattomuutta...
 
Katsastuksia voisi tehdä useamminkin; esimerkiksi joka reissulla yksi. Katsastukseen tehtävä matka, tapahtuipa se sitten kesällä tai talvella, on nimittäin ainoa moottoripyörälläajon muoto, jossa ei voi sattua onnettomuuksia, vaan reissu päinvastoin parantaa turvallisuutta.
 
Joku poikkeushan pitää sitten olla katsastusajankohtaan, koska autot pitää Trafin mukaan katsastaa neljä kuukautta ennnen käyttöönottopäivää. "Esim. Henkilöauton, jonka rekisteröintitodistuksessa on käyttöönottopäivämäärä 16.3.2007, katsastusaika on 16.11.2009–16.3.2010." Mulla on Saksassa käyttöönotettu pyörä, muistaakseni 28.3. :kääk:
 
shyhander sanoi:
Joku poikkeushan pitää sitten olla katsastusajankohtaan, koska autot pitää Trafin mukaan katsastaa neljä kuukautta ennnen käyttöönottopäivää. "Esim. Henkilöauton, jonka rekisteröintitodistuksessa on käyttöönottopäivämäärä 16.3.2007, katsastusaika on 16.11.2009–16.3.2010." Mulla on Saksassa käyttöönotettu pyörä, muistaakseni 28.3. :kääk:

Mikä ongelma? Kippaat pyörän hankeen ja annat inssille avaimet. Suorastaan loistava ajankohta tehdä jarrutus- ja ohiajomelumittaukset.
 
Yllättävää kyllä, mutta myöskään Trafissa ei olla ainakaan Erik Asplundin mukaan varauksettoman innokkaita moottoripyörien katsastuspakosta:

Moottoripyörien pakkokatsastus tyrmätään – "rahastusautomaatti firmoille"

Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi on kahdella kannalla. Se on sama kuin Suomella.

"Emme ole ehdottomasti sitä mieltä, ettei pitäisi katsastaa, mutta komission näytöillä pakkoa ei kannata lähteä ajamaan", sanoo yksikönpäällikkö Erik Asplund Trafista.

Asplund muistuttaa, että tekniset viat ovat onnettomuuksien syinä pieni tekijä.

Eli toisin, kuin osa tälläkin palstalla kirjoittavista, myös Trafissa ollaan sitä mieltä, että turvallisuusnäkökohdat eivät ole riittävä syy katsastukselle.

Tosin sanamuoto on hieman tuollainen "jyrkkä ehkä" -mallinen, josta herää myös kysymys, että jos varsinaista teknistä perustetta katsastukselle ei ole niin millä perusteella katsastusta sitten kannattaa lähteä ajamaan.
 
Juudes sanoi:
Vielä varmistan tulevassa kokoontumisajossa tämän kreikan tilanteen, että onko se katsastus nyt syksyllä vaiko niin kuin Husky väitti, jotta 2025, mistä Husky moisen ajat sait? Minä täällä 5vuotta puljanneena olen kuullut tästä syksystä. JA SEN TULEN VIELÄ TÄHÄN KETJUUN KOMMENTOIMAAN, olin sitten oikeassa tahi väärässä.
Ota ihmeessä selvää, se on tullut toisella foorumilla ilmi.....Voi olla trollausta, niin kuin sinun omat kommentisi...
:boring::boring:

sooda sanoi:
On se kumma instanssi tuo EU. Erilaiset lobbarit ajavat ylikansallisten suuryritysten etuja eikä kukaan lobbaa EU-kansalaisen puolesta.
Pitäisikö EU-vaalien äänioikeus siirtää yrityksille?
Kuinkahan usein onnettomuus johtuu pyörän teknisestä viasta tai puutteesta?
Joo tätä ihmettelen ja jos on näytetty että se on pieni % ja se sanoo että 25 kertaa suurempaa, sehän on kusetusta suoraan sanottuna. Miksi sitä pitää usko sitten
 
shyhander sanoi:
Joku poikkeushan pitää sitten olla katsastusajankohtaan, koska autot pitää Trafin mukaan katsastaa neljä kuukautta ennnen käyttöönottopäivää. "Esim. Henkilöauton, jonka rekisteröintitodistuksessa on käyttöönottopäivämäärä 16.3.2007, katsastusaika on 16.11.2009–16.3.2010." Mulla on Saksassa käyttöönotettu pyörä, muistaakseni 28.3. :kääk:

Itellä on 11.4. käyttöönotto... Noh, se on katsastettava pahvilaatikoissa, palasina se tuohon aikaan kuitennii vielä on :D
 
shyhander sanoi:
Pahvilaatikossa vaan ei mee läpi… Ei toimi jarrut eikä muuta, ei voi testata…
Mutta e-merkinnät löytyy helposti kun on osat irrallaan. :paikallatuulee: (Ainakin omassa mökäpöntössä e on pohjassa, pitkään luulin että siinä ei hyväksyntää ole mutta pöntön ollessa irrallaan sieltä mokoma löytyi.)
 
