Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Phexaer sanoi:Muistui juu mieleen että taitaakin sellainen liivi jostain nurkista löytyä. Saattaa hieman löysän oloinen olla mutta parempi kuin ei mikään.
Waille sanoi:Ei ne sua kuitenkaan huomaa. Parempi kun opettelet vaan ottamaan huomioon että autoilijat on sokeita.![]()
GuessWho sanoi:No et nyt pilaa kokonaisuutta millään stnan heijastinliiveillä. Ne on tarkoitettu lastentarhan lapsille kevätretkeä varten![]()
. Mut ne kattoo vähän kierosti kun kysyn pääsenkö messiin vaikka ois omat liivit ja kaikki...)shyhander sanoi:Ei ole tampereella, on lähempänä Turkua.![]()
Sitä kyytiä mä vaan ihmettelen, että josko se järjesty... Vai järjestetäänkö Hammurab sanoi:Niin ja tosiaan, kuten tuossa muut jo totesivatkin. Vaikka ukon ja pyörän maalaisi huomioväreillä ja laittaisi vielä strobovalot vilkkumaan niin autoilijat eivät silti näe. Ja vaikka vaikuttaisi siltä että autoilija on risteyksessä huomannut sinut niin varaudu silti siihen että se huomasikin tien toisella puolella kävelevän kesäkissan![]()

Phexaer sanoi:P...mutta kai tuo Scottin pukukin ajamiseen tarkoitettu. MP mediaa kuitenkin kuluttanut sen verran viime aikoina että olen vahvasti sitä mieltä että nahan/muun vahvemman materiaalin puolelle sirrytään kun olosuhteet sallii.
-Phexaer


GuessWho sanoi:Tuossa tiivistyy koko touhun oleellisin asia: kyse on asenteesta, ei investointien suuruudesta
Ja kyllähän totuus on se että vaikka täällä nimimerkiien suojasta joskus näkee huudettavan ronskiakin schaissea, ei moisesta ole jälkeäkään kun istuu taukokahvilla muiden harrastajien kanssa. Ihan sama millä kaveri liikkuu ja mihin se on kroppansa verhoillut, jokin kumma yhteenkuuluvaisuuden tunne siinä silti on läsnä.
Mulla kun jossain varastossa liivi niin se lienee toimiva. Se vaan tarranauhamallia niin jostain vois bongata mp-koulun vetokejullista mallia jos ois napakamman oloinen+lepattelis vähemmän. Kiitos kumminkin tarjouksesta ja toivon että löytyy käyttäjiä! Päivääkään motoristina elänyt on mielipiteeni se että missikisat järjestetään muualla kuin liikenteen seassa. Siksi huomiväriä pintaan. Realistisesti ajatellen niin tuo periaatte varmaan kuluu pois kumien kulutuspintojen mukana. Kompromissi lienee se että aloittelevana motoristina niin esim. huomioliivi on suht fixu pitää päällä. Sitten kun rupee tympimään että Miss Suomet ynnä muut ei vilkuilekaan perään odotusten mukaisesti niin on toivottavasti ajokokemusta ja -varmuutta sen verran että huomiovärin vähentäminen ei huomattavasti kasvata riskiä liikenteessä. Näin minä perustelen (lue: seliselitän) sitä jos jossain vaiheessa ei pokka pidä ja neonhärpäkkeet jää pois tehden tyylille tilaa. Arvostan Aamiehen liivien tarjoamista muilleAamies sanoi:Jos sinä tai joku muukin tuollaisia huomioliivejä kaipaa niin voin sellaisen lahjoittaa.
Ihan uusia ovat ja niitä on 'useampi'.
T: Antti R.
Gore-Tex nahat taitaa olla se ultimate goal. Kuulemma Rukkan gore puvut ne turvallisimmat texit jos sellaisia haluaa käyttää? Hyvä kuulla että olet Scotteihin ollut tyytyväinen.TwinTenox sanoi:Mä olen nyt aloittamassa neljättä kautta Scottin kamoilla. Olen tykännyt. Nahkaa toki itsekin suosin, mutta joihinkin olosuhteisiin noi tixtexit on ihan omiaan. Katton tilanteen sitten uudestaan kun on varaa Gore-Tex nahkoihin.
Hyvää kevättä sinullekkin! Mukavaa kuulla että tämän budgetin hanketta toteutettu ennenkin. Eiköhän kohta päästä kumeja kuluttamaan.Juhasu sanoi:Hyvät keväät ketjun aloittajalle ja toivottavasti molemmat kohta tien päällä pöristään!
![]()
![]()

