• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Ensimmäinen katupyörä hakusessa

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja maraxtreme
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Juu tuo nettitilaus on tuon -20%
itselle tulisi vielä henkilökunta-ale -25%
keskittämisale -15%
+ tuplabonukset

Tosiaan tuohon prätkän hintaan ei laskettu tuota -20% jos tilaa Internetistä. Tiedä sitten onko se edes mahdollista henkilökunta-alen lisäksi.
Noh, nyt toivotaan vastauksia muilta vakuutusyhtiöiltä, ja jos he tarjoavat paremmin vien lapun If:lle ja kysyn onko varaa tiputtaa alemmas ;)
 
Knaku sanoi:
Jos ajelee liian matalilla kierroksilla heti lähtöönsä :häähää:

On totta, että vaihteita joutuu joissain tilanteissa pudottamaan pienemmälle, mutta 6:lta 2:lle ? Toi on jo aika pieni rako, jossa ohitat... Itselle ainakin riittää pykälä tai kaksi alemmas ja sitten vain kierroksia. Toisaalta meikäläinen punnitaan edelleen neuvolassa :WAZAAP:

Vakioväleillä vaikka rekan perässä harvemmin vedän vitosella vaihtovaloa vasten :jippikaijee:

En itsekään hirveä mätisäkki ole, mutta ei kilo pari sinne tänne korvaa puuttuvia kymmeniä kilowatteja :)-
Ensi- ja miksei jatkopyöräksikin varmasti 600cc supersportti kelpaa. Tonnisella on vaan kivempi ajaa (huom. historia, jonka kapineella oli sama mutkatiellä oliko pesässä 3. vai 6. välitys). Kilogixxeri on vaan sen ratkaisevan 20% joka tilanteeseen sopivampi. Eikä nuo pienemmät varmasti huonoja ole, omaanikin ihmettelin tänään ihan ääneen kovin pontevaksi (alle tonniseksi)... Tuossakin potentiaalia on meikäläisen taidoille varmasti vuosikausiksi.
 
No kyllä noita vaihteita saa tonnisessa kyykyssäkin polkee. Ainakin allekirjoituksen pyörässä alavääntö ei kummoista ole, joten jos haluaa rivakammin kiihdytellä niin kyllä niitä kiekkoja pitää koneeseen saada ihan kunnolla.

Aika sikamaisia hintoja kyllä 600 cebarin vakuutuksilla pitävät. Itsellä juuri tuo pyörä ensipyöränä ja vakuutukset muistaakseni reippaasti alle 800 euroa täyskaskolla. Tietysti ikääkin on 30 ja paikkakuntakin lieneen vaikuttaa jotain. Kannattaa naputella ahkerasti noita vakuutusyhtiöiden laskureita. Taitaa lähestulkoon kaikkien vakuutusyhtiöiden sivuilta löytyvät nykyisin laskuri, jossa voi rekisterinumeron perusteella hakea pyörän tiedot ja saa aika tarkan laskelman vakuutuksen hinnasta.
 
Nyt olisi kysymys kokeneille
Mitä vakuutuksia kannattaa maksella. Onko edes järkevää ottaa täyskaskoa jossa on kolarointiturva? Tämä tuntuu nostavan vakuutuksien hinnat pilviin
Vai onko järkevämpää maksaa osakaskoa, ja jos mahdollisesti tapahtuu jotain niin pulittaa omasta pussista?
Kertokaahan omakohtaisia kokemuksia ja mielipiteitä:;):
 
Eipä tuohon oikeaa vastausta taida olla. Tietysti kalliimpiin pyöriin > 7000 euroa varmaan täyskasko kannattaa yleensä ottaa. Halvempiin ehkä ei. Osakasko kannattaa aina mielestäni olla varkauden varalta.

Itse ajelin kaksi ekaa kautta täyskaskolla, vaikka pyörät tuossa 5000-6000 euron hintaluokassa. Turhaa rahanmenoahan tuo oli näin jälkikäteen ajatellen koska mitään ei sattunut. Nyt ei ole Rykkösessä kuin osakasko, mutta kyllä sitten ketuttaa jos tulee kaato, nimittäin täyskaskon säästöllä ei paljon kuitenkaan katteita vaihdella.

Eli jos pysyt pystyssä niin kaskoa ei kannata ottaa, muuten kannattaa :)
 
No vakuutuksiahan myydään ihmisten peloilla. Vakuutusyhtiöt kerää aina reippaasti enemmän vakuutusmaksuja kuin maksavat korvauksia, eli jos miettii asiaa puhtaasti todennäköisyyksien pohjalta mitään vakuutusta ei kannattais ottaa. Ja harvemmin maksettu korvaus-summa kuitenkaan vastaa omaa käsitystä pyörän arvosta. Toisaalta kannattanee miettiä mitä tapahtuu sitten jos sattuu kolahtamaan. Heilauttaako vahinko oman talouden kuralle ja kuinka pahasti? Oikeaa vastausta tähän vakuutuskysymykseen ei ole. Ihan ite täytyy arvioida riskit, ja miettiä paljonko on valmis maksamaan taloudellisten seuraamusten minimoimisesta.
 
