Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Vanha stefa putkenpätkän korvikkeena helpottaa hommaa kummasti, eikä tule turhaan särettyä sitä uuttakinHankalin homma ittelle oli keularempassa uusien stefojen laitto, naputtelin varovaisesti tuurnalla ja vasaralla ympäri.. tuntu että saa käyttää enempi voimaa sellaisen muoviosan lyömiseen mikä tuntui mukavalta, ja stefa mielellään olisi mennyt koko ajan "vinoon", eli toinen puoli syvemmälle kun toinen. Tossa hommassa olisi hyvä olla joku liukuputkeen sopiva "putkenpätkä" millä olisi voinut lyödä stefa tasaisesti paikalleen. Mutta meni noinkin.

Grodin sanoi:Ja sitten seuraava vaihe, osaako joku kertoa pystyykö USD keulaan lisäämään/tarkistamaan öljyn pinnan siihen tarkoitetulla työkalulla (http://www.storm-motor.fi/mp-tarvik...kalut/jousityokalut/etuhaarukkaoljytyokalu-2/) poistamatta pumppuja?
Grodin sanoi:Ja sitten seuraava vaihe, osaako joku kertoa pystyykö USD keulaan lisäämään/tarkistamaan öljyn pinnan siihen tarkoitetulla työkalulla (http://www.storm-motor.fi/mp-tarvik...kalut/jousityokalut/etuhaarukkaoljytyokalu-2/) poistamatta pumppuja? Jostain löysin ohjeen että löysätään yläkolmion pultit ja avataan korkki, ja sitten työkalulla vaan tarkistetaan pinnan taso ja korjataan tarvittaessa..?
Itse en tiedä, minkä vuoksi oman VFR:ni toinen stefa alkoi vuotamaan pari viikkoa sitten, mutta jostain bongasin saman kikan ja päätin kokeilla. Hitto vieköön, se tosiaan toimi ja vuotaminen lakkasi saman tien.Grodin sanoi:Otti keula hieman osumaa vauhdilla kunnon töyssystä ja alkoi ruutata toisen puolen stefa reilusti ölppää aina kun pumppasi. Ei ruuttaa enään, uskomatonta![]()
Kympillä sama biltsukasta:Grodin sanoi:Ja sitten seuraava vaihe, osaako joku kertoa pystyykö USD keulaan lisäämään/tarkistamaan öljyn pinnan siihen tarkoitetulla työkalulla (http://www.storm-motor.fi/mp-tarvik...kalut/jousityokalut/etuhaarukkaoljytyokalu-2/) poistamatta pumppuja? Jostain löysin ohjeen että löysätään yläkolmion pultit ja avataan korkki, ja sitten työkalulla vaan tarkistetaan pinnan taso ja korjataan tarvittaessa..?
teem085 sanoi:Jompikumpi kolmioista jäänyt vinoon asentaessa...
Needle sanoi:Hmm... eli keulaputket irti -> ohjausakselia löysälle -> toinen putki paikalleen, ja sen kiristää momenttiin, sitten ohjausakseli kiinni -> toinen putki paikalleen ja kiinni. Menikö aivan metsään?
Grodin sanoi:Tähän vinkkinä, USD keulan omistajat ovat hieman alakynnessä näiden stefojen kanssa, ihan per*eestä vaihtaa stefoja ilman jousipuristinta ym, joten kannattaa kokeilla seuraavanlaista nopeaa kikkaa joka _useinmiten_ auttaa vuotavaan stefaan:
1: Paina pölysuoja pois edestä
2: Pyyhi ja kuivaa puhtaaksi pumpun pinta esim rätillä ja vaikka fairyllä
3: Leikkaa ison "koukun" muotoinen pala esim filminauhaa tai jotain ohutta muovia esim rekisteriotteen muovitaskusta, kääri tämä nauha tiukasti pumpun ympärille ja luisuta se stefan ja pumpun väliin, pyöräytä kierros ympäri ikäänkuin kiilaten sillä koukulla töhnää pois stefan ja pumpun välistä
4: Toista kohta 2 ja 3 niin monta kertaa kuin huvittaa
5: Pumppaa pumppuja edestakas, putsaile töhnää mitä pumppuun jää, muutaman kerran jälkeen pintaan ei pitäisi jäädä mitään jälkiä, ei öljykerrosta eikä raitaa.
6: Hämmästele mitkä tämä on mahdollista.
Idean sain tästä kaupallisesta muovinpalasesta : http://www.youtube.com/watch?v=USac5G4SI-U
Noita saa stormilta 5 eurolla jos ei jaksa itse leikellä.
Otti keula hieman osumaa vauhdilla kunnon töyssystä ja alkoi ruutata toisen puolen stefa reilusti ölppää aina kun pumppasi. Ei ruuttaa enään, uskomatonta
Ja sitten seuraava vaihe, osaako joku kertoa pystyykö USD keulaan lisäämään/tarkistamaan öljyn pinnan siihen tarkoitetulla työkalulla (http://www.storm-motor.fi/mp-tarvik...kalut/jousityokalut/etuhaarukkaoljytyokalu-2/) poistamatta pumppuja? Jostain löysin ohjeen että löysätään yläkolmion pultit ja avataan korkki, ja sitten työkalulla vaan tarkistetaan pinnan taso ja korjataan tarvittaessa..?