• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

BMW K 1200LT ei starttaa

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Pexi184
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Nyt kun kevät on koittanut pitää saada pyörä ajoon.
Vihjeitä LT:n starttimoottorin vaihtoon olisin vailla.
biggrin.gif

t.Pexi184
 
Nyt tiedustelisin seuraavaa. Akun vieressä pyörän vasemmalla puolella on kiiltävä boxi, johon menne akulta suoraan johto. Nyt lykättiin pyörä käyntiin ja koetettiin pakkia. Pakki meni päälle ja kun painoi startti nappulaa kierrokset nousi 1,5 tuhanteen, mutta kiiltävästä boxista kuului sirinää ja rahinaa, eikä pyörä pakittanut. Eli mikä boxi on ?
t.Pexi184
 
No niin nyt on selvinnyt, boxi on peruutusavustimen control unit. Joka voi myös hajota, jos akun loppuessa starttaa ja kun asentaa uuden akun pyörä starttaa heti ja vahinko voi tapahtua. No niin RM Heinolla uusi boxi vaivaiset 1280€.
Starttimoottorin herätysvirta kulkee boxin kautta.

Onko kellään tietoo onko romutettuja 1200lt jossainpäin Suomea?

huh huh
t.Pexi184
 
Ismo Vaaralla pitäisi olla Mäntsälässä, kannattaa ainakin kysyä.
Mäntsälä
Onkimaantie 449, FIN-04600 Numminen
Puh. 019 688 3290
Faksi 019- 688 1263
GSM 040 552 4515
e-mail:ihuolto@saunalahti.fi
 
No niin nyt on selvinnyt, boxi on peruutusavustimen control unit. Joka voi myös hajota, jos akun loppuessa starttaa ja kun asentaa uuden akun pyörä starttaa heti ja vahinko voi tapahtua. No niin RM Heinolla uusi boxi vaivaiset 1280€.
Starttimoottorin herätysvirta kulkee boxin kautta.

Onko kellään tietoo onko romutettuja 1200lt jossainpäin Suomea?

huh huh  
t.Pexi184
Jenkeistä löytyy LT-purkaamoita. Sieltä vaan hakemaan.... Varaboksia odotellessa kannattanee ohittaa tuo boksin kautta kulkeva heräte, niin startin saa toimimaan (jos se kerran on kunnossa).
 
No niin, eihän se srtarttikaan ollut kunnossa. Osat löytyy jenkeistä suht edullisesti. Onko kellään kokemusta starttimoottorin vaihdosta. Pyörähän tarvitsee purkaa atomeiksi.

T.Pexi
 
No niin, eihän se srtarttikaan ollut kunnossa. Osat löytyy jenkeistä suht edullisesti. Onko kellään  kokemusta starttimoottorin vaihdosta. Pyörähän tarvitsee purkaa atomeiksi.

T.Pexi
On on kokemusta. Hommasta löytyy (minultakin) amerikankielistä opastusta, samoin LT:n korjaamoromppua jne. Samalla kun olet siellä vaihdelaatikon liepeillä, niin kannattaa tehdä sitten se kuuluisa "weep hole"-poraus, joka voi kytkimen apusylinterin tiivistyksen pettäessä vielä pelastaa sinut koko kytkimen rempalta.

Laita vaikka yv:tä tai soittele 0400-483346, niin saat ensihoitoa...

terv. pozo

062802moto_prv.gif
 
Moi Pozo ja kiitos viestistä. Olen koittanut saada osia jenkkilästä firmasta nimeltä LT parts. Maksu muodoista on vielä ongelmaa, kun ei huoli Visaa.
Voin pirauttaa tässä joku päivä, jos sais jotain tolkkua siihen startin ym vaihtoon. On vähän harmittanut kun menin sillälailla starttia painaamaan
withstupid.gif

T. Pexi 0405962615
 
Tunnen tämän Tonyn eli "deputy 5211":n BMWLT.com foorumilta. Kaveri mälläsi taannoin pyöränsä ja sai sen sitten lunastetuksi vakuutusyhtiöltä sopivasti ja pani sitten pystyyn LT:iden purkuosia kauppaavan firman.
Itselläni on tasan kahtalaiset kokemukset miehestä:

Aluksi kaupat hänen kanssaan toimivat ihan moittetta. Hän jopa lahjoitti minulle sähköiseen selkänojan säätöön tarvitsemani akkuruuvarin (moottorin) ja ehdottomasti kieltäytyi maksusta vaikka sitä tyrkytin. Toissa talvena ostin häneltä kaksi LT:n varaperää ja niidenkin kauppa ja toimitus pelasi ihan hyvin.
Sitten viime talvena jotain meni vikaan. Tilasin taas häneltä tavaraa ja sovimme maksun kahteen erään. Eka erä ei ollut kuin vajaat sata taalaa, mutta sitten mies hävisi kuin maan alle. Ei vastaa puhelimeen, sähköposteihin ja muutama muukin (paikallinen) on ihmetellyt samaa. Tavaraa ei ole kuulunut eikä liioin ilmoitusta toisen erän suuruudesta (jäi odottamaan tietoa postikuluista).
Viimeisiä mitä miehestä kuulin oli, että hän oli ollut kolarissa (jo aiemmin) ja että hänellä oli käynyt melkoisia vesivahinkoja talossaan, jossa oli tuhoutunut tietsikoita yms. Kuitenkin näidenkin jälkeen sain häneltä viestin tai pari kunnes hän veti töpselin irti...  
nixweiss.gif


Voihan olla, että sopimamme kauppa ei sitten kuitenkaan hänelle lopulta passannut ja hän halusi peruuttaa sen tällä kömpelöllä tavalla. Jos hän nyt taas on noussut maan alta ja kommunikointisi onnistuu, niin hyvä niin. En millään halua uskoa häntä roistoksi, koska hommat aiemmin hänen kanssaan pelasivat aivan hyvin.
Maksun suhteen suosittelen PayPal-tilin perustamista. Sillä nuo ostokset sujuu aika kivuttomasti eikä tarvitse luottokorttinumeroita sähköpostissa lähetellä, joka nykyään on sama kuin kirjoittaisi sen postikortille.

Kokelitko myös Beemerboneyardia? Niillä ainakin homma toimii tai en ainakaan ole kuullut pahaa sanaa heidän toiminnastaan.

t. pozo

062802moto_prv.gif
 
Kiitos taas, nyt löysin Saksasta Teilweise Motorrad nimisen yhtiön. sieltä löytyi myös tarvitsemani osat. Tonyn piti laittaa mulle masku ehdotuksen toissapäivänä, mutta hiljaista on ollut. Saksasta tuli heti maksu tiedot ja postikulut on 19€.
Onko kokemusta tästä yhtiöstä?
T.Pexi
 
En tätä firmaa tunne, mutta eiköhän noilta eurooppalaisilta uskalla tilata.
Myös (USA:n ) Ebayssa näyttää olevan aika montakin LT:n starttimoottoria tyrkyllä. Hintahaitari on laaja , alle viidestäkympistä (USD) kolmeensataan.
Olen itse ostellut paljonkin tavaraa tuolta ja tähän asti on homma aina toiminut. (Toki olen kysynyt ensiksi myyjältä, josko suostuu postittamaan "meren yli".)

t. pozo

062802moto_prv.gif
 
En tätä firmaa tunne, mutta eiköhän noilta eurooppalaisilta uskalla tilata.
Myös (USA:n ) Ebayssa näyttää olevan aika montakin LT:n starttimoottoria tyrkyllä. Hintahaitari on laaja , alle viidestäkympistä (USD) kolmeensataan.
Olen itse ostellut paljonkin tavaraa tuolta ja tähän asti on homma aina toiminut. (Toki olen kysynyt ensiksi myyjältä, josko suostuu postittamaan "meren yli".)

t. pozo

062802moto_prv.gif
No niin. Vihdoinkin osat saapuivat eli Teilweise Motorrad Saksasta toimitti "reverse back up control unitin" ja starttimoottorin. Molemmat postikuluineen 477€ kotiin tuotuina.
Nyt vielä kun osaisi laihtaa osat paikoilleen.

T. Pexi 184
 
Nyt kun kevät on koittanut pitää saada pyörä ajoon.
Vihjeitä LT:n starttimoottorin vaihtoon olisin vailla.
biggrin.gif

t.Pexi184
 
Nyt kun kevät on koittanut pitää saada pyörä ajoon.
Vihjeitä LT:n starttimoottorin vaihtoon olisin vailla.
biggrin.gif

t.Pexi184
Eikös sulla (vielä) ole korjaamomanuaalin sähköistä versiota? Anyway: Helppo homma. Suora Quote manuaalista:

Replacing starter motor
Removing and installing starter motor
– Remove gearbox complete with starter motor.
a ....................................................See Group 23
• Remove screw (6) and remove the starter motor.
• When reinstalling begin by introducing the starter
motor into the intermediate flange, then install
the gearbox and tighten screw (6).
X Tightening torques:
Starter to gearbox .......................................... 6 Nm
Positive cable to starter motor........................ 6 Nm
Earth (ground) lead to cross-tube................... 6 Nm


Eli vaihtohomma on helppo, mutta generoi aika paljon pientä muuta purkuaskaretta... Perä, laatikko etc...
 
Back
Ylös