maraxtreme sanoi:
Nyt olisi kysymys kokeneille
Mitä vakuutuksia kannattaa maksella. Onko edes järkevää ottaa täyskaskoa jossa on kolarointiturva? Tämä tuntuu nostavan vakuutuksien hinnat pilviin
Vai onko järkevämpää maksaa osakaskoa, ja jos mahdollisesti tapahtuu jotain niin pulittaa omasta pussista?
Kertokaahan omakohtaisia kokemuksia ja mielipiteitä:;):

Ehdottomasti kasko. Jos siis harkitset vähänkään arvokkaampaa peliä (7ke->). Yksikin kaato voi maksaa helposti esim. 3000€ jne. Itse en lähtis ilman kaskoa ajelemaan, koska on kahdenlaisia motoristeja, niitä jotka ovat jo kaatuneet ja niitä jotka eivät ole vielä kaatuneet. :crash:
 
Jos oletus olisi että 2-pyöräisten ajokokemuksella ei kävisi mitään törmäyksiä/kolareita yhellä ajokaudella olisi säästö noin 600€ yhdeltä ajokaudelta. 600€ kattaisi suurinpiirtein mahdolliset huollot / korjaukset joita mahdollisesti kertyisi ajokaudelle? vai olenko hinta-arvioni mukaan täysin väärässä?
Itse kuitenkin kallistuisin kaskon varaan koska jos ja kun virhe tapahtuu niin se maksaa sitten niin paljon että jää ajot ajamatta pidemmäksi aikaa
 
Ironman sanoi:
Eipä tuohon oikeaa vastausta taida olla. Tietysti kalliimpiin pyöriin > 7000 euroa varmaan täyskasko kannattaa yleensä ottaa. Halvempiin ehkä ei. Osakasko kannattaa aina mielestäni olla varkauden varalta.

Itse ajelin kaksi ekaa kautta täyskaskolla, vaikka pyörät tuossa 5000-6000 euron hintaluokassa. Turhaa rahanmenoahan tuo oli näin jälkikäteen ajatellen koska mitään ei sattunut. Nyt ei ole Rykkösessä kuin osakasko, mutta kyllä sitten ketuttaa jos tulee kaato, nimittäin täyskaskon säästöllä ei paljon kuitenkaan katteita vaihdella.

Eli jos pysyt pystyssä niin kaskoa ei kannata ottaa, muuten kannattaa :)

Kiinan muovit, lasikuitukatteett ja romuttamolta uuden veroisiksi kunnostetut mahtunevat tuohon säästörakoon.
 
maraxtreme sanoi:
Nyt on käyty vakuutusyhtiöissä:
Lähivakuutus: Hinnoittelivat pyörien hinnat aivan yläkattoon (Jo 600cc CBR:n vakuutushinta nousi yli 1600€/vuosi. Ja naurettavinta on että kaikki vakuutukseni on keskitetty lähivakuutukseen:blink:)
If: Sama pyörä ja n. 1000€ / vuosi (Liikennevakuutus/etukasko) (Lähtöbonarit 30/70) -> hinta tuli jos keskitän vakuutukseni ifille. If:ssä vielä sanoivat että katupyörien vakuutukset ovat nyt kalleimillaan ja customeiden hinnat aivan alhaalla.

Nyt on vielä lähetetty tarjouspyyntöjä pohjolaan,turvaan,pohjantähteen jossa kerroin että olen valmis keskittämään kaikki vakuutukseni kyseiseen yhtiöön jos hinnoista pääsee yhteisymmärrykseen.

Kellään mitään omakohtaisia kokemuksia vakuutusyhtiöiden hinnoitteluista?
Itsellä ikää 24v ja piikkiajoilta tulee bonuksia vielä 20% alkajaisiksi.


Jos palo/hirvi/varkaus riittää niin kokeileppa Aktiasta vakuutusta, jos taas haluat täyskaskoa niin Turva on ollu mulle ainakin kilpailukykyisin kilosille katupyörille.
Aktiassa kilonen osakaskolla mulla on ollu n.600€, ja Turvassa täyskaskolla n.1000€/ajokausi.
Makuja on monia, mutta ite ottaisin kilosen.
-04 R1 ja 10Rriä saa jo tosi hyviin hintoihin, ja ovat _hieman_ eri maailmasta kuin vanhemmat kiloset.
Emäntä ajoi keväällä kortin ja ihan yhtä hyvin hänellekkin toimii ekana isona pyöränä perheemme kilokyykky. Jos ei älliä/kunnioitusta pyörää kohtaan löydy niin ittensä pystyy tappamaan PV:lläkin.
Ps.halvimmat pyörät voipi löytyä jo elo-syyskuun markkinoilta..
 
