• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

En ...tana osta rengasta Suomesta

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Jussiboy
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Michelin Pilot Power 180/55-17 alta alle 145 €. Mielestäni ihan kohtuu hinta. Stormilta...
Mistä? Kerro lisää! Ei paha kyllä.
4526350.jpg

kuva
Niillä oli tarjouksessa etu- ja takarenkaat irtovanteelle asennettuna 199 €. En tarvinnut kuin takarenkaan, joten tommosen hinnan sain neuvoteltua...
biggrin.gif
 
Michelin Pilot Power 120 ja 190 kokonen setti, 228€ kotiovelle toimitettuna (reifenversand). Paistoleimat toukokuussaa 09. Kallis  
nixweiss.gif


Ei minusta.
 
Noniin rengas saapui. Pirelli Diablo 180/55-17, valmistettu 1209, hintaa tuli 93euroa postikuluineen. Siihen vielä vanteellelaitto 15 euroa. Jääpi alle 110euroa kun rengas on alla. Kovasti sitä täällä selitellään että suomesta saa edullisia renkaita, MISTÄ? En minä ole nähnyt.
Kovin on vanhoja kumeja jos on 1200 luvun alusta.
eek.gif

Tai sitten tulevaisuuden sarjaa jos tuo tarkoittaa 12/09
062802jumpie_prv.gif
Antiikiksi halpaa,mielikuvitus happohotellihinnaksi...en tiijä
withstupid.gif
 
Paistoleimassa ensimmäiset kaksi numeroa on viikko ja kaksi viimeistä vuosi, eli 1209 on paistettu viikolla 12 vuonna 2009.
 
Noniin rengas saapui. Pirelli Diablo 180/55-17, valmistettu 1209, hintaa tuli 93euroa postikuluineen. Siihen vielä vanteellelaitto 15 euroa. Jääpi alle 110euroa kun rengas on alla. Kovasti sitä täällä selitellään että suomesta saa edullisia renkaita, MISTÄ? En minä ole nähnyt.
Mistä noin halvoilla postikuluilla tuli??

Moni tosiaan väittää että ovat vanhoja varaston pohjia mutta kyllä uutta kumia on minullekin tullut.
M&P Directistä
sanoi:
180/55ZR17 Diablo T/L Rear Pirelli Motorcycle Tyre 75.99 1 75.99
Delivery Charge 4.99 1 4.99
Goods Total £80.98
 
Reifenversandilta renkaat 8 päivässä kotiin vaikka sivuilla oli saldot punasella. Etu + taka + postit = 200 €. Halvin paikallinen pelkkä takarengas 185 €.
 
Minua lähinnä tässä etoo se, että suomesta voi saada tarjouksesta kohtuuhintaan renkaan, mutta mistä minä sen löydän. Pääsääntöisesti mikäänliike (poislukien orgshop, storm ym) ei ilmoita netissä mitään. muutakuin puh. nro, jos sitäkään. Pitäisikö soittaa vai käydä joka kioskissa?

On vaan helppo selata paria nettisaittia, on valikoimaa, ottaa sopivan hintaisen (tuurilla lähes puolet suomen hinnasta) ja painaa tilausnappulaa. Suomessa pitää renkaista maksaa extraa palvelusta vai? nettisivutkin hintoineenkin on palvelua.
Tuo sama on minuakin ottanut päähän. Keväällä laitoin useampaankin nettisivun sähköpostiin sitten kyselyä, mutta aika monesta paikasta ei kuulunut mitään vastausta postiin. Ja jos sen email-osoitteen laittaa sivuille näkyville, tarkoittaa se minusta sitä että sen kautta tulee voida asioida (jos siis haluaa tehdä kauppaa).
 
Minua lähinnä tässä etoo se, että suomesta voi saada tarjouksesta kohtuuhintaan renkaan, mutta mistä minä sen löydän. Pääsääntöisesti mikäänliike (poislukien orgshop, storm ym) ei ilmoita netissä mitään. muutakuin puh. nro, jos sitäkään. Pitäisikö soittaa vai käydä joka kioskissa?

