Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
sanoi:Reitti kulkee ensiksi kaikki Porvoon seudun eteläosan mutkat ja siitä sitten siirytään Pernajan kautta Loviisaan. Sieltä sitten sitä oikein herkku-herkku -museotietä pätkä, jonka jälkeen pieni ja puuduttava osuus Haminaan saakka kuivaa
Niin, se museotie olikin tuosas kartan osoittamassa paikassa. Sorry, kun tuli annettua virheellistä tietoa. Rapatessa....sanoi:Reitti kulkee ensiksi kaikki Porvoon seudun eteläosan mutkat ja siitä sitten siirytään Pernajan kautta Loviisaan. Sieltä sitten sitä oikein herkku-herkku -museotietä pätkä, jonka jälkeen pieni ja puuduttava osuus Haminaan saakka kuivaa
Mikä museotie on Loviisan ja Kotkan välillä (herkku-herkku)?
Haminan-Virojoen välillä on varsinainen museotie, joka teidän ehdottomasti kannattaa ajaa. Taitaa olla karttaan piirrettykin ?
Taitaa olla perinne joo, ja mä taidan itse jatkaa sitä...Tehdäänkö perinne siitä että Masan reissuilla joku aina ajaa renkaasta lakanat esiin?![]()
Tänx Tape, reitti siirretty kulkemaan ehdottamaasi reittiä, jottei elämä reitillä olisi yksitoikkoista.Meinasitteko ajaa Lappeenranta - Imatra pätkän kutosta pitkin? Rekkoja riittää tuolla pätkällä vaikka muille jakaa. Toki kiire ei varmaankaan ole, mutta vaihtoehtoinen reitti voisi löytyä täältä:
Linkki keskusteluun.
Toi Virolahti-Luumäki tie on verrattain huonossa kunnossa. Kohtuullinen tie muuten, mutta tienpinta aivan paskana.Virolahti - Lappeenranta tie näyttää kartalla mukavalta pätkältä, mutta todellisuudessa tie on todella suora ja tylsä. Vaihtoehtoja ei tietysti ole, ellei halua mennä Luumäelle ja sieltä alas. Siitä tiestä ei ole omakohtaista kokemusta, eli en voi väittää paremmaksi.
Tuossa kartassahan näkyvä pätkä on virolahti-Lpr -tie. Aikas tylsä, suorahko tie mainitsemaasi virolahti-luumäkitiehen. 1 kk sitten sen luumäenpätkän miehikkälän kautta ajelin, ja oli kohtuu hyvässä kunnossa... Ei tarvinnut enduroa.Toi Virolahti-Luumäki tie on verrattain huonossa kunnossa. Kohtuullinen tie muuten, mutta tienpinta aivan paskana.Virolahti - Lappeenranta tie näyttää kartalla mukavalta pätkältä, mutta todellisuudessa tie on todella suora ja tylsä. Vaihtoehtoja ei tietysti ole, ellei halua mennä Luumäelle ja sieltä alas. Siitä tiestä ei ole omakohtaista kokemusta, eli en voi väittää paremmaksi.
Onko reissuun jo lähdössä monta pyörää jo?
Ootte menossa näköjään miun kotikonnuille. Kertokaahan terveisiä.![]()
Kuva 2. Se Joutsenon kierto L-rannan jälkeen
Joo, kiittiImatra-Lpr kyseistä reittiä pääosin 60km/h jossain jopa 40km/h ja "jätskiä" tarjolla aika usein, eli olkaa tosi varovaisia.
Kai me nyt jätskiä saadaan pysähdyksil syödä?Oikeasti tarkoituksena ei ole pysähtyä jätskin takia... Me ajetaan nääs niin hiljaa, ettei äänivallin ylittämisestä johtuva paine lämmitä meitä.
Joo, jäätelöä syödään kiskasta, mutta hamppareilta näyttäviltä moottoripyörillä ajajilta tai muutoin jäätelöauton näköisiltä valouruilla varustetulta jäätelökauppiailta emme niitä pysähdy ostelemaan. Ovat sitä paitsi tien päällä ostettuina hemmetin kalliita tötteröitä...Kai me nyt jätskiä saadaan pysähdyksil syödä?Oikeasti tarkoituksena ei ole pysähtyä jätskin takia... Me ajetaan nääs niin hiljaa, ettei äänivallin ylittämisestä johtuva paine lämmitä meitä.