• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Duke 990

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja j11h00
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
niin ajattelin vaan siks kun kokeilin tota dukee ja tuntu sika lussulta.
Mulla oli yhteen aikaan sv1000 ja siinä putket teki toisen elämän kautta linjan.
Ajattelin et jos sama tapahtuu dukessa niin ei se nt niin paha olis....vaikka tärisee
tärisee...??
ootko ajanu yks mukisella yli 250 nelarilla..??? ei SD tärise häiritsevästi kuitenkaan, itellä luvattuu 132hp takaselta.
pitäs vielä nuo pöntöt vaihtaa kevyempiin ja säätää parempi kartta dynossa.. mutta onhan tuossa V2:ssa vääntöö aika kivasti alhaalta rivariin verratuna... tykkäään kovasti...
inlove.gif

jos tota SD:tä nyt sv1000 vertaa iin onhan nuissa ktm:issä nyt paljon parempi ajettavuus... alusta kuitekin ihan eri sarjasta j aika helppo modata paremmaks tarvittaessa...

tuossa aiemmin kun kirjottelin tuosta putkenvaihtelusta niin tietysti pitää vaihtaa ruiskun karttaa myös..

EDIT:kirjotus härot
Siis missä sulle on luvattu 132 takapyörältä?

Ei en ole ajanut 1 mukisella 250 nelarilla mua ei kiinnosta sellaset.
Mikä ihmeen vertailu voidaan suorittaan 250 cc 1 sylinterisen ja 990cc 2 sylinterisen välillä
biggrin.gif


Se super duke mitä kokeilin Espoon Bikeworldissa ei ainakaan kulkenut mihinkään papatti vain.
Olisko viittaus 250 nelariin liittynyt tohon tärinään? Jo pelkästään LC4:sten jälkeen SD ei tärise juuri ollenkaan. Tottakai rivinelosen jälkeen saattaa täristä paljonkin..
no tätä tärinää juuri hain..
tuossa omassa "tohtorissakin" se tärinä aika omaa luokkaansa..
tounge.gif


ja siitä 132 hevosesta... superduke R luvattu teho.. en oo penkkiin sitä vielä kerenny haalaamaan.. sitten tietää tarkemmin..
wink.gif
 
Mitenkäs millä miehet on kuljettanu matkatavaroita? Onko tuohon jotain pehmyttä laukkusarjaa KTM:ltä, jos haluaa vähän pitempää reissua käydä tekemässä? Ja saakos tuohon normi SD:hen, kuinka edullisesti ohjausiskarin?
 
Mitenkäs millä miehet on kuljettanu matkatavaroita? Onko tuohon jotain pehmyttä laukkusarjaa KTM:ltä, jos haluaa vähän pitempää reissua käydä tekemässä? Ja saakos tuohon normi SD:hen, kuinka edullisesti ohjausiskarin?
Tuossa on mun ratkaisu:
Kuva
Takalaukku on Lidlistä, jonka silvoin ja modasin SDhen sopivaksi. Ei ollut kallis ja loistavasti pelasi koko reissun.

Ohjausiskarina mulla on LSL:n versio. Ei ollut kallis. Kato vaikka tuolta:
Twinshack
Sain iskarin vasta tässä syksyllä eikä ole kuin vasta yhden ratapäivän kokemus, mutta toistaiseksi olen tyytyväinen. Etupää rauhottui juuri sen verran kuin halusin.
 
Mitenkäs millä miehet on kuljettanu matkatavaroita? Onko tuohon jotain pehmyttä laukkusarjaa KTM:ltä, jos haluaa vähän pitempää reissua käydä tekemässä?
Tankkilaukuksi suosittelen lämpimästi Bags Connectionin Engage Sportia. Noissa Bags Connectionin tankkilaukussa on sellainen kätevä pikalukitussysteemi: Bensakorkin kiinnitysruuveihin asennetaan hevosenkengänmuotoinen kiinnityslevy (20 eur):

prod_ql_tankringe_teaser_1.jpg


Bags Connectionin laukun mukana tulee kiinnityslevyyn sopiva vastakappale, joka kiinnitetään laukun pohjaan:

prod_ql_tankrucksaecke_teaser_2.jpg


Engage Sport maksaa R.M. Heinolla 143 eur. Hieman hintava, mutta huomattavasti kätevämpi kuin hihnoilla tai magneeteilla kiinnitettävä. Lisäbonuksena se, että laukku ei kosketa tankkia lainkaan -> ei naarmuja.

