• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Biltemasta Mp-varaosia ja tarvikkeita

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja unnah
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Biiltema on hyvä kauppa. Uskon että rätkäosat alentavat muidenkin hintoja.Aikoinaan öljysuodatin testin voitti bt ja syynä alkuperäisen suodattimen teho puoleen hintaa.
 
Viittasin palasien irtoamisella siihen, että muistelin bilteman jarrupaloista irroneen kulutuspinnan(mikä onkaan oikealta nimeltään) tm:n testissä.
tässä yksi testi, ei kovin hyviä arvosanoja saa vaikka tuossa testissä se ei ollut..
 
Biltema on työkalujen puolesta ainakin omalla kohalla ollu loistava. Tyhmällä päällä nyt saa tuhottua paljon työkaluja. Oikeisiin paikkoihin oikea työkalu niin ei tarvii rikkoa.

Musta tuntuu, että tämä bilteman laadusta höpöttäjät on vain katkeria, kun niitä on kusetettu ostamaan niitä merkkitavaroita.
tounge.gif

Bilteman tavarat on toiseksi hyviä pommi virityksiin ja muuhun semmoseen. Äkkiä ei olis viittiny alkaa jäärata autoonkaan ostamaan uusia jäykempiä takajousia monella sadalla eurolla, jotka silti rälläköidään pilalle
biggrin.gif
 
Kyllä ainakin mitä kotilopuolelle on tarvinnut niin on tullut haettua aika ahkerasti biltemasta ja en kyllä pysty haukkumaan mitenkään huonommaksi kun muitakaan tarvikeosia. Sama bilteman lenkkiavaimilla on tullut väännettyä melkoisilla jatkovarsilla ja hakattua lekalla eikä ole miksikään mennyt. Mutta jos on pakko ostaa sieltä eurolaarista jotain epämääräisiä viikon takuulla varustettuja venäläisii ruosteisia avaimia niin ei kait ne voi kestää metriä korkeampaa pudotusta. Tuskinpa Biltema uskaltaa mitään aivan paskoja turvallisuuteen vaikuttavia romuja päästää markkinoille, äkkiä rapsahtaa omaan nilkkaan niilläkin kun joltain motoristilta lähtee jarrupalojen pinnat varpusten muuttoreissun mukaan. Varmasti tulee ainakin kokeiltua autoteeman kamoja, kunhan tarve iskee
 
Millasethan mahtaa olla laadultaan nuo bilteman led-vilkut. Ainakin päällisin puolin näytti asiallisilta kun niitä tänään hypistelin. Ostaa en vielä uskaltanut. Hintaa niille en hoksannu kattoo.
 
Bilteman työkalut, nesteet jne on mainettaan parempia. Autojen varaosista ei ole pahemmin kokemusta joten en osaa sanoa. Ihan hyvin voisin mopoihin ostaa suodattimia, jarrupaloja, rattaita jne Biltemasta.
 
Omat kokemukset bilteman tavaroista ovat aika vähäiset ja nekin huonot. Lähinnä työkaluista, katkenneita varsia ja murtuneita hylsyjä..:D
Ehkä ajat ja laatu ovat muuttuneet, mutta ensivaikutelma on mennyttä ja sen jälkeen ei tule ensimmäisenä paikkana mieleen mistä hakea varaosia.
Itse olen käyttänyt noita bilipaliteeman kymmenen vuoden takuulla olevia työkaluja jo toistakymmentä vuotta eikä ole moitteen sijaa.Toisinsanoen hinta ja laatu on kohdallaan,ainakin niissä kymmenenvuoden takuun omaavissa :;):En kyllä ko puljusta kylläkään varaosia ostais.
Sama kokemus mulla, 10 vuoden takuuaika mennyt umpeen muutama vuosi sitten ja hylsysarja täysin ehjä. Ihmettelenpä suuresti miten joku voisi sen saada hajalle, ellei ole sitten väärät otteet. Tietty tämä ei ollut Bilteman halvin hylsysarja, jos sellaisen ostaa ja moukaroi niin voihan siitä ongelmia tulla.
 
Enpä minäkään noita Bilteman vermeitä varmaankaan ammattikäyttöön ostaisi. Toisaalta ammattikäyttöön tarkoitetut työkalut olisivat kyllä meikäläisen käytöllä/tallissa hukkainvestointi.

