• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

CBR 1000F mielipiteitä

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Japeli
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Päivitelläämpä vähän:

Ajelin mutkapätkää toissaviikon perjantaina ja yhdessä kurvissa kuului pieni kolahdus, jonka jälkeen alkoi etupää täristämään. Tärinä ei ollut mitenkään loogista, vaan esiintyi siellä täällä, välillä pahempana välillä kevyempänä. Onneksi tiesin muutaman mutkan takana tulevan huoltoliikkeen, jonka pihaan kurvasin. Huoltomiehen kanssa kanssa pyöriteltiin pyörää ja kokeiltiin onko eturenkaaseen/haarukkaan/muualle tullut jotain välystä. Huoltomies ei mitään vikaa löytänyt. Käski jatkamaan matkaa ja palaamaan uudelleen, mikäli oire ei lopu.

Lähdin heittämään n.4 kilsan lenkin, jonka aikana ongelma ei muuttunut. Edelleen täristi. Päätin sitten lähteä ajelemaan kotia kohti Helsinkiin (olin Veikkolasta tulossa). En mennyt motarille, kun oire epäilytti niin vahvasti, vaan päätin lähteä ajamaan pienempää tietä kohti Ämmäsuota. Ongelma ei muuttunut miksikään kun pääsin Ämmässuolle ja ajattelin että hilpasen motarille ja ajelen vajaata satasta kotio. Ämmässuon liittymästä päästyäni muutaman kilometrin kuului isompi rusahdus ja etupää alkoi vispaamaan oikein kunnolla. Otin tehokkaan rauhallisesti vauhdit pois ja motarin varteen ihmettelemään että mikäs tässä nyt oikeasti on. Laitoin pyörän keskituelle ja yritin pyörittää eturengasta, se kyllä pyöri mutta vispasi. Ajattelin että nyt tässä on hajonnut laakerit. Onneksi ei kuitenkaan tullut mitään haavereita, sen verta rajua vispaus kyllä oli.

Soitin auton ja peräkärryn paikalle. Vietiin pyörä samantien MJL huollon pihalle, jossa oli vielä porukkaa onneksi töissä (sulkemisajan jälkeen). Soittelin myös etukäteen ja varmistelin että voiko vekottimen tuoda. Tuomio oli sama kuin meikäläisen, eturenkaan vasemman puoleinen laakeri sökönä. Onneksi oli varattu aika nokkaketjun+kiristimen vaihtoon, meni ikäänkuin samalla työllä.

Kävin tänään hakemassa pyörän huollosta kun soittivat ja kertoivat että homma on valmis. Vasen etupyörän laakeri oli mennyt melkolailla totaalisen hajalle. Kuulia ei enää ollut paikallaan ja koko laakerista ei ollut muuta jäljellä kuin laakerin ulkopinta. Oli ollut kuulemma mielenkiintoinen irroitettava. Mutta onneks ei ollut tuhonnut mitään muuta.

Mutta nyt uudella nokkaketjulla ja kiristäjällä lähti kaiken maailman rahinat. Homma toimii kuin nakutettu ja käy erittäin mukavasti. Varmasti vaikuttaa myös säädetyt kaasarit + venttiilit. Samalla vaihdettiin venttiilikopan tiiviste. Hintaahan operaatiolle tuli töineen + osineen himpsun päälle 800e, mutta eiköhän nyt ole luvassa mukavia kilometrejä ja huoletonta ajoa tulevalle Norjan valloitukselle.

Kyllä otti pannuun olla ilman (itselle) uutta pyörää, justiinsa kun oli päässyt sen makuun. :no: Mutta onneks homma pelaa taas, entistäkin paremmin! :WAZAAP:
 
Löytyis tallista alkuperäiset vuoden 1998 vaimentimet/suojapellit.Hiekkapuhallettu/maalauttu mustiksi eli on hyvässä kunnossa.

Jos tarvetta niin laittele viestiä.
 
Touring plexi tulis kyllä tarpeeseen, tulee tuuli ikävästi kaulan tienoille ja vähä ravistelee kypärääkin. Olisko jollakulla ylimääräistä? Kirkasmallista/savu?

Käytiin Norjareissu heittämässä viimeviikolla, hienosti pelitti kyllä ja oli mukava ajella kyllä oikeasti pidempääkin matkaa. 3025 kilsaa kun mentiin lautalla sunnuntaina Turusta Tukholmaan --> Lillehammer / Trollstigen ---> Geiranger ---> Grotli / Bergen / Oslo / Västerås ---> Tukholma / ja yölaivalla Turkuun ja sieltä Helsinkiin sunnuntai aamuna. Mahtava reissu!
 
Honda CBR1000F:n alkuperäiset tupla putket+putkien peltisuojat löytyisi ylimääräisenä.

Hinta vaikka 100e .
 
Pääsiäiselle sovittu kaupat cebarista ja nyt pohdin öljyvalintaa. Hondan oma GN4 olisi ilmeisti varma valinta, mutta saatavuus heikkoa. Ostaakko Motul 5000 vai Valvoline Durablend, joita molempia näyttäisi olevan "lähikaupassa" hyllyssä?
 
CBR1000F 1997 jarrupalojen vaihto olis ajankohtaista. Onko tuossa muuta huomioitavaa kuin että vaihtaa kaikki palat kerralla kun tuossa on tuo dual brake sydeemi, muita jippoja vaihto työhön ?
 