Takalaukku on itsellänikin vielä hakusessa. Superduke.netissä KTMax on ratkaissut ongelman Bags Connectionin Rear Bagilla (kuvassa myös tuo Engage Sport -tankkilaukku):

SDLuggage.jpg


Rear Bag maksaa R.M. Heinolla 133 euroa.

Ja saakos tuohon normi SD:hen, kuinka edullisesti ohjausiskarin?

Tähän asti ongelmana on ollut se, että 07-08 -malleihin ei ole oikein saanut muuta kuin tuon KTM:n oman ohjausiskarin. LSL:ltä kuitenkin ilmestyi hiljattain ohjausiskari myös uudempaan malliin. Luulenpa että se on halvin tällä hetkellä (Stormilla 249 euroa):
LSL TITAN ohjausiskarisarja Superduke 990 '07-
LSL TITAN ohjausiskarisarja Superduke 990 '05-06
 
Mitenkäs millä miehet on kuljettanu matkatavaroita? Onko tuohon jotain pehmyttä laukkusarjaa KTM:ltä, jos haluaa vähän pitempää reissua käydä tekemässä? Ja saakos tuohon normi SD:hen, kuinka edullisesti ohjausiskarin?
Mulla on matkatavaroiden kuljetus toteutettu näin: eli KTM:n oma tankkilaukku ja perus putki. Poikittain kiinnitettynä istumatilaa jää vähän paremmun kuin alla olevassa kuvassa.

06062008.jpg


Tuota Tachnometerin mainitsemaa Rearbagia mietin myös talvella messujen jälkeen, mutta unohtui sitten kevään aikana.

Kuinkakohan toi rearbag pitää vettä? Putki on ainakin hyvinkin vesitiivis oikein pakattuna.

edit: Rearbag lisäys..
edit2: muuta
 
Joo bags collectionin laukut lähti itellekki tilaukseen.. juurikin vastaavat kuin tuol foorumil.. mitkäs tuos muuten on vakio rattaat? Kannattaako nuo 16/40 laittaa heti?
 
Joo bags collectionin laukut lähti itellekki tilaukseen.. juurikin vastaavat kuin tuol foorumil.. mitkäs tuos muuten on vakio rattaat? Kannattaako nuo 16/40 laittaa heti?
Vakiovälitykset ennen 2007 mallia 17/38 ja 2007 jälkeen 16/38. Täältä voit tarkastella kuinka välitykset muuttuu. Itsellä 2006 malli, johon tonnin huollossa vaihdettiin 16-piikkinen eteen ja sekin jo muutti luonnetta paljon paremmaksi.
 
Sitä paluuvaimennuksen säädön jumittumista jotkut ihmettelivät.
Johtuu siitä että sinne mekanismiin menee vesi ja ruoste jumii sen.
Säätömekanismi aukeaa kun kiertää niistä säätöruuvin ympärillä olevista pikkukoloista kiinnipitäen sen peitelevyn pois.
Alta löytyy napsut aiheuttava mekanismi, ja kartiopää joka vastaa vaimentimen läpi menevässä tangossa olevaan kartioon.
Se tanko pyrkii jousipaineella alas ja se ruuvin kartio puolestaan pitää sen käyttäjän valitsemalla tasalla.
Omassa 950 SM:ssä oli tuo murhe
mutta voitelun ja puhdistuksen jälkeen on säätö toiminut hyvin vaikka ruuvin pää ehtikin hiukka nylppääntyä.
Loppuun varoituksen sana. Kun sen ruuvin takana olevan kartion ottaa pois,työntää sitä tankoa painava jousi sen tangon alas niin että kartiot eivät kohtaa ja säätö ei toimi.
Edellä mainittu vaati kohtuu paljon luovuutta ja tupakkia että sain sen koottua niin että säätö pelaa.
 
