Jos tuollaisen saa katsastettua maantiekelpoiseksi, niin mitenköhän vakuutusmaksut määräytyy kun ei ole kuutioita ja kuinkahan verottaja suhtautuu ajoneuvoveron tiimoilta vai mikä se nyt onkaan
Kai siihen kannattaisi laittaa joku mopon kone koristeeksi niin olisi kuutioita halvimman mukaan...
Vaan ne vuosittaiset verot onkin sitten mielenkiintoisempi juttu. Ajoneuvoverohan siis koostuu ns. "perusverosta" ja "käyttövoimaverosta". Perusverosta pykälät sanoo notta "Perusveroa määrätään henkilö- ja pakettiautolle ... sekä erikoisautolle, jonka suurin sallittu kokonaismassa on enintään 3500 kilogrammaa." Eli ei koske moottoripyöriä.
Käyttövoimavero, eli entinen dieselvero, onkin sitten mielenkiintoisempi juttu. "Ajoneuvolle, jota käytetään muulla voimalla tai polttoaineella kuin moottoribensiinillä, määrätään käyttövoimaveroa." - ja perään listataan läjä luokkia joissa puhutaan vain ja ainoastaan henkilöautoista, pakettiautoista, kuorma-autoista ja erikoisautoista. Eli ensin sanotaan että jotain pitäisi maksaa (koska moottoripyörä on "ajoneuvo"), sitten unohdetaan kertoa mitä... Ettei vaan olisi pykälänikkarilla ollut krapulapäivä kun tuollainen lipsahdus on syntynyt.
Polttoainemaksuakaan tuosta tuosta ei voi napsahtaa, koska "Polttoainemaksua ei kanneta ajoneuvoista, jotka perustuvat muun moottoritekniikan kuin polttomoottorin käyttöön."
Että tuota, ainakaan mun puusilmillä tuolle ei löydy mitään erityisiä ylläreitä nykylainsäädännöstä. En ole lakimies joten voin olla myös erittäin väärässä, jos joku tietää paremmin niin korjatkoon virheeni.
Edit: lisätääs vielä lähdeviitteet[tm]:
-
Ajoneuvoverolaki 30.12.2003/1281
-
Laki polttoainemaksusta 30.12.2003/1280