Eli 991/996 pohjalle tehty, 380hv, 1350kg tjsp.Tällainen, sen enempää ei tietoaMikä niistä?Porsche GT3 RS
Ei se ihan limitillä vetäny, kun taitaa tulla kalliiks jos lipee![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Eli 991/996 pohjalle tehty, 380hv, 1350kg tjsp.Tällainen, sen enempää ei tietoaMikä niistä?Porsche GT3 RS
Ei se ihan limitillä vetäny, kun taitaa tulla kalliiks jos lipee![]()
Ihan kivasti ne porsaat tarvittaessa kulkee, jopa suomen pikku radoillakin. (varsinkin pelkästään radalle rakennettuina)katoin just HRF;n sivuilta...![]()
![]()
kaveri on ajanut fiestalla tänäkesänä ahvenistolla kisassa 1,31.505...![]()
ei taida oikein porsse kulkea...![]()
muita tän kesän aikoja![]()
kemora 1,21.0
botniaring 1,20.867
aivan tuore alastaron aika saadaan 25,9 kun on viimeinen roadsporttien kisa...
Porsche kuski sanoi ettei viitsi/uskalla ajaa lujempaa ettei lähde auto lapasesta. On se aika paljon ajanut rataa Suomessa ja myös ulkomailla.Suurinpiirtein samoja aikoja olivat mitanneet Lokinsiipi-Mersulle tuulilasin koeajolla. Muistaakseni 1.33 oli paras kierrosaika.Hehee, eipä pärjänny Porsche GT3 RS katuslickseillä tänään Ahvenistolla Gixxulle![]()
Auto 1:33.3
Gixxu 1:31.8
Jaa-a. Vaikea sanoa että, kummalla ottaisin itse riskejä enemmän, porsaalla vai prätkällä. Aika sama kumpi lipeää, niin elämä oli sitten siinä. Prätkällä lähtee henki tai terveys ja porsaalla lähtee jumalaton mälli rahaa. Jos tuo taloudellisen riskin vaikutukset saataisiin samaan prätkän täystuhon kanssa, niin aivan satavarmasti ajaisin porschella lähempänä riskirajoja kuin prätkällä. Ainakin Ahvenistolla.Porsche kuski sanoi ettei viitsi/uskalla ajaa lujempaa ettei lähde auto lapasesta. On se aika paljon ajanut rataa Suomessa ja myös ulkomailla.
Kai toi jotain osviittaa antaa tällaisten sunnuntaisuharien käskemien menopelien vauhtierosta. Itse olen käynyt Ahvenistolla 5 kertaa ajamassa muutaman tunnin vuoroilla (kerran orgin vuorolla) ja kaikkiaan noin 16 radalla käyntiä = sunnuntaisuhari![]()
Ei o. Motoruppia koneeseen ja Bilteman kitkanlisäyssprayta renkaisiin vähintään tarvisi, että edes vakio katupyörälle pärjää.Vieläkö täällä väännetään? Eikö autot ole vieläkään voittaneet?
Apparan epävirallinen mopojen rataennätys on herra J. Tuulen hallussa (1:22.0) vuodelta 1994. Siitä sitten suhteuttamaan vuoden 1994 rataennätyksiä Alastarolta, Motoparkista ja Botniaringiltä joilla pinta on pysynyt samana kuin Apparalla siitä saakka. Kemoralla uusi pinta tuli 2005, joten ei vertailukelpoinen.Sinänsä varmaankin kertoo aika hyvin erosta, että muilla radoilla aloitteleva nopean ryhmän kuski kepittää edellämainitun fiestan 4-5 sekunnilla, mutta Ahvenistolla ei ainakaan allekirjoittaneella pää riitä ajaa alle 1.30.
Eli bemari jättää suorilla/kiihdytyksissä.. Joka on ymmärrettävää kun paperillakin suorituskykyarvoja katsoo. Miten lie kävisi jos autoa viritetään kiihtyvyydeltään lähemmäs moottoripyörää (esim tuo P800-versio mistä oli videoita aiemmin, samoihin kiihty mitä k8 busa).Taas oli ilkeä Datsun kiusannut prätkähiiriä; uusin Fast Bikes, October 2010, iss240:
Nissan GT-R ajoi Bemaria vastaan saavuttaen suurempia mutkanopeuksia ja g-voimia kuin prätkä. Kierroksen lopussa kaikki kääntyi kuintekin parhain päin: auton paras 53.72, pyörän 52.19.