Kaikkia homma vituttaa saatanasti mutta jos asialle pitäisi tehä jotain niin ei kyllä pysty.
Kokoontuminen eduskuntatalon eteen niin koko suomesta saapuu pari avokypärää karvamikeillä :D

Säkällä voi vissypullon lähettää sille joka yksin homman kaataa mutta kattoo sitä nyt sitten jos viittiikään.
Todennäkösesti kaikki vaan nöyrtyy loppupeleissä ja kaivaa taskujaan syvemmältä A-katsastuksen pihassa.

Niinkuin aina suomessa.

Ja jos joku epäilee ettei katsastuksesta olisi mitään hyötyä niin kattokaa joskus levähdyspaikoilla pyöriä vähän tarkemmin. Vittu mitä virityksiä osassa. Takakate nippareilla kiinni ja parilla siipimutterilla kun pysyyhän se noinkin.
Kysyttäessä "en aatellu viiä konttorille". Jarrupalat loppu, ketjut loppu kun ne on niin kalliita..

Ja edelleen taitaa suurin itku olla se loppupeleissä että ei "saa" pitää reisinki putkia pyörässä.

Niin ja mä siis oon katsastusta ehdottomasti vastaan mutta nään siinä kyllä jotain järkeäkin. Sen vaan tietää
että päätöksen pohjimmainen syuy on raha ja tuotto niinkuin aina. Ei ne oikeat syyt.

Ja yks mitä mä en vieläkään ymmärrä että jos joku harrastaa moottoripyöräilyä/harrasteautoilua/veneilyä yms
ns kallista harrastusta niin miten vitussa 100e mihinkään suuntaan voi kaataa koko harrastuksen? Oli se sitten
katsastus tai ketjurataspaketti saksasta?
 
Roadkill sanoi:
Ja jos joku epäilee ettei katsastuksesta olisi mitään hyötyä niin kattokaa joskus levähdyspaikoilla pyöriä vähän tarkemmin. Vittu mitä virityksiä osassa. Takakate nippareilla kiinni ja parilla siipimutterilla kun pysyyhän se noinkin.

Eihän tuossa olekaan mitään vaarallista. Jos olisi, niin kyllähän se olisi kielletty ja valvottu asia. Katteet saa olla vaikka kengännauhalla kiinni eikä se ole millään muotoa vaarallista, toisin kuin äänekäs pakoputki joka vaarantaa ihan varmasti jonkun terveyden jossakin. Viimeks kun olin ajelemassa niin yks pyöräilijä katteli kaukaa taaksensa kun olin tulossa. Yks peura oli keskellä tietä ja sekin tuijotti mua. Vitun vaarallinen putki mulla, menee niskat nurin ihmisiltä ja elukoilta. Desibelejä noin 99, sallittu 103.
 
Roadkill sanoi:
Ja yks mitä mä en vieläkään ymmärrä että jos joku harrastaa moottoripyöräilyä/harrasteautoilua/veneilyä yms
ns kallista harrastusta niin miten vitussa 100e mihinkään suuntaan voi kaataa koko harrastuksen? Oli se sitten
katsastus tai ketjurataspaketti saksasta?

100€ ei kaada mun harrastusta, ei edes 500€, mutta vituttaa kyllä, jos sen joutuu ilman mitään vastinetta maksamaan.
 
Roadkill sanoi:
Ja yks mitä mä en vieläkään ymmärrä että jos joku harrastaa moottoripyöräilyä/harrasteautoilua/veneilyä yms
ns kallista harrastusta niin miten vitussa 100e mihinkään suuntaan voi kaataa koko harrastuksen? Oli se sitten
katsastus tai ketjurataspaketti saksasta?

on vaan semmoinen fiilis, että niitä satasia alkaa mennä liian moneen paikkaan ja kohta pitää oikeasti miettiä mihin kaikkeen on varaa.
Minulla on viisi pyörää tallissa (osa vielä työn alla) ja kaikki on tai tulee olemaan täysin alkuperäisessä kunnossa ja ne pidetään hyvässä kunnossa.
En oikein koe saavani vastinetta sille mahdollisesti tulevaisuudessa tulevalle katsatukselle ja varsinkin sille maksulle.
En ole pihi tai muuta, mutta aina kun minä annan johonkin rahaa, niin vaadin sille vastinetta.
 
Jokainen jonka harrastusta esimerkiksi 1000 euroa ei kaada, voi lähettää rahat minulle...

Jokainen joka sanoo rahankeräyksen ja määräysten motiivina olevan kansalaisten oma terveys ja hyvinvointi voi tarkastella, minkälaisella intensiteetillä terveyttä ja hyvinvointia yritetään edistää niillä osa-alueilla, joilla ihmisiä oikeasti kuolee (noin 50 000 ihmistä vuosittain).
 
Pari edellistä on asian ytimessä. Joka saatanan tuutista tulee jotain lisämaksuja ja hinnankorotuksia eikä vastineeksi tunnu saavan mitään parannusta entiseen. Ei siinä mitään jos palkat nousisi samaa tahtia kuin kustannukset mutta kun...
 
Back
Ylös