• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

autocomin ja tomtomin yhteistyö

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja myy
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

myy

Liittynyt
3.3.2007
Sijainti
jämsänkoski
meillä on tomtomin uusin malli ja autocomin Active-Plus. miten pitäisi toimia, että tompan ohjeet kuulisi ac:n kuulokkeista?
bowdown.gif
 
Ostat siihen tompan BT palikkaan välijohdon esim. RX-TX tuotteesta

muoks: linkki laita vaikka spostia tuonne ja kysele saatavuutta. muutama viikko takaperin hain kyseisen välijohdon. Linkissä hinnat alk. 15e, tomppaan maksoi reilusti enemmän.


edit: oletan että TT Rider
 
Autocomissa ei ole valmiina bluetooth ominaisuutta, mutta lisäosana on saatavana bluetooth-palikka.
 
"Tomtomin uusin malli" lienee Rider2. Siinä BT vastaanottimena on Cardo Scala Rider ja siihen tuo ehdotettu välijohto ei käy. Vanhemman mallin Riderissa on Tompan oma pulikka ja siihen se välijohto käy.

Autocomissa ei ole BT vastaanottoa, eli joka tapauksessa tarvitaan langallinen yhteys autocomista eteenpäin johonkin BT pulikkaan (tai Rideriin). Tuolta jo mainitusta liikkeestä löytyy myös tämä

Ilman BT pulikkaa kokonaan langallisena tuo on myös ainakin teoriassa mahdollista, vaikkakin haasteellista. Uuden Tompan autotelineessä on kaiutin ja siitä kuuluu ääni vaikka BT yhteyttä tompasta ei ole muodostettu mihinkään. Tästä voi päätellä, että joku noista tompan takaseinän neljästä liittimestä antaa äänen jossain muodossa ulos. En ole tutkinut enempää.

.
 
Back
Ylös