Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
VFRj sanoi:Varta TTZ14S-BS AGM kesti tasan yhden kesän kyllä tympäisee säilytin viileässä komerossa talven
.jpee1990 sanoi:Ite oon tullu siihen tulokseen että käy hakemassa joka kevät uuden 30e akun motonetistä niin ei tartte tapella.
Suiza1400 sanoi:Toinen vaihtoehto on ladata joka toinen kuukausi täyteen ja säilyttää kylmässä esim. säältä suojattuna ulkona.
Siis akkuhan säilyy parhaiten pakastimessa. Tottakai itse pyörä lämpimässä, jos mahdollista. Onkohan enemmistössä ne, jotka pitävät akun jopa kytkettynä ympäri vuoden? Ainakin vuotovirtojen mahdollisuus on pois jos ottaa edes maan irti.B12 sanoi:Sellainen yleinen havainto polttomoottorikäyttöisistä vehkeistä, että talvehtii parhaiten lämmittämättömässä tallissa. Paljon vähemmän mitään kevään starttailuongelmia kuin lämpimässä säilytetyissä.
XJ 900 sanoi:Toukokuussa FJR täyttää 15v. ja alkuperäisellä Yuasa-akulla mennään.
Kotarikuski sanoi:Toisessa ketjussa oli linkki: https://exide.fi/batterikunskap/akun-itsepurkautuminen/.
Eli kuukaudesssa lyijyakku hukkaa 2-3% joka tapauksessa.
Kattelin tuota 20 asteen kohdalta kun omien säilytystilassa on noin 18C. Selvä se että kylmässä kemiat hidastuu. Itse kullakin.Suiza1400 sanoi:Tuon mukaan kuukaudessa 0,7 % jos lämpötila nollassa. Kylmemmässä vielä vähemmän, eli ei joka tapauksessa kuitenkaan.