• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Allrightin jarrupalat???

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja eizzi
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Onko joku tilannut allright:ltä jarrupaloja. Tarvikeselain sanoo että -91 k100rs:ään saisi aika edullisesti jarrupalat eteen sieltä (29e/sarja).

Samasta paikasta saisi etustefatkin mutta ainakin niiden koko oli väärin selaimessa... Selain väittää stefojen kooksi 41.4*51*6 kun taas oikeat olivat tähän vuosimalliin 41.7*55*8. Onkohan noissa RS ja abs-jarrullisissa malleissa paksummat etuputket vai mistä ero?
confused_orig.gif


Eli olisko jarrupalatkaan oikeat allright:llä
confused_orig.gif
?? Onko jollain muulla kokemuksia asiasta. Pyörä on varustettu abs:llä. Nyt kun olen saanut stefat jo vaihdettua sekä kelluvien jarrulevyjen niitit vaihdettua ei viitsisi laittaa vanhoja paloja enää paikalleen ku pintaa on niin vähän.

Ei enää kauan ensi kesään
sport05.gif
 
-91 RS on mallia 16V ellei ole reilusti ylivuoteinen... eikö... silloin siihen käy eteen samat palat kuin myöhempään K 1100 LT ja RS -malleihin. Vertaile...
 
Kyllä vain pitää paikkaansa. Fillari on 16v ja abs:lla varustettu. Pitää vertailla luettelosta onko samat tilausnumerot..
 
Takapalat ostin joskus allrirghtiltä aiempaan K 1200 RS:ään. Sopihan ne, mutta vain viilan avulla. Muistelen, ettei alkuperäisten palojen hinta ole oleellisesti kalliimpi, kuin tarvikepalojen.

Etujarrupalatkin ostin silloin allrightistä, mutta jäivät vaihtamatta ja nykyiseen ne ei käy mitenkään..
Jossain saattais olla vielä tallellakin ne etupalat, pitäisi sopia 1997-2000 K 1200 RS:ään, varmaan muihinkin.. Halavalla saa, jos joku tarttee (ja jos ne vielä jostain löytyy)
 
Takapalat ostin joskus allrirghtiltä aiempaan K 1200 RS:ään. Sopihan ne, mutta vain viilan avulla. Muistelen, ettei alkuperäisten palojen hinta ole oleellisesti kalliimpi, kuin tarvikepalojen.
Olet tainnu saada väärät palat kun on ne 12 RS:kin ennenkin mahtuneet. Ne vanhan 12 RS:n takapalat ovat samanlaiset kuin 8V K-sarjalaisten etuset ja takaset. Uudemmissa palat ovat hieman erikokoiset kuin vanhoissa ja pienemmät palat käy molempioin mutta isommat vain juuri siihen mihin ne on tehty. Tästä johtunee viilaustarpeesi eli väärät palat. Erohan ei ole suuri. Ei edes kunnolla silmällä havaittavissa.

Jarrupaloista kyseen ollen pitää vaihtaa tuohon K 75 S:ään kaikki palat kun niitä tarkemmin tutkiskelin.
 
Back
Ylös