Gixeri 1000 ja cbr 900 ajoasennot erovat ainakin huomattavasti toisistaan. Gixeri oli itselle parmepi ajaa (186cm ja reilu 100kg) ja cebari oli taas 15cm lyhyemälle kaverille parempi ajettava. Reissussa kokeilin myös kaverin vanhempaa kusiaista ja hyvin tuokin lähti 0-100km/h, tosin isommissa vauhdeissa suurempien pyörien tehon huomaa. Mutta eroa 150hp cbr 900:ssa ja 200hp gixerissä en hirveesti huomannut, ajonopeudet pysyi tosin alta 210km/h, eli sen jälkeen varmaan tuo tehon tuoma ero korostuu. R1:n ja R6:n ajoasennossa on kanssa hieman eroa. R6.ssa istutaan hieman enempi "pyörän päällä". Joten ei muuta kuin testaamaan pyöriä, mikä tuntuu parhaimmalta ajaa osta se!
 
enkero sanoi:
Kyllä mä laskisin kutoselta kolmoselle (kakkoselle) pudottamisen vaiheiden räpläämiseksi...:kääk:


En tiedä minkälainen tuo k6 on ajella, mutta Y-k1 750:lla(joka aikanaan oli sporttipyörien kärkeä) kadulla vaihteita joutui putkiviritteisenä + hitusen lyhennetyllä välityksellä (-1p edessä) räpläämään paljon vähemmän kuin vakiokuntoisella ja välitteisellä zx12r:llä. Tämä johtuen 12r:n paljon kapeammasta käyttökelpoisesta kierroalueesta, jonka takia välitykset täytyy olla mallia aavikko. Tuommosella pyörällä jonka käyttökelpoinen rpm-alue on 3t-14trpm & teho kasvaa lineaarisesti kierrosten mukana lähes loppuun saakka, on äärettömän hauska ajaa kun sopivilla välityksellä kutonen on käyttökelpoinen 70-+300 mittarinopeuksissa. Ja voin kertoa että vauhdistakin lähti kutosella kyllä riittävän railakkaasti. :orgmp:

Ja samaten kun edellissivulla oli noista 0-100km/h kiihtyvyyksistä juttua, niin kusiaisia ei ainakaan sen takia voi laskea pois :) Kun tuppaavat vähän vanhemmat kusiaiset (vuosituhannen vaihde) olemaan nopeimmasta päästä 0-100 vedossa, kun alustageometria ja teho senverran maltillisia etteivät juurikaan keulineet kiihdytyksessä edes ykkösellä ja ykkönen riitti juuri ja juuri 100km/h todelliseen nopeuteen. 01 Bike mittasi 600 gsx-r:lle 0-100km/h 2,7s.

Toinen asia onkin kertooko 0-100km/h kiihtyvyys pyörän suorituskyvystä yhtään mitään, niin ei mielestäni kerro. Mutta 0-200km/h kiihtyvyydetkin vielä ovat monilla 600cc sporteilla hyviä, sillä välillä tuleekin sitten jo muutamia sekuntteja takkiin huomattavasti tehokkaamilta sporteilta.
 
maraxtreme sanoi:
Nyt olisi kysymys kokeneille
Mitä vakuutuksia kannattaa maksella. Onko edes järkevää ottaa täyskaskoa jossa on kolarointiturva? Tämä tuntuu nostavan vakuutuksien hinnat pilviin
Vai onko järkevämpää maksaa osakaskoa, ja jos mahdollisesti tapahtuu jotain niin pulittaa omasta pussista?
Kertokaahan omakohtaisia kokemuksia ja mielipiteitä:;):
Itse en omaan kympin maksaneeseen pyörään raahtinut täyskaskoa laittaa. Osakasko nyt on puoli-ilmainen ja saapi turvan ulkopuolisten töhötyksiä vastaan, eli se oli ehdoton. Täyskasko taas olisi tuplannut vakuutusmaksut (700 -> 1400). Pieni riski toki silloin aina otetaan, mutta itse mietintöjeni päätteeksi totesin olevani valmis sen ottamaan. Tuntui lopulta liian "tyhjästä maksamiselta", ja voipa olla taas kauden jälkeen tyytyväinen ettei tullut rahoitettua vakuutusyhtiötä kesän bensarahaa vastaavalla summalla (karkeasti). Olettaen tietenkin ettei törttöile.

Toki jos vahinko käy, niin sitten ketuttaa niin että tähtiä näkyy. Tosin kolaritilanteessa itselleni pyörän kunto olisi melko triviaalinen seikka, oma henkikulta siinä vaiheessa enemmän kiinnostaa. Pitää vain pysyä tien päällä valppaana ja etenkin kävelyvauhdissa pärrää käsiteltäessä/työnneltäessä koko ajan varuillaan ettei mene paikaltaan nutulleen.

Kuinkahan paljon muuten tehdään vakuutuspetoksia, joissa kasko soitetaan voimaan pyörän juuri käytyä kotipihassa kyljellään ja päivän parin päästä ilmoitetaan sattuneesta vahingosta?
 
Back
Ylös