V071JAK sanoi:
CBR1000F 1997 jarrupalojen vaihto olis ajankohtaista. Onko tuossa muuta huomioitavaa kuin että vaihtaa kaikki palat kerralla kun tuossa on tuo dual brake sydeemi, muita jippoja vaihto työhön ?

-00 X11 minulla oli dualit, johon vaihdoin etupäähän palat eturenkaan vaihdon yhteydessä ja vuotta myöhemmin takapäähän samoin renkaanvaihdon yhteydessä enkä huomannut jarrujen toiminnassa mitään erikoista :dunno: Muutenkin vaihtohomma oli ihan normi palojen vaihto.
 
Tojopa sanoi:
Pääsiäiselle sovittu kaupat cebarista ja nyt pohdin öljyvalintaa. Hondan oma GN4 olisi ilmeisti varma valinta, mutta saatavuus heikkoa. Ostaakko Motul 5000 vai Valvoline Durablend, joita molempia näyttäisi olevan "lähikaupassa" hyllyssä?
Tervehdys
Motul pelittää ainakin omassa paremmin, molempia on ollut. Valvolinea pyörä kulutti palasin Motuliin kulutus loppui.
T:SM
 
upnjussi sanoi:
Ja täältä löytyy alkuperäinen pleksi ja takaiskari vm -00 CBR1000F:stä.

jussi

Mikä olisi pleksin hinta?

Nyt paikallaan MRA touring, oma pituus 178 cm ja kypärämelu poikkeuksellisen paha. Toimisiko lie variomalli paremmin tai jonkin muun valmistajan tekele?
 
Hintoja kyselty pleksille ja iskarille. Koitin löytää verrokkeja, mutten oikein iskarille löytänyt.
Esitetään tälläiset hinnat:
- takaiskari 100€
- pleksi 40€

Saa toki ehdottaa jotain muutakin.

Pleksiä on helppo kokeilla. Iskarinkin saa toki todeta toimivaksi, sen vaihdossa hieman isompi työ.

jussi
 
V071JAK sanoi:
CBR1000F 1997 jarrupalojen vaihto olis ajankohtaista. Onko tuossa muuta huomioitavaa kuin että vaihtaa kaikki palat kerralla kun tuossa on tuo dual brake sydeemi, muita jippoja vaihto työhön ?

Tosiaankaan ei mitään jippoja... pyörä keskituelle ja kaikki palat on vaihdettu vartissa.
 
Niinpä tuo palojen vaihto tehty, melkeinpä nuo meni tuonne heittelemällä. Jopas hidastuu taas napakasti verrattuna vanhoihin paloihin. Etujarrukahvassa vanhoilla paloilla ilmeni nypytystä ja tuokin ongelma häipyi samalla.
 
Tulipa tuossa pari päivää sitten hommattua ensimmäinen isompi pyörä. 1000F 2001 ajettu 56tkm. Mahtavalta pyörältä tuntuu. Itelle ei orggis plexi toiminu... mra touringi meni tilaukseen.
 
Colabi sanoi:
Tulipa tuossa pari päivää sitten hommattua ensimmäinen isompi pyörä. 1000F 2001 ajettu 56tkm. Mahtavalta pyörältä tuntuu. Itelle ei orggis plexi toiminu... mra touringi meni tilaukseen.

hyvän pyörän olet hommannut ite ajannut noin 55000 km ,toimii matkal ,mutkal,radalla ,tarvii vaan vähän kovemmat otteet kuin esim ,r1 ,mra tourin toimii itellä hyvin 183cm pitkä ,ainoo miinus kova ääni ,tulpat paikkaa kyllä.mitä ennemmän ajaa sitä mukavampi ,vaikee löytää yhtä mukavaa :orgmp:
 
Morjensta taas. Laitoin aika vasta tuon 1000f cebarin. Nyt kuitenki ilmentynyt hieman ongelmia. Ostaessa ketjut oli aika löysällä. Hitaissa mutkissa kääntyessä kuului jänniä kolahduksia (joita ei koeajolla kuullunut tai tuntenut), tuntuu jalkatapeissa asti. Noh. Pääsin kämpille ja kirrasin/rasvasin ketjut, ongelma poistui 1000km ajaksi. Nyt kuitenki ääni ja kolahdukset alkaneet uudelleen (ketjut kuitenki hyvällä kireydellä)... plus että kone alkanu nakuttamaan (lieneekö nokkaketjun kiristin?). Tuossa tutkin ja huomasin että kun pitää takalätkästä kiinni ja heiluttaa rengasta (pyörimissuunnassa) tuntuu välys. Lienee vissiin vetopakka kulunut?
Mistä ootte hommaillu vetopakan kumeja? kannattaisko uusia laakerit samalla?
Mites tuo nokkaketju... kannattaako vaihtaa ketju ja kiristin vai pelkkä kiristin? Pyörällä ajettu 56tkm (yleiskunnosta päätellen pitää paikkansa, minun mielestä) :paikallatuulee:
Huolloistakaan ei oo hajua niin pitäs varmaan teetättää venttiilivälysten säätö/tarkastus ja kaasareiden synkkaus... menoja menoja... :kääk:
 
Back
Ylös