• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

CBR 1000F mielipiteitä

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Japeli
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Oisko kenelläkään jäänyt talliin pyörimään ylimääräistä takaboksin telinettä 1000 F:ään ,olisin sellaista vailla ???
 
Sainpa haalittua Hondaan alkuperäiset vaimentimet,tuon yhden ei tieliikenne käyttöön tarkoitetun Laserin tilalle.

Vielä jos vaimentimiin vetäisi uuden maalikerroksen ja laittais kiinni .

Saa nähdä kuuleeko mopottimen ääntä sit enään ollenkaan :D
 
Kolmas ajokesä lähestyy jo omalla -93 1000F:llä... on se mukava pyörä (ei kyllä muista kokemuksiakaan ole).

Eturengas, nopeusmittarin muovitulppa, kytkinnesteet on remppalistalla.

Mites porukka on moottoriöljyjen kanssa toiminut, itselle ei tullut työkiireiden takia kuin 5tkm mittariin viime vuonna ja pyörä on nyt lämpimässä tallissa seissyt. Oletteko vaihtanut niitä myös vähäisen ajon jälkeen?


Haaveissa olis siirtyä XX:n omistajaksi, mutta yhtä kävin ajamassa ja se tuntui pieneltä ja ajoasento "kapealta". Mitatkin kyllä 186/115. Onko kellään ollut XX:ää korotetuilla kahvoilla, vaikuttaako kuinka paljon?
 
Takalaukun telinettä vielä vailla...

Kolmen laukun sarja löytyy mutta en tykkä pitää kaikkia kolmea kiinni ja muutenkin onnettoman näköinen sen telineet kanssa :D .

Mistäköhän löytäisi pelkän takaboksin telineen etullisesti :thumbup:
 
Mites onko kokemusta 1000 äffän etuhaarukan öljyn vaihdosta,onko simppeli homma ? Ikinä en ole tuota hommaa tehnyt :dunno: ...

Etupää vieläkin kolahtelee kun napakammin etujarrua painaa jos kokeilis auttaisiko noiden öljyjen vaihto ...
 
Minkäläisia rengaspaineita olette pitäneet hondassa? Voisko asfaltti vaan olla talven jäljiltä niin rosoista että täristelee enemmän renkaita? Paineet nyt 2.5 ja 2.9
 
Itsellä 2.9 molemmissa, painoakin kyllä miehekkäästi :)


Etulaakeri tuli vaihdettua, alkuperäiset on mallia 6004UU, mutta pistin 6004 2RS joka on paremmin suojattu. SKF:n tekeleet tuli haettua ja tunti rauhallisesti tehtyä töitä
 
V071JAK sanoi:
Minkäläisia rengaspaineita olette pitäneet hondassa? Voisko asfaltti vaan olla talven jäljiltä niin rosoista että täristelee enemmän renkaita? Paineet nyt 2.5 ja 2.9
Vaikkei olekaan cebaria alla niin melkoisen karkeaa toi alfaltti on keväisin.
Eikös noi paineet ole melkoisen kohillaan.
 
Itse nostaisin eturenkaan painetta tonne 2.9. Kokeilisin sillä. Rengaspaineet saa ylipäätään olla isomat ku ohjekirja sanoo.
 
Edessä juuri tuo 2.9bar, meniskö tuo vain tienpinnan piikkiin. Tuskin talven aikana juuri mikään muuttunut pyörässä....
 
Onkos toi etuhaarukan öljyn vaihto näin että,Putket irti ja kääntää ylösalaisin että vanhat öljyt tulee pihalle ja sit vaan oikea määrä uutta öljyä tilalle ja putket kiinni :D ???
 
Kertokeehan mikä avuksi kun nyt paikallistin tuon etupään kolahduksen siihen etupään jarru sylinteriin joka jarrutuksessa keinuu ja tuntuu että se löisi pohjaan ja aiheuttaa kolahduksen ?
 
Liityin tänään CBR kerhoon ja voin kertoa, että oli kyllä parasta mitä olen tähän mennessä pyörillä tehnyt. Ostin alleni 1000F vuosimallia 89 ja ajettukin oli kyllä ihan kiitettävästi, parisataa vailla 100k. Menee kyllä vielä se satatonnia rikki tänään.

Mutta miten voi olla, että pyörästä ei huomaa asiaa mitenkään. Kaikki toimii vimpan päälle, maalit kiiltävät kuin uusi ja moottori kehrää mahtavasti. Mukana tuli laserin slipari, joka tuottaa mielihyvää sekä takalaukku telineineen. Honda tosiaan tuntuu osaavan hommansa. Huoltokirjaa selatessani, oli positiivista että riittävää huoltoa oli tehty melko tasaisesti, tämä varmaan syynä myös tekniikan hyvään toimivuuteen.

