Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Eroz sanoi:Kun eturattaan on kerran hukannut 130km/h vauhdissa, ei huvita enää leikkiä kehnojen lukkolevyjen kanssa, vaan laittaa vaurioituneen tilalle suosiolla uuden. Kemppipaikkaan ehkä luottaisin korvikkeena mutta ongelmansa siinäkin. Lukite saisi kyllä olla vähän hemmetin kovaa sorttia. Vähintään Loctite 648.
Tinde sanoi:Vähän OT mutta juuri metallin ja painon säästön takia japskeilla on tietyssä mutterissa 12 mm avainväli kun euroopan normien mukaan (DIN) 13 mm. Ja tietty briteillä 1/2"
OOWEE sanoi:Eturattaan mutterihan yleensä on oikeakätinen eli kiristyy rattaan pyörimissuuntaa vastaan, eli ei aivan helposti päässe löystymään.
Noin esimerkkinä, vanhoissa pinnapyöräisissä autoissa oikean puolen akseleissa on vasenkätinen kierre, vasemmalla oikeakätinen, eli napamutterit kiristyvät pyörimissuuntaa vastaan.