• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Akkulaturista lyhyt kyssäri

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja vanhakäpy
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Joo-o..
Perusasiat on ihan ammatin puolesta hanskassa. En vaan ymmärtänyt tuota suurempaa jännitettä (jossain, missä?) starttiasennossa? Mikä se on?

Edit: eli suomeksi mistä....tulee suurempi jännite? Laturista? Akusta?
tounge.gif

Edelleenkin, ymmärrän mistä puhutaan, mutta tyhjentävää vastausta akun vaurioitumiseen ei taida tulla?
 
"Edelleenkin, ymmärrän mistä puhutaan, mutta tyhjentävää vastausta akun vaurioitumiseen ei taida tulla?"

Eikä varmuutta siihen, saako autolaturia käyttää. Kun tulin kotiin niin akkuhan oli niin kuuma, ettei sitä pystynyt paljain käsin ottamaan pois paikoiltaan (eikä hanskojen kanssa mahtunut). Siinä hetken odoteltuani ja vinkumista kuunneltuani se jäähtyi sen verran, että sain nopeasti otettua akun pois. Ukko-kulta varoitteli kyllä puhelimessa, et voi räjähtää
062802jumpie_prv.gif
 
Oiskohan pyörän oma laturi menny sököksi?. Vähän haiskahtas et jännitteensäädin olisi nyt sanonu sopimuksensa irti.
 
Tuo kuumuus viittaa jännittensäätäjän vikaan. Akku kiehuu / kuumii... Räjähtämisen riski on todellinen, jos jostain kipinän saa. Se kaasu on kai vetyä, joka räjähtää herkemmin kuin uskookaan.

Aikanaan kaveri latasi autotallin nurkassa auton akkua. Ryhtyi sitten tekemään peltihommia. Rälläkkä käteen ja hiomaan helmapeltiä. No kaikki arvaavat loput... Onneksi auto oli menossa maalaukseen muutenkin. Ympäri tallia lennelleet akkuhapot ja akun palaset tekivät autosta aika psykedeelisen näköisen. Onneksi kaverille ei käydenyt pahemmin. Mitä nyt suihkussa joutui käymään ja korvat vihelsivät pari viikkoa. Alkanut pieni tulipalokin sammui itsekseen.
 
Oiskohan pyörän oma laturi menny sököksi?. Vähän haiskahtas et jännitteensäädin olisi nyt sanonu sopimuksensa irti.
Laturi taitaa olla kunnossa, koska n. sadan kilometrin ajon jälkeen akku ei kilju. Siis se uus akku. Vanha nököttää autotallin nurkassa. Pitää varmaan vielä mitata tota uutta kunhan toi ukko-kulta toipuu mokastaan
biggrin.gif
 
Back
Ylös