...Täältä voit tarkastella kuinka välitykset muuttuu...
Tuo laskee myös kuinka paljon joutuu siirtämään taka-akselia jos ei halua muuttaa kejun pituutta. Eikös vakioketjut ole 110-lenkkiset? Ei ole jaksanut laskea lenkkien määrää, mutta näin muistelisin...

Jos esimerkiksi muutetaan välityksiä 16/38 -> 16/40 niin taka-akselia joutuu siirtämään 8,42 mm eteenpäin. Voipi olla, että samalla siis joutuu kääntämään nuo akelin päissä olevat säätöpalat toisinpäin... Toinen vaihtoehto on sitten laittaa 111-lenkkiset ketjut, jolloin askeliväli pysyy käytännössä samana.
 
Hei!

Minkälaiset alustasäädöt sopis minunlaiselle sällille..

Painoa kamppeet pääl semmonen 82 kg, muuten olenkin persjalkainen eli 177 cm pitkä.

Eli jos joku on nuita kovasti hakenut ja on suurinpiirtein samanlaiset mitat ni ois kiva tietää miten on säätänyt keulaa ja perää.
 
Just äsken kävin espanjalaiselta honda/ktm edustajalta utelees hintoja 2008 dukeille.
Normaali makso 11900 ja r 13000 ilman sen kummempaa tinkimistä eli ei paljo eroa suomeen.
En sitte tiedä paljonko noi antaa tinkiä mikä se kulttuuri siinä suhteessa on mutta eräs mielenkiintoinen oli mv agusta brutale 14000e sekin 08 mallinen.
 
Just äsken kävin espanjalaiselta honda/ktm edustajalta utelees hintoja 2008 dukeille.
Normaali makso 11900 ja r 13000 ilman sen kummempaa tinkimistä eli ei paljo eroa suomeen...
Kun kattoo noita Suomen hintoja esimerkiksi Motokeitaan sivuilta, niin 2008 mallisena normaali maksaa 17130 ja R 18720 euroa. Reilu 5000 euroa ei ole paljon???

2009 hinnastoa ei vissiin ole vielä tiedossa?
 
Mitenkäs oletteko kilpailuttanut vakuutuksia? Näyttää lähtöbonuksilla olevan siinä 1600 e / vuosi nuo vakuutukset täydellä kaskolla?

Mihin hintaan ja mistä olette hommanneet vakuutuksia?
 
Mitenkäs oletteko kilpailuttanut vakuutuksia? Näyttää lähtöbonuksilla olevan siinä 1600 e / vuosi nuo vakuutukset täydellä kaskolla?

Mihin hintaan ja mistä olette hommanneet vakuutuksia?
Pohjolassa tällä hetkellä. 40/70 bonukset, vakuutus n. 1100€ vuoteen. Tälle vuodelle varmaan vaihtuu vakuutusyhtiö, kun Pohjola korotti hintoja, ja tarttis saada radalle toimivan vakuutuksen.

Viime vuosien verteilun perusteella, suurin vakuutukseen vaikuttava tekijä on asuinpaikka.
 
Mitenkäs oletteko kilpailuttanut vakuutuksia? Näyttää lähtöbonuksilla olevan siinä 1600 e / vuosi nuo vakuutukset täydellä kaskolla?

Mihin hintaan ja mistä olette hommanneet vakuutuksia?
Pohjolassa tällä hetkellä. 40/70 bonukset, vakuutus n. 1100€ vuoteen. Tälle vuodelle varmaan vaihtuu vakuutusyhtiö, kun Pohjola korotti hintoja, ja tarttis saada radalle toimivan vakuutuksen.

Viime vuosien verteilun perusteella, suurin vakuutukseen vaikuttava tekijä on asuinpaikka.
Itsellä Veritaksessa. Muistaakseni 822 euroa täyskaskolla. Liikennevakuutuksessa 10% bonus ja kaskossa 70%.
 
Back
Ylös