Eli kun vähän katsoo mitä tuolta ostaa ja ostaa niitä 10 vuoden takuu-kaluja, niin kyllä noilla perusasiat pystyy tekemään ihan hyvin. On tullut jopa vedeltyä kiinni jyrähtäneitä pultteja irti parin metrin jatkovarrella hylsyn halkeamatta. Ihan samaa ei voi sanoa kaikista merkkihylsyistäkään, joilla samaa on tullut kokeiltua. Eli kyllä sillä Bilteman "paremman pään" kalustuksella kotikorjaukset tekee.
 
Millasethan mahtaa olla laadultaan nuo bilteman led-vilkut. Ainakin päällisin puolin näytti asiallisilta kun niitä tänään hypistelin. Ostaa en vielä uskaltanut. Hintaa niille en hoksannu kattoo.
Voi jeesus, onko kaikki ostaminen vaikeaa? Puhutaan kumminkin maailman tärkeimmästä asiasta prätkällä ajossa. Tällä voi pelastaa ihmishenkiä.

Miten helkkari voi alkaa tommosesta krääsästä miettimään minkä laatuisia ne o...
nixweiss.gif
 
Ruottin Biltemannin sivuilla oli vaan jarrupaloja mp:hen. Ainakin Suizaan oli tarjolla melkeen joka malliin - sintrattu, TüV-hyväksytty, hinta ~13,5 euroa per setti. Taitaa olla puolet 'normaalista' tarvikepalan hinnasta?

Oisko tossa suuntaa tuleville hinnoille? Vai onko ruotsissa muutenkin kaikki halpaa?
 
Akku tuli haettua nyt uudesta erästä joka biltemaan tuli,24€
oli hinta ja kyllähän rykäs mp käyntiin komeasti,ei paha hinta,
saa nähä keston ajanmittaan,on kyllä tullu purettua ja ladattua kalliimpiakin akkuja talvisin joten eiköhän tämäkin hengissä pysy jonkun vuoden.
 
eihän se pala lämpene kuin pinnastaan, ei läpi asti liimaan. sitävartenhan niihin aspestiakin laitettiin ennen. paskaa liimaa tai paska liimaaja sulle sattunu
biggrin.gif
Ahaa... tää olikin ihan uutta informaatiota. Lämmönjohtuvuus materiassa on ilmeisesti muuttunut viimeaikoina.

Eihän pakoputkikaan lämpene ulkopinnasta, kun kuuma kaasu kulkee sisäpuolella
wink.gif


Tsekatkaas viideo ja miettikää minne kaikkialle lämpöä kulkee.

http://www.youtube.com/watch?v=_2u7udw1rVA
no okei ehkä kirjoitin tyhmästi
biggrin.gif


tarkoitin kuiten että levyyn siirtyy suurin osa lämmöstä ja palan tehtävä on myös eristää lämmön siirtymistä satulaan, vai?

smile_org.gif
 
Jäin kattelee noita videoita ni tuli vaa mieleen et ei ehkä kannata iha lentopelkosimmille näyttää noita
biggrin.gif
 
eihän se pala lämpene kuin pinnastaan, ei läpi asti liimaan. sitävartenhan niihin aspestiakin laitettiin ennen. paskaa liimaa tai paska liimaaja sulle sattunu  
biggrin.gif
Ahaa... tää olikin ihan uutta informaatiota. Lämmönjohtuvuus materiassa on ilmeisesti muuttunut viimeaikoina.

Eihän pakoputkikaan lämpene ulkopinnasta, kun kuuma kaasu kulkee sisäpuolella  
wink.gif


Tsekatkaas viideo ja miettikää minne kaikkialle lämpöä kulkee.

http://www.youtube.com/watch?v=_2u7udw1rVA
no okei ehkä kirjoitin tyhmästi  
biggrin.gif


tarkoitin kuiten että levyyn siirtyy suurin osa lämmöstä ja palan tehtävä on myös eristää lämmön siirtymistä satulaan, vai?

smile_org.gif
Nyt alkaa tulla asiaa
smile_org.gif


Mielenkiinnolla siis odotellaan mitä nuo Bilteman osat tulevat olemaan. Ongelma näissä omiin laatikoihin pakkaavissa "halpa"myyjissä on se, että kuluttajalla ei ole koskaan tietoa onko paketissa laatutuote vaiko vinkuintiasta tuotettu mitään tekemätön korvikeosa.
 
Back
Ylös