• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Edullisia hotelleja Riikassa? kokemuksia kaivataan

Liittynyt
19.10.2003
Sijainti
Uusimaa
Tänä kesänä olisi tarkoitus ajaa Baltian kautta Saksaan. Onko kukaan mopomatkalla yöpynyt Riikan keskustan tuntumassa hotellissa joka olisi hinnaltaan kohtuullinen? Näyttävät netistä katsottuna olevan 70-> eurosta ylöspäin normaalit hotellit joilla on toimiva nettisivu.

Ajatus olisi että oltaisi muutama päivä Riikassa, mutta ei siitä mitään älyttömiä haluaisi maksaa.
confused_orig.gif
Saksassa yöpyminen näyttää pikaisen kattomisen perusteella olevan selvästi halvempaa.

Laittakaa linkkejä tulemaan etenkin jos on omia kokemuksia järkihintaisesta hotellista.

Mopolle pitäisi olla säilytys tallissa tai turvallisella sisäpihalla yms. En oikein kehtaa jättää kadunvarteen parkkiin kun vakuutuksenkin omavastuu on baltiassa kovempi kuin muualla. Moottoripyörille sopivasta säilytyksestä ei löytynyt mainintaa yhdestäkään hotellista.
062802moto_prv.gif
 
tervehdys!Itse lähdössä samoihin suuntiin.Koita saada käsiisi Silja-Linen jäsen lehti "merellä" uusin, siinä hyvät hotelli infot.
 
Met olimma Karavellassa. Isot huoneet, neuvostoliitto tuli mieleen. Ei kannata luottaa tuohon etusivun kuvaan, hivenen karumpi on paikka. Lomake varaukseen nettisivulla, sähköpostilla tuli vahvistus. Vartioitu (myös kamera) sisäpiha, jossa mopo sai olla rauhassa.
Ei siellä tunnu kovin edullisia hotskuja olevan lähellä keskustaa. Kadut kaupungilla ovat monin paikoin golfpallon kokoista mukulakiveä, ei houkuta ajamaan. Raitiovaunu ei maksa pal mittään ja paikallinen olut on halpaa sekä hyvää, kuten myös ruoka.
 
Huomaa ettei meidän huushollissa harrasteta golffia
tounge.gif
-kyllä ne mukulakivet oli sitä korkeus- ja kokoluokkaa että pesäpallokin jää pieneksi.

Kulkineiden vartioimiseen siellä suhtauduttiin vakavuudella. Tienvieripysäköinnissä ei näkynyt kuin rautalangalla kasassa pysyviä kotteroita.
 
Yövyimme vuodenvaihteessa täällä Hotelli oli reilun kilometrin päässä vanhasta kaupungista mutta ratikkapysäkki oli ihan kohdalla. Parkki oli sisäpihalla lukkojen takana. Paikka oli remontoitu muutama vuosi sitten ja huoneet oli erittäin siistit.
 
Back
Ylös