• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

ER-5 jää pieneksi, uutta nakupyörää ?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja s151669
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Osta sittenkin se 600 Hornetti ja vuosimallia 2005 ->. Ainoa USD-keulainen alle viiden tonnin, vähän ajettuja ja teknisesti toimivia sekä moderneja. Siinä on kohtuulliset osat jo valmiina ja aftermarketosia on paljon tarjolla.

(...emmä ny ittelle Hondaa laittas, mut toiselle voi aina suositella...:grin:)

A.D
 
Kusiais Bandu, jäähän sillä 0-100 kiihdytyksessä jalkoihin, mutta mitäs sen jälkeen, siellähän ne rajoitukset tulee jo vastaan näin talvirajoilla. Jalkoihin jääminen on täysin kuskista kiinni, voit ostaa vaikka turbobusan ja jäädä sillä jalkoihin. Kyllä mä pärjäsin letkoilla omalla pikku bandiitilla, ja muutamat kerrat ollut ainoa 600 bandu letkassa ja aina oon perille päässyt, joskus jopa keulilla.

Osta kevyt, mukava, helposti huollettava, vääntävä mopo aja sillä vuosi kaks ja vaihda isompaan tai jos mieli muuttuu niin ihan toisenlaiseen.
 
kyllä sillä kusiaisella letkassa pärjää, mutta parkissa ei. Myös talvella orgissa meinaa jäädä pyörä pieneksi aika helposti.

älä osta TL1000:sta ellet halua ropata oikein urakalla. trust me.

Street triple R uutena. Velkaa vaan.


Speed triple on siitä hyvä, että verrattuna esim ZRX:ään, että se on kevyempi ja on Ruiskukone. Jos ajat touringia matkustajan kanssa, niin silloin ZRX olisi parempi.

Lisäksi siinä ei ole kyllä muovia juuri ollenkaan, jos katsoo 2005 ylöspäin. Lamputkin on kromattua terästä. syylärinpäät alumiinia, eli muovia ei ole juuri ollenkaan.

Työmatkaa jos ajaa, niin kusiaiset on hyviä. Esim speed triple on jo semmoinen atomimiilu, että sitä kun hinkkaa käyntiin ja jyristää jossain liikennevalossa päivät pitkät, niin ei siitä paljoa järkeä oo.

osta ruisku.

JT

tuosta ZR-7:kasta performance bikessa oli joskus hauska juttu, kun lukija kysyi, että kuinka hän voisi parantaa ZR-7:kaa. Toimitus vastasi, että osta täysi tankki bensaa ja aski tupakkaa, se voi parantaa sitä tai sitten ei.
 
Viimeksi muokattu:
Pitäisi vissiin opetella kirjoittamaan selkeämmin :) Eilen siis sai tuo mainittu ZRX uuden kodin, nyt hymyilyttää.
 
Vaikka jo prätkän ostit niin heitänpä kommenttia silti.

Onhan tuo pikkunen sv650 hieno vehe, mutta tehon puute vaivaa. Vääntää kyllä, mutta 70 hepal ei kummosii tehdä. Kylläpä tekis mieli kilosta sv:tä.
 
Back
Ylös