Annatko/antaisitko lapsesi ajaa TT-piikillä?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja T-Doggy
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

Annatko/antaisitko lapsesi ajaa TT-piikillä? - eli puhutaan yli 11kW 2T-piikeistä

  • 1. Kyllä annan/antaisin

    Ääniä: 0 0,0%
  • 2. En anna enkä antaisikaan

    Ääniä: 0 0,0%

  • Ääniä yhteensä
    0
Liittynyt
22.7.2008
Sijainti
turku
Tällänen kysymys on mietittäny hieman. Eli mitä mieltä olette, onko oikein ajaa täysitehoisella piikillä (2t) vaikka laki sallii piikkikortilla vain 11kW eli 15heppasella kevarilla ajamisen? Eikös se ollut ennen Suomen liittymistä Eu:n, että sai ajaa rajoittamattomalla kevarilla? Nii miksei sitten nykyään? Vai lähteekö ''mopo'' käsistä ~kaksinkertasilla tehoilla nykypiikkikuskeilla helpommin kuin ennen?
Omasta mielestä liian vähäinen teho on vaarallista mm. liittyessä isommille teille.
E: itse ajan tt-piikillä
033102beer_1_prv.gif
 
Ei ehkä 100% aiheeseen liittyen, mutta kuitenkin.

Luin jostain listauksen kaikista kuolemaan johtaneista mönkijäonnettomuuksista. Mukana oli sellainen tapaus, jossa isukki oli (puhelimitse) antanut alaikäiselle tyttärelleen luvan käydä vähän kaverinsa kanssa kokeilemassa isukin uutta hienoa mönkijää.

Tulos: mönkijä lepikkoon, tytär kuoli, ja kyydissä ollut selvisi vähällä.

Mitä luulet, saattaapiko isukkia nyt vähän mietityttää, että joskos se lapseni vielä elelisi, ellen olisi antanut lupaa moiseen? Tässä vain hieman tuumimisen aihetta, juttu ei tosiaan aivan täysin vertailukelpoinen, mutta osoitus siitä, mitä voi käydä, jos tähtimerkit ei sitten kuitenkaan satu olemaan ihan suotuisassa asennossa.

Mutta nettihän on siitä kiva paikka, että oli asia melkein mikä hyvänsä, täältä saa aina varauksetonta kannustusta ilman sitoumuksia.
 
Kyllä se junnu itseltään hengen ajaa kuristetulla pyörällä yhtä hyvin jos on reikäpäistä sorttia. Tuo ~30 heppaa on kuitenkin melko mieto laite, mitä omasta täystehopiikkiajasta muistelen.

En ihan tuota pechan kommenttia älynnyt tässä yhteydessä. Varmasti jokaista tapaturmaisesti kuolleen lapsen vanhempaa jäytää jossittelun piru loppuelämän. Tarkoittaako se sitä että kaikkien vanhempien pitäisi estää lapsiltaan kaikki kokemisen arvoinen missä on pienikin mahdollisuus käydä huonosti?
 
Niin jäytää jossittelu ihan varmasti, ja jos vielä sattuisi olemaan itse vastuussa siitä, että on antanut ajaa määräysten vastaisella pelillä, niin silloin mahtaisi jäytää vielä kahta kauheammin.

Ei siinä mitään, kyllähän se henki lähtee tehottomammallakin jos on lähteäkseen. Silti piikkikuskeille sattuu jo näillä nykyrajan mukaisilla laitteilla kaikenlaista vähemmän mukavaa, joten sikäli rajan asettamisella oli ehkä aikanaan jonkinlaiset perusteetkin olemassa. Ehtii totutella ajamisen nikseihin, ennen kuin tarvitsee osata havaita esim. sopiva tilannenopeus kussakin paikassa. Tätä eivät kaikki osaa synnyinlahjana.
 
Noudatetaan lakia tässä asiassa.
Ei tule ainakaan jossittelua jos vaikka jotain sattuu.
 
Omat mukulat ajaa vaikka mitä vehkeitä mönkiästä crosseihin mutta liikenteessä mennään likenteen sääntöjen mukaan.. näin olen koittanut opettaa
smile_org.gif
 
Sitä noudatetaan mitä laki ja kortti sanoo!!
Sakko rahat voi laittaa johonki hauskempaa!!
kyl sitä kerkee täys tehosella ajaa!
Kuha toi ny kiinostuis ees noista pyöristä.
sais kaveriks lenkille!!  
nixweiss.gif
 
Itse sain ajaa aikoinaan täystehoisella, vaikka lain mukaan olisi pitänyt olla "a1". En saanut telottua itesäni ja vaikka joskus saattoi läheltäpititilanne ollakin, niin ei ne siitä täysitehoisuudesta johtuneet. Olen samaa mieltä, että joskus se tehokkaampi peli voi olla turvallisempikin. Ja kyllähän se vähän vi***maista on jos se mopo ei jaksa kulkea edes moottoritienopeutta. Tai jää jollekin pa***korollalle valoista.
tounge.gif
 
