• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

CBR 1000F mielipiteitä

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Japeli
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
seniori mopoilija sanoi:
Olen suunintellut samaa, riittääkö alkuperäiset vaijerit ja letkut pituudastaan

Riittää kyllä. Vaijerit ja letkut pitää vain irroittaa orig kiinnikkeistä ja tuoda suorempia reittejä tankoon.
Ehkä jarruputken talviaikaan hommaan hiukan pidemmän. 5-10cm. mutta nyt näin.
 
Samaa tankoa katselin myös, hankitalistalla myös vario-touring plexi, lämpökahvat, corbin-/ topsaddelery penkki. Onko persiin alusesta kellään kokemuksia? Aiemmin olen kurvaillut vfr:llä ja tässä ajoasento tyystin erilainen, polvet enempi koukussa ja paino enempi käsillä joten ohjaiustangon ja penkin vaihdolla nuo puutteet korjaantunee. Eri asia onko tässä järkeä panostaa kauheita summia vanhaan pyörään, mutta se on asia erikseen.
 
Käyttämättömänä olis paketissa mra touring plexi värinä savu, onko jollain kokemusta tuosta? En ole viitsinyt vielä ruuvailla kiinni ja testata kun nykyinen mielestäni toimii vallan hyvin ilman pyörteilyitä.
 
Itselläni on toi touring plexi nyt paikallaan, ei pyörteile ja minusta parempi kuin vakio, mutta itsellä kypäränä schubert C3 ja ajattelin kokeilla variotouingia lähinnä kypärämelun pienentämiseen.
 
Mulla on tuo MRA:n variotouring toista kautta kiinni. Pyörässä oli joku touring-pleksi kiinni (en tiedä valmistajaa) kun ostin laitteen. Variotouring on 80+ nopeuksissa parempi kuin se tourinki, mutta loppupeleissä ero ei ole suuri, ainakaan minun mielestäni. Vakiopleksiä en ole ikinä kokeillutkaan :dunno:
 
Kuukauden päivät ollut variotourinki sillä säädettävällä lipalla, ja oli pieni pettymys, tuuli suhisee yhtä voimakkaasti kuin vakiopleksilläkin, kypäränä on shupertin c2, tuo oli hyvä tieto että vaijerit yltää korotetulle tangolle.
 
Ite vaihdoin vakio pleksin tilalle MRA:n touring pleksin ja ajomukavuus kasvoi entisestään.

Enään ei viima käy suoraan kypärään.
 
Ketju-rataspaketin ajatelin vaihtaa, tuli mieleen eturattaan pultti. Oikea vaiko vasen kätinen kierre? Muuta ihmeempää huomioitavaa?
 
Viimeksi muokattu:
No niin ,tuli säädettyä tuota balanceria :), niin sen jälkeen huomannut että kone ei enään pidä tuota kilikali kalkatusta kylmänäkään.
 
Fantti sanoi:
No niin ,tuli säädettyä tuota balanceria :), niin sen jälkeen huomannut että kone ei enään pidä tuota kilikali kalkatusta kylmänäkään.

Paljon sinulle ajettu cbr ? Mihin käänsit,vastapäivään ? muutaman millin ?
Pitää omastakin kokeilla. Onko siellä joku tasapainoakseli johon säätö vaikuttaa ??

En vielä jaksanut tavata tuota ulkolaista sivua.
 
Mahtaako tuota kannattaa mennä säätelemään jos toimii kaikinpuolin vai onko tuolle annettu jokin säätöväli tiettyjen kilometrien välein?
Laitoin muuten oman touring plexin myyntiin tuonne myydään osioon jos jotain kiinnostaa.
 
Ajettu on mittarin mukaan 60000km ja pyörä 1998 .

Säädin tuota ihan Hondan oman service manuaalin ohjeen mukaan,eli ensiksi löysää ja kääntää vastapäivään loppuun asti ja sit yhden mittavälin myötäpäivään ja kiristys siihen .
Muuttuuko tässä asetus kilometrien mittaan koska ainakaan mulla tuo ei ollut säädetty siihen mittaviivaan mitä tuo Hondan oma huolto manuaali kertoo :dunno: mutta laitoin manuaalin mukaan ja hyvin pelittää :D .

Tuolla cbr forumilta lueskelin että monella auttaa ylimääräisiin meteleihin/tärinöihin,ainakin multa loppui kylmänäkin kilkatus...

Ja homma on tosi helppo,meni 15 minuuttia...



Manuaalihan löytyy tuolta jos joltain puuttuu : http://cbrforum.com/forum/cbr-1000f...on-service-manual-cbr1000f-manual-here-17978/
 
Viimeksi muokattu:
V071JAK sanoi:
Mahtaako tuota kannattaa mennä säätelemään jos toimii kaikinpuolin vai onko tuolle annettu jokin säätöväli tiettyjen kilometrien välein?
Laitoin muuten oman touring plexin myyntiin tuonne myydään osioon jos jotain kiinnostaa.

Mikäs pleksi sinulla on kiinni kun MRA joutaa myyntiin ? Ite vaihdoin tuon vakion tilalle MRA:n touringin ja paljon better kuin originaali...
 
Orginaali pleksi paikallaan ja omalla kohdalla tuntuu toimivan mukavammin mutta ehkä se on kuskin pituudesta kiinni. Tiedä sitten tarkkaan mikä MRA malli on mutta ylä osastaan nousee hiukan pystympään, malli numerot pleksissä ei itelle mitään kerro.
 
Etuvanteen vaihdon yhteydessä kun jarrulevyt vaihdoin uuteen vanteeseen niin tuli etujarruihin pieni humpausliike joka tuntuu varsinkin hitaassa ajossa jarrukahvan pumppaus liikkeenä. Ilmeisesti levyt ei ole ihan suorassa vanteella koska taas kierolla vanteella ilmiötä ei ollut. Levyjen ja vanteen välissä olevat "pahvi prikat" laitoin samalla tavalla paikoilleen kuin vanhallakin vanteella. Onko tuosta jotain vaaraa muuta kuin tuo kahvan edes takais liike joka kuitenkin varsin pieni mutta tuntuu?
 
mulla kans tuntuu jarrukahvassa nykimistä, olin jo tilaamassa uusia levyjä, mutta renkaanvaihdon myötä nykiminen pieneni. levyssä kyllä näkyy kohta jossa pala ei ota kiinni, eli levyssä vikaa, ajattelin kellottaa noi levyt kunhan paan pyörän talviteloille ja uusin levyt ja palat jos heittoa löytyy.
 
Mites on saako 1000 äffän perää mitenkään korotettua kun se näyttää niin laahaavan matalalla että olisi kiva vähän tuota perää korottaa ?

Onko kokemusta,onko koroke paloja saatavilla jne ??


Vai onko siinä edes mitään järkeä ?
 
Fantti sanoi:
Mites on saako 1000 äffän perää mitenkään korotettua kun se näyttää niin laahaavan matalalla että olisi kiva vähän tuota perää korottaa ?

Onko kokemusta,onko koroke paloja saatavilla jne ??


Vai onko siinä edes mitään järkeä ?

Kiristämällä takajousituksen esijännitystä, niin sillä se perä nousee.
 
Back
Ylös