• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Ensimmäistä kertaa öljyjä vaihtamaan..

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Juhojee
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Jote sanoi:
Ideana pidetään, että hintavampi täyssynteettinen säilyttää voiteluominaisuutensa kauemmin ja käytössä toimii paremmin kylmänä ja lämpimä eli ääripäissä.

Moottoriöljy on niin pieni kustannuserä, että on sama ostaa parasta mitä löytyy. Toki moni käyttää Delvaciakin ja vaihtaa öljynsä useammin. On mysteeri, onko tuore mineraaliöljy parempaa kuin 5000km ajettu täyssynteettinen.

Ja esim Teboilin Superbikeä saa hintaan 31,90€/4l. Ja se o täyssynteettistä.
 
Juhojee sanoi:
Eniten tässä hommassa kiinnosti se että onko oikeasti tavalliselle käyttäjälle mitään eroa 100€ vs 40€ öljyillä?
Ja tuossa kun lueskellut niin joillakin vain öljyn _merkin_ vaihto vaikuttanut johonkin että ylimääräinen kolina poistunut koneesta. Voi toki olla jonkun asteen psykoosin seuraksiakin? :blink:

Tuosta hinta-asiasta jo tulikin kommenttia. Mutta tuo on kyllä kokemusperäinen fakta, että eri valmistajien viskositeetiltaan vastaavat öljyt tuntuvat toimivan eri lailla eri pyörissä. Osasyy on se, että viskositeetti ei kerro kaikkea öljyn ominaisuuksista, vaan nimenomaan sen miten jäykkää se on kahdessa mittauslämpötilassa. Tuossa asiassa ei hintakaan ratkaise, koska se riippuu kytkimen ja vaihteiston rakenteesta, että onko hieman notkeampi vai jäykempi parempi, tai että onko sopivin vähemmän liukas mineraaliöljy, välimallin semisynteettinen vai superliukas kallis täyssynteettinen. Valitettavasti lopullinen totuus selviää vain kokeilemalla, eli jos vaihdon jälkeen kytkin tai vaihteet tuntuvat huonommalta kuin ennen, niin sitten seuraavassa vaihdossa jotain muuta sisään...
 
FJR:ään 20 tkm huolto ennen matkaan lähtöä, tehty tänään.



Olen noudattanut ohjekirjan ohjeita, tuossa tarvittavat välineet. Poistotulpan momentti on 43 Nm ja suodattimen 17 Nm. Kuppiavain tuossa on 65 mm ja toinen minulla on 76 mm, nillä samoilla on jostain syystä selvitetty monet pyörät ja autot jotka Japanilaisia, Saksalaisia ja muita Eurooppalaisia. Halvat kuppiavaimet olivat ennen mustia ja nimettömiä, nykyään ne samat näyttää olevan Bahcoja. Se ketjumalli on kyllä varma, mutta on käynyt niinkin että uusi suodatin ei olekaan sopinut että on pitänyt laittaa se vanha ehjänä takaisin uusilla öljyillä.



Samalla ilmansuodatin vaihtoon, kerran aiemmin puhallettu paineilmalla huolto-ohjeiden mukaisesti. Tummunut oli, että hyvä aika oli vaihtaa.
 
Noniin. Nyt on öljyt vaihdettu ja helppo hommahan se oli. Öljyä saattaa olla vähän liikaa koneessa mutta se tuskin kauheasti haittaa.. Ylärajan yli meni siis. Siinä kun varovasti lisäili ja tarkasteli niin yhtäkkiä vaan pikkusella lorauksella menikin jo yli. Voiko vaikuttaa johonkin öljyn kiertoon tuollanen?
 
Jos on vähän yli niin ei haittaa mitään, jos on paljon liikaa niin puskee huohottimen kautta ylimääräiset öljyt ilmansuodatinkoteloon.
 
Juhojee sanoi:
Aivan. Taitaa sellainen kirkas letku roikkua siellä koneen keskellä mistä voi tarkistaa valuuko mitään.
Öljyn huohotinletkussa on yleensä tulppa päässä ettei valu milloin sattuu minne sattuu, avoin letku jokin muu ?
 
Moottorin huohotinletkussa ei ole tulppaa päässä koska silloin moottori ei pääse huohottamaan ja paine purkautuu jostain muualta ulos kuten tiivisteiden kautta ja silloin kone on jostain märkänä öljystä. Moottorin huohotinletku menee moottorista ilmansuodatinkotelon puhtaalle puolelle, tai vaihtoehtoisesti letku ei mene koteloon vaan letkun päässä on erillinen suodatin, tehdaskuntoisissa menee melkein aina suodatinkoteloon.

Tulpattu roikkuva letku on ilmansuodatinkotelon tyhjennysletku jos sinne pääsee vettä syystä tai toisesta, siinä on parempi pitää tulppa paikallaan ettei ime roskaa puhtaalle puolelle. Jos tässä letkussa on öljyä, se viittaa että moottorissa on ollut liikaa öljyä ja se on puskenut ylimääräiset öljyt ilmansuodatinkoteloon, tai sitten kone alkaa olla väljä ja puskee siksi öljyt koteloon.

Tulppaamattomat letkut moottorin alla on yleensä kaasareiden huohotus/ylivuotoletkuja, ne ei saa olla tulpattuja.
 
Koheltaja sanoi:
Moottorin huohotinletkussa ei ole tulppaa päässä koska silloin moottori ei pääse huohottamaan ja paine purkautuu jostain muualta ulos kuten tiivisteiden kautta ja silloin kone on jostain märkänä öljystä.