Myyjän kanssa kun juttelin noista nokkaketjuista ja niiden kiristäjistä, niin se heitti vinkin, jonka toimivuutta olisi mukava tietävemmiltä kysellä. Eli rallattavaan nokkaketjuun auttoi hänen mukaansa seuraavanlainen kikka, jonka oli joskus 600 cbr tehnyt: Otetaan kiristäjän "tappi" (en ole vielä asiaan itse perehtynyt, joten en tiedä minkälaisesta osasta on kyse) ja hitsataan sen päähän pieni mälli ja kiristetään se takaisin paikalleen. Tämän pitäisi saada ketjua sen verran kireämmälle ettei tarvitse vaihtaa koko ketjua kiristimineen. Ketjuilla kun on valitettava tapa aina venyä ja jos säätövaraa ei ole riittävästi, niin sitten aina se menee aina ketjunvaihtohommiksi.

Te jotka olette operaation tehnyt, onko tämä teistä mielestänne mahdollista/järkevää/ratkaisu? Täytyy joskus paremmalla ajalla tsekkailla minkälainen kiristysysteemi todellisuudessa on, nyt kuitenkaan ongelmaa ei ole. Ei muuten meinaa malttaa kahvikuppia juoda loppuun, kun tuntuu että on taas jo pakko päästä tien päälle. Erittäin hyvät ensivaikutelmat. Erittäin. :thumbup:
 
Kusiaisiin saatavilla suoraan täysin mekaanisia nokkaketjun kiristimiä, joissa säätömäärä riittävä. Hintaa muutama kymppi. Makuasia kannattaako tuolla hinnalla alkaa alkuperäistä hitsailemaan?
 
Limppa sanoi:
1000F:ssä ainakin ihan erilainen kiristäjä kuin 600:ssa.

Näimpä, eipä tarvinnut paljon googlettaa kun selvisi ettei tällänen niksi voi lla 1000f kanssa mahdollinen. MJL laittoivat hinta-arvioksi 5-6 tunnin työllä 600-700e varaosineen. Tulpilla ajellessani en huomannut raksutusta, mutta kyllähän se siellä on kun kylmänä käynnistää ja ajelee ilman tulppia. 100k kilsaa lasissa, niin ajattelin että vaihdetaan nyt näin vielä ajokauden alkupäässä tuo, pääseepähän eroon turhasta rutkutuksesta ja saa samalla ammattimies katsoa venttiilit ja kaasarit kuntoon.

Oli muuten aika loistavaa palvelua tuolla MJL:ssä, kokemuksen tuoma ammattitaito oli mukavasti läsnä. Huoltomies sanoi suoraan ettei hommaa voi oikeastaan tehdä alle 5 tunnin, jos sen tekee kunnolla. Kunnolla tekeminen tässä kiinnostaakin. Ajan olisi saanut jo vaikka ensi viikoksi. Missäs muut on pääkaupunkiseudulla noita vaihdattanut ja mihin hintaan? Ketju maksoi 80 euroa ja kiristäjä 115e nurkilla.
 
Disposal sanoi:
Näimpä, eipä tarvinnut paljon googlettaa kun selvisi ettei tällänen niksi voi lla 1000f kanssa mahdollinen. MJL laittoivat hinta-arvioksi 5-6 tunnin työllä 600-700e varaosineen. Tulpilla ajellessani en huomannut raksutusta, mutta kyllähän se siellä on kun kylmänä käynnistää ja ajelee ilman tulppia. 100k kilsaa lasissa, niin ajattelin että vaihdetaan nyt näin vielä ajokauden alkupäässä tuo, pääseepähän eroon turhasta rutkutuksesta ja saa samalla ammattimies katsoa venttiilit ja kaasarit kuntoon.

Oli muuten aika loistavaa palvelua tuolla MJL:ssä, kokemuksen tuoma ammattitaito oli mukavasti läsnä. Huoltomies sanoi suoraan ettei hommaa voi oikeastaan tehdä alle 5 tunnin, jos sen tekee kunnolla. Kunnolla tekeminen tässä kiinnostaakin. Ajan olisi saanut jo vaikka ensi viikoksi. Missäs muut on pääkaupunkiseudulla noita vaihdattanut ja mihin hintaan? Ketju maksoi 80 euroa ja kiristäjä 115e nurkilla.

Kyllä siihen jonkin verran menee aikaa, sillä toinen nokka-akseli pitää ainakin kuulema irroittaa että saa kiristäjän vaihdettua. Itse vaihdatin "valovuosia" sitten, joten tämän päivän hinnoista en osaa sanoa mitään.
 
Back
Ylös