Mulla ei vielä onneksi tuota jälkikasvua ole, mutta vastaanpa silti. Hommahan on vähän kakspiippuinen siinä mielessä että noilla kevareilla tahtoo maantienopeuksissa jäädä jalkoihin. Muutama vuosi sitten muistan kun piikillä ajelin niin joku fiksu tapaus roikkui jenkkipakullaan metrin parin päässä takarenkaasta. Eli ei siis olisi pahitteeksi jos ne kevarit tosiaan kulkisivat vaikeuksitta sen 120 km/h.
Toisaalta taas... Kun 16-vuotiaalle annetaan piikki missä on huiput sen 150-160 niin sittenhän sitä pyörää pitää useimpien ajaa kokoajan niin sanotusti täysillä, mikä taas saattaa jossain vaiheessa olla terveydelle haitallista. Jos vanhemmalla on ehdoton luotto nuoreen, niin mikä ettei, ongelmaksi muodostuu vaan se että 16-vuotias on vielä melkoinen kakara johon en itse ainakaan ihan helpolla luottoa pistä. Omalle pojalle/tytölle en välttämättä täystehoista pyörää antaisi, tosin aika näyttää...
 
Jos 16v ajelee yksin ei ole mitään ongelmaa, nopeusrajoituksia noudatetaa. Kun kaveri ajaa rinnalle ajetaan kisaa.
Mielestäni vanhemmilla on vastuu lapsiensa kasvatuksesta, en opettaisi että aja pyörällä mihin korttisi ei riitä.

Kyllä vanhemmilla pitää olla kasvatusmoraali paremmalla tasolla ettei pidä kyseenalaistaa lakeja.
 
Järkeä ei aina kuitenkaan käytetä, vaan tehdään niin kuin on helpointa. Eli annetaan teinille periksi, kun se haluaa jotain laitonta.

Tästähän saadaan taas aikaan kivaa vääntöä.  
wink.gif
 
Kun piikillä ajaa niin tuntuu jopa vaaralliselta kun satasenkaan rajoituksella ei tahdo liikennevirran mukana pysyä ja ohituksissa kestää luvattoman pitkään. Tietenkin, jos vehkeitä alkaa virittämään niin helposti käy niin että aletaan yliarvioimaan omat taitonsa ja lepikko heilahtaa.

Siis, alussa on hyvä opetella ajamaan pienempi tehoisella pyörällä, mutta ehkä tehon lisäys kiihtyvyyteen on vaan turvallisempi niin ei ohituksessa mene niin paljon aikaa. Satasen alueella on mahdottomuus ohittaa jos ei ole alamäki ja pitkä suora
sad_orig.gif
Huippunopeuden ei silti tarvitsisi lisätä. Kyllähän sitä kerkeää sitten isompana
nixweiss.gif
 
On tässä sellainen kasvatuksellinenkin tekijä: jos vanhemmat opettaa jo tuon ikäisille lapsille, että lakeja tarvitsee noudattaa vain siltä osin kuin kukin yksilö ne mieltää oikeiksi, voi odottaa hankaluuksia tulla toimeen muissakin asioissa yhteiskunnassa. Sama ongelma on, jos kriteeksi otettaisiin, että kaikkea lain vastaista voi tehdä kunhan ei jää kiinni. Lasten pärjäämiselle on varmasti eduksi, että itse tekevät virheensä, mutta vanhemmat ei niiden tekemiseen yllytä omalla asenteellaan.
 
Näinpä justiin. Kun Suomessa ei vieläkään ole ainakaan virallisesti käytössä sellainen menettely, että jokainen saa itse omaa järkeään (?) käyttäen valita, mitä sääntöjä noudattaa ja mitä ei.

Eiköhän sitä hiukan myöhemmin ehdi kokea sen tehon ja vauhdin ihanuuden ihan laillisestikin?
cool.gif
 
Näinpä justiin. Kun Suomessa ei vieläkään ole ainakaan virallisesti käytössä sellainen menettely, että jokainen saa itse omaa järkeään (?) käyttäen valita, mitä sääntöjä noudattaa ja mitä ei.

Eiköhän sitä hiukan myöhemmin ehdi kokea sen tehon ja vauhdin ihanuuden ihan laillisestikin?  
cool.gif
Joo tuli äänestettyä, että antaisin. Mutta en anna jos laki kieltää, luulin että kysyjä tarkoitti jos se olisi laillista.
 
En mina niista hevosvoimista huolestuisi mutta ajelut olisi hyva aloittaa katuenduro tai supermoto tyyppisilla pyorilla.

Vaan sellaiset piikit joissa voi kayttaa suoraa stongaa tulisi sallia aloittelijalle (vaikka eka vuosi). Clipponit ovat tappaneet enemman kuin hevosvoimat.

Kolmen poikavuosien aikaisen kaadon kokemuksella puhun, kaikissa syyna oli yltiopaisyys... ja clipponit.

sanoi: w4p2... 37 vuotta viimeisen kaadon jalkeen
 
Back
Ylös