On vaan helppo selata paria nettisaittia, on valikoimaa, ottaa sopivan hintaisen (tuurilla lähes puolet suomen hinnasta) ja painaa tilausnappulaa. Suomessa pitää renkaista maksaa extraa palvelusta vai? nettisivutkin hintoineenkin on palvelua.
Tuo sama on minuakin ottanut päähän. Keväällä laitoin useampaankin nettisivun sähköpostiin sitten kyselyä, mutta aika monesta paikasta ei kuulunut mitään vastausta postiin. Ja jos sen email-osoitteen laittaa sivuille näkyville, tarkoittaa se minusta sitä että sen kautta tulee voida asioida (jos siis haluaa tehdä kauppaa).
Onhan noita myynti-ilmoituksia tälläkin foorumilla osiossa yksityisten ja yritysten kaupalliset ilmoitukset, tässä niistä yksi:

Erä Metzeler renkaita edullisesti:

Sportec M-3 ja Roadtec Z-6 120+180-17 h. 265,-€ sarja
Sportec M-3 ja Roadtec Z-6 120+190-17 h. 275,-€ sarja

Sportec M-1 120+180-17 h. 210,-€ sarja
Sportec M-1 120+190-17 h. 220,-€ sarja

Hinnat sis. lähetyskulut

P.0400-864670
 
Mulle ainakin 130 euroa ylihintaa Suomessa, rengasparista on iso raha. Samoista renkaista! BMW:ssä 18 " takanakki. Mikä helvetti täällä Suomessa aina maksaa, ostit vaikka Nahkapuvun, Saksasta saa ihan kaupasta, 1/3 hinnalla saman puvun kun Suomesta! On nimittäin ostettu 2 pukua Saksasta! Yksiäkään MP:n renkaita en enää osta + 100 euroa ylihintaan! Jos yrittäjä siihen kaatuu, kaatukoon! Voihan niitä Renkaita, varastoon ostaa tavallinenkin Hemmo! Ei ne kesän jälkeen pilalla ole, kuvitelmaa jos näin luulee!
 
Niin kauan kun on online puoteja netissä ollut, niin kauan on renkaat tulleet saksasta tai hollannista. Kalliita ovat renkaat täällä swedulassakin, jos germaanien hintoihin vertailee.
Mielestäni turhaan ruikuttavat täkäläiset kauppiaat ja puhuvat p****a nettirengaskaupoista, jos eivät ymmärrä laskea itse hintojaan, menköön lafka nurin, samoista paikoista ne tulevat varmaan ne renkaat ns. "kotimaisille" yrittäjillekin. Kunhan vain yrittävät, s*****a! Kovat on pojilla katteet.
 
Kai se on joillekin aivan sama maksaako renkaasta 125 euroa vai 225 euroa. niin ja eturengaskin 100 euroa kalliimpi! En minä ole niin tyhmä että maksaisin. Jos yrittäjä ylihinnoilla kuolee nälkään, kuolkoon, rahat on mun ja tavara jonkun muun! Kyllä ne "harmaat" renkaatkin aina joku laittaa vanteelle, sopuhintaan!
 
Minua lähinnä tässä etoo se, että suomesta voi saada tarjouksesta kohtuuhintaan renkaan, mutta mistä minä sen löydän. Pääsääntöisesti mikäänliike (poislukien orgshop, storm ym) ei ilmoita netissä mitään. muutakuin puh. nro, jos sitäkään. Pitäisikö soittaa vai käydä joka kioskissa? Ja siltikään ei välttämättä löydä järkevänhintaista kumia, ja jos löytää niin silloin se on se kumi mikä siellä sattuu olemaan.
On vaan helppo selata paria nettisaittia, on valikoimaa, ottaa sopivan hintaisen (tuurilla lähes puolet suomen hinnasta) ja painaa tilausnappulaa. Suomessa pitää renkaista maksaa extraa palvelusta vai? nettisivutkin hintoineenkin on palvelua.

sanoi:
Laiska kun oon, ja tiloja ei oo itte vaihtaa, niin jatkossakin käytän maan mainion kumiveikon palveluita. Satsin saa alle asennettuna aina aika kohtuu hintaan. Toki tuolta netistä tilaamalla sais pikkusen halvemmalla, mutta, niinkuin mainitsin, oon laiska ja mukavuuden haluinen. Lasken omallekin tekemiselle hinnan, ja tuo huomioon ottaen tuolta Veikkolasta saa renkaita ihan kohtuu hintaan. Ja tietty kaffet kaupan päälle.
Kohtuu ja kohtuu, no joo moottoripyöräliikkeeseen verrattuna? Mutta kaikki ei edes asu niin lähellä että viittisi lähteä orgshop tai kumiveikoille ellei olisi oikeasti edullisia. Lasken omallekkin ajamiselle hinnan jos jotain motaria saa toistasataakilsaa paukuttaa. No jos on tosihyvät kahvit..ei sittenkään.
Kyllähän noita mutkaisempiakin teitä löytyy matkalle, jotta ei tartte motaria pitkin meille tulla. Enpä juuri motareita käytä matkaillessa MP:llä itsekään.
062802moto_prv.gif