Kaveri joskus nuoruudessa tulppasi moisen turhan letkun. Kone tihkui öljyä joka saumasta ja savutti. Ihmeteltiin sitten mikä sille on tullut ja kysyin, että onhan huohotin auki. Mikä huohotin...?
 
Huohotin on hyvä esimerkki.
Ammattillisen koulutuksen reformi siirtää opiskelijat pulpetista työelämään, koska näin säästetään ja "tekemällä oppii"
Koska vastustan, niin olen eri mieltä.
Ensin täytyy tietää ja vasta sitten voi tehdä.

Onhan se kiva, että moottorista lähtee mukavia letkuja, mutta jos haluaa tietää mitä varten ne letkut siellä on, niin sitten pitää asioista ottaa selvää ja teoria on aika hyvä tapa.

Huohotin valaistuu ihan toisella tavalla, kun on teoriassa ottanut selvää polttomoottorin toiminnasta.

Melkein jokainen osaa kiertää mutteria, mutta vain osa tietää miksi, mihin suuntaan ja miten tiukalle
 
lario sanoi:
Melkein jokainen osaa kiertää mutteria, mutta vain osa tietää miksi, mihin suuntaan ja miten tiukalle

Ystäväni insinööri kasasi apunani grilliä pienellä akkuporakoneella. Jokaisen ristipääruuvin hän veti niin tiukalle kuin ikinä meni ja pyöräytti vielä porakoneella ruuvin kannan "mylälle".

Työkaverini insinööri tarkasti erään laitteen m8 ruuvien kireyttä ja totesi niitten olevan käsituntumalla riittävän kireällä. Tarkastin asian, kun jäi epäilyttämään: Jokainen ruuvi oli alle 6 Nm, kun oikea momentti olisi ollut 20-25 Nm.

Ei insinöörissä mitään vikaa, mutta jos ei ole näppituntumaa, niin sitä ei ole ja silloin kannattaa käyttää järkeä tai sitä momenttiavainta.
 
Kyllä käsimomentilla saa jonnekin 20-30% sisään oikeasta momentista mutta se vaatii, että on kalibroinut kiristyskäden ensin oikealla momenttiavaimella.
 
Joo tämä kirkas letku joka jää sinne moottorin lähettyville on tulpattu. Sitten taas seisontajalan vierelle taitaa tulla kaksi mustaa letkua jotka eivät ole tulpattuja. Ja niistä on kyllä vuotanut melko paljon öljyä koska sen ympäristö paksussa öljyhiekkatöhnän peitossa. Siis jo ennen tätä öljyn vaihtoa.
 
Juhojee sanoi:
Joo tämä kirkas letku joka jää sinne moottorin lähettyville on tulpattu. Sitten taas seisontajalan vierelle taitaa tulla kaksi mustaa letkua jotka eivät ole tulpattuja. Ja niistä on kyllä vuotanut melko paljon öljyä koska sen ympäristö paksussa öljyhiekkatöhnän peitossa. Siis jo ennen tätä öljyn vaihtoa.

Hyvin rasvatut ketjut...?
Yleensä sivujalka ja ketju on samalla puolella, pl. jotkut Aprilian ja BMW:n mallit.
 
Voi olla myös bensan ylivuotoputki. Se irrottaa tehokkaasti rasvat ketjusta ja muualtakin, minkä jälkeen mustaa, pölyistä tahmaa on lähiympäristö täynnä.
 
vetomies sanoi:
Kyllä käsimomentilla saa jonnekin 20-30% sisään oikeasta momentista mutta se vaatii, että on kalibroinut kiristyskäden ensin oikealla momenttiavaimella.

Aikanaan tehnyt paljon noita hommia ja silloin tosiaan käsimomentti oli hanskassa. Nyt pitkään jo ollut tekemättä niin tuntuma on kyllä hävinnyt ihan totaalisesti. Varsinkin alumiinin kanssa pakko käyttää momenttiavainta.
 
lario sanoi:
Hyvin rasvatut ketjut...?
Yleensä sivujalka ja ketju on samalla puolella, pl. jotkut Aprilian ja BMW:n mallit.

No ketjuja kyllä tullu rasvattua aika vihalla. :D Vähintään sen 200km välein tullu suihkuteltua.
Jos se ois sitten sitä.
 
larion kanssa siltä osin samaa mieltä että tekniikan tietämys on hyvä olla olemassa jos ominpäin alkaa jotain tekemään. Netistä saa kyllä neuvoja mutta aina ne osaavat kaverit ei kerkee oikaista sinnepäin neuvoja ja äkkiä saadaan tuhoa aikaan. Perusasiat on hyvä käydä läpi jollain kurssilla tai oppimateriaalia lukemalla, ei olisi huono jos paikalliset mp-kerhot tai vastaavat järjestäisi huolto- tekniikan peruskursseja kotinikkareille. Toinen vaihtoehto on löytää osaava kaveri joka toimii mestarina kisällille, tämä on se millä omat tieto/taito on aikoinaan hankittu yritys-erehdys metodin ohella.
 
Juhojee sanoi:
Joo tämä kirkas letku joka jää sinne moottorin lähettyville on tulpattu. Sitten taas seisontajalan vierelle taitaa tulla kaksi mustaa letkua jotka eivät ole tulpattuja. Ja niistä on kyllä vuotanut melko paljon öljyä koska sen ympäristö paksussa öljyhiekkatöhnän peitossa. Siis jo ennen tätä öljyn vaihtoa.

Toinen leku on tankin huohotin ja toinen mistä vesi pääsee valumaan tankin korkin juurelta pois.
Se öljyhiekkatöhnä tulee ketjuista koska letkut kulkee aika liki eturatasta
 
Back
Ylös