MP-ope tästä "yhteenkuuluvaisuuden tunteesta" juuri puhui. Yrittänyt kavereille selittää konseptia mutta jotenkin vaikeasti selitettävä. Sen enemmänkin kokee kuin ymmärtää? (uuh nyt meni jo runolliseksGuessWho sanoi:Tuossa tiivistyy koko touhun oleellisin asia: kyse on asenteesta, ei investointien suuruudesta
Ja kyllähän totuus on se että vaikka täällä nimimerkiien suojasta joskus näkee huudettavan ronskiakin schaissea, ei moisesta ole jälkeäkään kun istuu taukokahvilla muiden harrastajien kanssa. Ihan sama millä kaveri liikkuu ja mihin se on kroppansa verhoillut, jokin kumma yhteenkuuluvaisuuden tunne siinä silti on läsnä.
, pari punnerrusta ja karjaisu niin hyvä on taas).S2P2 sanoi:Tuostapa tuli mieleen, että sanotaanko nyt... Pohjois-Savon suunnalla on joku hieno mies, joka ajelee sininen ajoasu + valkoinen kypärä ja valkoinen BMW yhdistelmällä. Kyläpoliisina. Aiheuttaa hilpeyttä/sydämen tykytystä. Terveisiä vaan, jos tätä luet.![]()


Juhasu sanoi:Tämä ketjuhan oli viihdyttävä ja mahtavaa yhteishenkeä täynnä.
Tuli mieleen että meikälläkin oli vähän samantyylinen tilanne ketjun aloittajan kanssa ja kovassa vauhdissa motoristiksikin muuttumassa. Itse siis pitkään jo haaveillut matkustamisesta neljän pyörän sijasta kahdella. A-korttia ei vielä ole. Opiskelijana vain ei niin äkkiä toteutetakkaan. Viime kesänä etsin pyörän Max. 1000€ budjetilla ja kävin Heinolasta hakemassa vanhan, paljon ajetun mutta ehjän Yamaha FZ750 -89. Hintaa jäi pikku tinkimisen jälkeen 900€. A-kortin omaava kaveri ajeli sen Espooseen ja meikä autolla perässä. Pitihän sitä hiljaisella tienpätkällä käydä myös kokeilemassa ja reilu sataheppanen vanha ratsu sai kyllä sen verran leveän hymyn päälle että myyty mies oli.
Ja Itelläni budjetti pysynyt suht kurissa, kun ei opiskelijana liikaa rahaa ole.
Pyörä maksoi 900€ ja nakupyöräksi rakentelen sitä parhaillaan. Osiin menee noin 300-400€ (Fatbar-stonga+kiinnikkeet, tuplavalot, peilit, minivilkut, led-takavalo, vanneteippi, automaalaarikaverilta "jämämaalit" metallihohto-sinivihreät, etustefat ym. hilppeet, maalit kitit ja muut sälät. Käytettyinä ja uusina. Työlle en laske mitään hintaa koska teen kaiken itse.
Ajovarusteet: Shoei laatukypärä käytettynä 90€, Hanx nahka-ajotakki talvialesta 190€, kevlarvahvistetut farkut/reisitaskuhousut 70€, hanskat 10€.
Eli suht edullisesti tässä kamoja keräilty käytettynä ja uusina pikkuhiljaa. Pyörän rakentelu vielä vähän vaiheessa, mutta koko ajan etenee. Käsissä tälläkin hetkellä lasikuitukittiä. Tiistaina aamulla kirjalliset. Ja sitten vain ajotunteja odottelemaan!
Hyvät keväät ketjun aloittajalle ja toivottavasti molemmat kohta tien päällä pöristään!
![]()
![]()
Asiaan. Kamat kasassa. Alla lista kamoista ja paljonko kuluttivat tiliä:
Kypärä, Marushin 888RS- 0€
Kauluri, windstopper - 0€
Selkäpanssari, Biltema - 0€
Takki, Scott Damon - Housut, Scott Cargo - 170€
Hanskat (2 paria), Hanx - 0€
Kengät, Mp Asu - 37€
itse kun aloittelin tuli ostettua aivan paskat ajokamat kun halvalla sai,siinä paljoa säästänyt kun kamat osti kahteen kertaan,ja tota en kyllä usko että mikään fiat liikkuu kahta vuotta mitään tekemättäjaket sanoi:ei tämmösestä voi mitään tulla. Parempi olisi alusta asti tottua kovaan kulurakenteeseen. Jos pääsee noin pitkälle halvalla, niin eihän sitä millään voi ostaa tonnin tehoputkistoa tms.
yksi kaveri manasi kerran kun oli joutunut ostamaan öljyä ja lisäämään sitä fiat unoonsa. Ihmettelin, että ei kai siinä ole mitään ihmeellistä. Se ongelma oli siinä, että se oli ostanut sen auton parilla satasella ja ajanut sillä pari vuotta tekemättä mitään. Öljynlisäys ja parinkympin tonkan osto tuntui isolta uhraukselta.
JT