t. Pekka OrgShopista

Eli ei kun Tuupakkaan mutkatietä haipakkaan
tounge.gif
 
Corsa III eteen mynetmotosta(ja pari muuta rengasta), Suomessa vaihdettiin alta alle, yht. 134e sis. toimituskulut.

Vertailun vuoksi sama rengas Stormilla. 189e + x määrä jonka maksat renkaanvaihdosta. Päästään jo eri sataluvulle.
 
On tyhmää maksaa liikaa?

Kävin kyselemässä 120/70 ja 180/55-17 kokoluokan renkaita
tuupakantiellä. Dunloppeja oli kasapäin ja hinnat "halpoja".
Oolraitin wanhaa varastoa, postituslappujen mukaan.

Paistoleimat vaan oli vuodelta 2006.

Reliatecin ystävällinen naismyyjä pläjäytti pokkanaamalla, että "tehtaan mukaan viisi vuotta vanhoja renkaita voidaan myydä vielä täysin uusina ja uuden hinnalla". joopa joo, ostaa ken haluaa.

Suosittelen varovaisuutta, jos haluaa uutta ja pehmeää lakua allensa.

ebayssa Sportec M-1 Mezit alkaen 169e pari, paistoleimat 2008. Postikulut palttiarallaa 20-30eur, KOTIOVELLE tuotuna.

Sitäpaitsi 3,5 tuumaan asti leveiden vanteiden staattinen tasapainoitus riittää. = halpaa.
idea3.gif
On se vaan hupsua maksaa ylenmäärin paljon..

Mutta mutta, kannattaisi ehkä hiukan katsoa mitä nettiin kirjoittelee "faktana"

Kirjoitit, että nuo Shopin Dunlopit on vuodelta 2006, joka sinänsä on 3v ikä ja aivan täyttä kumia tuon tyyppisestä renkaasta. 3V ikä ei siis haittaa käyttäjää lainkaan, koska fakta on se, että rengastehtaiden testit (mm. Metzeler) ovat osoittaneet, että juurikin jopa 5V vanhoilla, asiallisesti säilytetyillä renkailla on vielä samat käyttöominaisuudet kuin aivan uusilla. Toisesta topikista löytyy faktaa aiheesta.

Nykyiset supersportrenkaat eivät kovetu niin kuin vanhan ajan luonnonkumituotteet. Nykyisten laaturenkaiden Silican- ja muiden modernien valmistusmateriaalien käytön ansiosta renkaiden ominaisuudet eivät muutu juuri mitenkään oikealla tavalla varastoitaessa.

Pointti viestisi osalta vaan on se, että mihin tuo väite "paistovuosi 2006" perustuu? Näit yksittäisen renkaan ja päättelit että kaikki on samaa valmistuserää vai miten on?

Kommenttisi on valitettavasti kuitenkin totuusarvoltaan erittäin vajaa.

Kerroit sen faktana, vaikket asian laitaa oikeasti tiennyt, tuskin ajattelematta kommenttisi mahdollisia seuraamuksia. No, sinun kannaltasi onneksi, on myynti edelleen käynyt hyvin.
smile_org.gif


Kun nyt olemme käyneet läpi koko varastossamme jäljellä olevan erän voin kertoa, että noissa Dunlopin D208R renkaissa paistopäivät vaihtelevat niin, että tuossa ostamassamme isossa erässä on kyllä seassa myös 2006 paistettuja renkaita, mutta erittäin paljon 2007 ja 2008 paistettuja renkaita!! Ikähaarukka siis 1-3V.

Kun olemme renkaita varmuuden vuoksi myös itse testauttaneet, olemme huomanneet, että edullinen hinta ja huippulaatu ovat tuossa renkaassa kohdanneet erinomaisesti.

Dunlopia emme olleet Shopissa ennen myyneet kuin muutamia renkaita per kausi, mutta nyt tuo valmistaja sai äärettömästi uutta nostetta myös Shopissa positiivisista käyttäjäkommenteista.

