Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.
Käytät vanhentunutta selainta. Se ei välttämättä näytä tätä tai muita verkkosivustoja oikein. Sinun pitäisi päivittää tai käyttää vaihtoehtoista selainta.
Lähtö tapahtuu siis viiden pintaan sen hetkisten paikalllaolijoiden voimin. Mukaan ovat kaikki tervetulleita vaikkei täällä ilmoittautuisikaan. Mikäli olet virantoimituksessa oleva poliisi, on korrektia kertoa tämä jo ennen lähtöä, koska en ole vielä tälle keväälle kalibroinut nopeusmittariani.
Lähtiessä pyrin tsekkaamaan kuka on letkan viimeinen, jotta voidaan koota joukko kasaan muutamia kertoja välietapeilla. Letkan viimeisen on hyvä nostaa kättä merkiksi kun saapuu taukopaikalle, että tiedostan kaikkien olevan paikalla.
Noh empä kyllä saanut vielä tuota killeriäkään microonin joten sen puoleen ei haittaa mutta hyvässä letkassa olis ollu rentoo ajaa pitkästä aikaa.
Täytyypä yrittää huomista päivää sitten.
Kiitoksia ajoseurasta. Vähän oli vielä tiet kiharassa roudan takia.. Eiköhän ne siitä tasoitu kun maa sulaa kunnolla.
Vaimon kawassa (-03 636) antoi yoshimura TRS slipari ilman killeriä hiukan yli ahveniston rajan ja 7000rpm meni yli sadan. Vakioputki siis radalle (kuten viime vuonnakin), kun ei killeriä tuohon ole.