Niin tekee. Radalla vertailussa mitattua:Eli bemari jättää suorilla/kiihdytyksissä.. Joka on ymmärrettävää kun paperillakin suorituskykyarvoja katsoo.
Aika lyhyt rata ilmeisesti ollut, miksei testata kunnon radalla, kai sellaisia Briteistäkin löytyy???Taas oli ilkeä Datsun kiusannut prätkähiiriä; uusin Fast Bikes, October 2010, iss240:
Nissan GT-R ajoi Bemaria vastaan saavuttaen suurempia mutkanopeuksia ja g-voimia kuin prätkä. Kierroksen lopussa kaikki kääntyi kuintekin parhain päin: auton paras 53.72, pyörän 52.19.
Ex-formularata oli käytössä:Aika lyhyt rata ilmeisesti ollut, miksei testata kunnon radalla, kai sellaisia Briteistäkin löytyy???Taas oli ilkeä Datsun kiusannut prätkähiiriä; uusin Fast Bikes, October 2010, iss240:
Nissan GT-R ajoi Bemaria vastaan saavuttaen suurempia mutkanopeuksia ja g-voimia kuin prätkä. Kierroksen lopussa kaikki kääntyi kuintekin parhain päin: auton paras 53.72, pyörän 52.19.
Paitsi että kyseessä lienee sen radan lyhyempi indy-versio. Vormulat on ajanu aikanaan GP-rataa, jossa mopoilta menee kierrokseen reilusti yli minuutti.Ex-formularata oli käytössä:Aika lyhyt rata ilmeisesti ollut, miksei testata kunnon radalla, kai sellaisia Briteistäkin löytyy???Taas oli ilkeä Datsun kiusannut prätkähiiriä; uusin Fast Bikes, October 2010, iss240:
Nissan GT-R ajoi Bemaria vastaan saavuttaen suurempia mutkanopeuksia ja g-voimia kuin prätkä. Kierroksen lopussa kaikki kääntyi kuintekin parhain päin: auton paras 53.72, pyörän 52.19.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Brands_Hatch
Ei taida aivan täyttää katulaillisen auton tunnusmerkkejä. Mutta ihan hyvin menee kilpa-autoksi, jää vain pari sekuntia kevytmoottoripyörien parhaista ajoista. Isompien katupyörien aikoihin on vielä jonkun verran matkaa, mutta onhan talvi aikaa rakennella.http://www.youtube.com/watch?v=Lai8KE_P64g&#t=4m55s
Mitenhän tuollainen amis-spoilereilla varustettu perhekärry pärjäisi radalla mopoa vastaan. Voi olla ettei tältäkään foorumilta kovin montaa haastajaa löydy prätkän selässä..
Motoparkin aika 1:30.543 ..
Noh, ei se niin tarkkaa ole. Eihän tuossa ole juurikaan mitään modifioitu. Mitä nyt rakennettu koko hässäkkä uudelleen putkirungon päälle ja moottori/voimansiirto on rakennettu täysin uudelleen. Melkein vakio Audi S2 siis...Ei taida aivan täyttää katulaillisen auton tunnusmerkkejä. Mutta ihan hyvin menee kilpa-autoksi, jää vain pari sekuntia kevytmoottoripyörien parhaista ajoista. Isompien katupyörien aikoihin on vielä jonkun verran matkaa, mutta onhan talvi aikaa rakennella.
Tästäkin ketjusta löytyy aika monta kuskia jotka ovat pyörillään ajaneet tuota kilpa-autoa kovempaa. Kun kerran perhekärryksi mainostit, niin olisiko tietoa missä lastenistuimet ovat ja kuinka usein perhettä tuossa kuskataan?
Jukka
Niin ja 50 kg painot kahvojen päähän ja kansallinen F1-talli ja oma laituri lossille. Kisa tietenkin käydään tiellä nro 1835 ja voittaja saa nimekseen Aimo JortikkaKyllä tästä vielä kisa saadaan. Moneen satapiikkiin sopii heittämällä 80- tai 50-kuutioinen kone.
Sierra jättää sen...http://www.youtube.com/watch?v=Lai8KE_P64g&#t=4m55s
Mitenhän tuollainen amis-spoilereilla varustettu perhekärry pärjäisi radalla mopoa vastaan. Voi olla ettei tältäkään foorumilta kovin montaa haastajaa löydy prätkän selässä..
Motoparkin aika 1:30.543 ..