Jatkossa katsotaankin valikoiman laajennusta myös Dunlopin osalta. Toki vahvimmat merkit ovat Shopissa tänäkin kesänä jyllänneet vahvasti, eli Metzeler, Michelin ja Pirelli, sekä jonkin verran Bridgestonekin, ovat yhteensä myyneet yli 800kpl ja loput vajaa 300kpl on olleet Dunlop D208 rengasta tähän mennessä.

Eniten tällä kaudella Shopissa myynyt yksittäinen rengas on siis ollut Dunlop D208R! Raketin lailla nollasta satoihin kappaleisiin.
062802jumpie_prv.gif


Suurkiitos kaikille uusille ja uskollisille kanta-asiakkaillemme!
bowdown.gif


Ja kiitos myös Janille, jonka ansiosta olemme pystyneet tällä kaudella tarjoamaan myös edullisen ja laadukkaan asennuspalvelun renkaille.
062802moto_prv.gif


psi on hienosti pitänyt kotimaisuuden lippua korkealla ja siitä hänelle erityismaininta ja kiitos!
033102beer_1_prv.gif


Shopin alkuperäinen tarkoitushan oli tarjota vaihtoehto ulkomaiselle nettikaupalle. Se on aika hyvin täyttänyt tehtävänsä edelleen, vaikka tämä kausi onkin ollut "melko" haasteellinen talouden taantuman aiheuttaman Eurooppalaisen nettikauppabuumin myötä. Aina ei kaikessa voi voittaa, vaikka tarkoitus onkin..
biggrin.gif
 
Nettikaupasta tuli Germaaniasta (kuten tullut jo vuosia) taasen setti renkuloita. Ehkä seuraava setti Briteistä sitten.

Hinta- ero Suomen ja ulkomaiden välillä on kaventunut kyllä hienosti. Ei kuitenkaan vielä tarpeeksi, että Suomesta ostaisin.
 
En ...tana vieköön tilannut netistä, vaan tuin germaanikauppiasta 250 Jurolla.
Muissa maissa kahvikuppi pöytään tarjoiltuna maksaa Juron ja vähän päälle, mitäs se täällä maksaa?
Miksi Suomalaiset tuotteet on Keski-Euroopassa halvempia kuin kotimaassa? -Vastaan puolestasi. Johtuu tasan siitä, että sinunlaisten kuluttajien johdosta ei tarvi kilpailla laadulla, eikä hinnalla.
Aina joku hullu ostaa oli hinta mikä tahansa...
Joskus muinoin ennen internettiä 80-90-luvulla kaverit tilasivat Rapalan uistimia Jenkeistä tulleineen ja postikuluineen ym raippaveroineen alle puolella kotimaan hinnasta. Suomalaisen suosiminen kannattaa aina.
 
On tyhmää maksaa liikaa?

Kävin kyselemässä 120/70 ja 180/55-17 kokoluokan renkaita
tuupakantiellä. Dunloppeja oli kasapäin ja hinnat "halpoja".
Oolraitin wanhaa varastoa, postituslappujen mukaan.

Paistoleimat vaan oli vuodelta 2006.

Reliatecin ystävällinen naismyyjä pläjäytti pokkanaamalla, että "tehtaan mukaan viisi vuotta vanhoja renkaita voidaan myydä vielä täysin uusina ja uuden hinnalla". joopa joo, ostaa ken haluaa.

Suosittelen varovaisuutta, jos haluaa uutta ja pehmeää lakua allensa.

ebayssa Sportec M-1 Mezit alkaen 169e pari, paistoleimat 2008. Postikulut palttiarallaa 20-30eur, KOTIOVELLE tuotuna.

Sitäpaitsi 3,5 tuumaan asti leveiden vanteiden staattinen tasapainoitus riittää. = halpaa.
idea3.gif
Kerroit sen faktana, vaikket asian laitaa oikeasti tiennyt, tuskin ajattelematta kommenttisi mahdollisia seuraamuksia.
No, sinun kannaltasi onneksi, on myynti edelleen käynyt hyvin.
smile_org.gif
Anteeksi, voitko yksinkertaisemmille vielä täsmentää mitä tällä alleviivatulla osalla tarkoitat, ettei sanomaasi ole irvien välistä mahdollista tulkita mitenkään väärin? /z
 
Back
Ylös