Muutaman kerran sellaisella ajaneena sanoisin, että varsin hauska pyörä, jossa on jo ison pyörän tuntua. Painii ihan eri sarjassa mitä vastaavat vanhemmat viissataset. Niihin ei saa missään nimeessä sekaantua ellei nyt ihan pakko ole.
Teho riittää vallan hyvin nautinnolliseen ja ripeähköönkin mutkapätkäajeluun, mutta jarrut olivat kyllä merkittävästi heikommat niin tuntumaltaan kuin teholtaan, mitä esim. FZ1:sessä ja sporttipyörissä. Voinee johtua siitäkin, että pyörä on opetusajossa ja sen takia palojen pinta lasittunut ja levyt alkaneet kiiltämään. Palojen hiomisella jarrut varmasti paranisivat jonkin verran.
Takaiskarin esijännityksen sai kiertää tappiin ja silti suuremmissa heitoissa yksin ajaessa perä tuntui melkosen löysältä, joka söi suuremmat vauhtihalut mutkapätkillä, mutta toimii kyllä siedettävästi omasta mielestäni semikovassa vauhdissa.
Kiihdyttelyssä pyörä ei kyllä liiemmin käsivarsia venytä eikä keula kevene edes ykkösellä kaasu kaakossa, mutta eipä tuon tarkoitus olekaan mikään tehohirviö olla. Huippuja ottaa varmasti päälle pari markkaa. Sitä en tosin ole kokeillut, mutta vaikuttaisi siltä.
Jos itse omistaisin ko. laitteen, niin investoisin siihen sliparin + säädöt, takaiskarin, etujouset, teräspunosjarruletkut eteen ja hyvät renkaat. Olisi varmasti mukava laite, jolla laittaisi jauhot suuhun monelle kyykkärikuskille niin mutkapätkillä kuin myös radalla.
ER-6n oli muuten viime ratareissulla nopean ryhmän kouluttajalla Alastarolla.