• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

DP luistokytkimistä

Tuntuu tyhmältä kysyä asioita, jotka ovat tod. näk. kunnossa.
Eihän levyt "kanita" koriin ? Eli sieltä löytyy riittävä välys. Minustakin tuo kuulostaa siltä että joku/jotkin levyt ei liiku vapaasti. Niinkuin 998sFE totesi, rakenne ja tekniikka on melko yksinkertainen.

Tosiaan, kummin päin välilevyt ovat pakassa? Niissä tuntuu selvästi pyöristynyt puoli ja jäysteinen, terävämpi puoli. Välilevyt voivat tosiaan kanittaa rumpuun kiinni.

Oletko kokeillut asentaa välilevyt niin, että pyöristynyt reuna osoittaa koneesta ulospäin?

Tällöin pakka ainakin periaatteessa aukeaa paremmin. Itse olen asentanut ne aina päinvastoin, jotta kykä pitäisi paremmin.
 
sanoi:
Voiko siellä välityshydrauliikassa olla jälleen ilmaa? Jos kytkin ei aukea aivan täysin, kun kone lämpenee ja ilma järjestelmässä laajenee? Onko siinä vakiosylinteri vai jälkiasennettu kevyempi (lue lyhytliikkeisempi) sylinteri?

Vakio sylinteri on paikoillaan.  Kahva on heti alusta lähtien jäykkä ja painelevyt nousee kyllä ihan kunnolla.   En usko että on ilmaa.  Laitoin nesteet alakautta järjestelmään ja ilmasin kahvan banjosta.  Noin se on ainakin tavallisella kytkimellä toiminut hyvin.
Kerroin ostavani mielelläni käytetyn kytkimesi, koska se on niin yksinkertainen mekaaninen kampe, että siinä ei vain voi olla mitään kovin ihmeellistä vikaa. Tutkit vain tarkkaan sitä, kyllä se ongelma sieltä löytyy.
 
Näin täytyy varmaan tehdä. En kyllä ymmärrä mikä siellä mättää. Levyt ja välilevyt luiskahti ihan helposti paikoilleen, enkä ainakaan huomannut mitään kanittamista. Se jopa kalkattaa jo vähän, eli kyllä siellä välystä pitäisi olla sen verran, ettei hirtä kiinni. Kai se täytyy vielä vaan avata ja koittaa korottaa sitä pakkaa vaikka millin verran. Välilevyissä taisi olla jäysteinen puoli alaspäin.
 
Kytkimenkin kestävyyttä varmasti parantaisi se, jos jaksaisi pyöristää sen jäysteisen reunankin. Ei lastuaisi ja tarraisi alumiiniin niin kiinni.
 
Back
Ylös