• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Akku sökö

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja mpuputti
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
28.9.2003
Sijainti
Turku
Mistä saa kesän yli toimivan akun R-1150-RT:hen, Turun seudulta?
Löytyykö Biltemassa sopivaa kokoa?

Syksyllä irrotin akun, ja talvella latasin pari kertaa yön yli. Välissä oli kolmisen kuukautta parvekkeella pakkasessa.
Viimeisenä parina yönä taas ladattu, ja akku ollut sisällä lämpimässä.
Tänään heitin pyörään. Jaksaa juuri ja juuri pyöräyttää pariin kertaan, siinä kaikki. Kello nollautuu starttia yrittäessä (eli akusta ei riitä startissa tarvittavaa tehoa).

Sama juttu viime keväänä. Latasin läpi talven, joka ilta vartin verran. Kun laitoin pyörään, juuri ja juuri käynnisti, mutta startatessa kello nollille.
Parin viikon jälkeen ostin uuden akun. Lupasivat viidestä seitsemään vuoden käyttöajan.

Ja nyt tuo vuoden vanha akku on sökö.

Miten sitä pitäisi talven ajan käsitellä, että toimisi vielä toisenkin kesän?

Jos joka kevät joutuu vaihtamaan, se saisi olla halpa.
Eli mistä saa halvimman 1150-RT:hen sopivan akun (Turun seudulta)?

Akku on ns. geeliakku, ja laturina käyttänyt OptiMate III.
 
Miten sitä pitäisi talven ajan käsitellä, että toimisi vielä toisenkin kesän?
Jaa-a, kun ei tuo Optimatekaan liene sieltä huonoimmasta päästä latureita
nixweiss.gif
Itsellä lähti nyt 3. kausi käyntiin samalla akulla. Akkuna on halvin mahdollinen mitä Stormin hyllystä tuolloin sattui löytymään ja talvet on säilytetty Ctek 3600:ssa kiinni, lämpöisessä tallissa. Tänäkin keväänä riitti loistavasti pikkuinen 9Ah akku pyörittelemään startilla V2-koneen ensin kaasarit täyteen ja vielä moponkin tulille
thumbs-up.gif
 
Ei oikein keksi kuin kaksi mahdollisuutta (jos akku ei ole syntymäpa*ka) tai niiden yhdistelmän. Toinen on se, että tuo periaatteessa hyvä laturi on sökö ja yli- tai alilataa akun, tai sitten se akku on umpijäätynyt ja syväpurkautunut parvekkeella pakkasesta johtuen (alilatautumisesta johtuen?).

Omassa fillarissa (R1200ST) on akku kiinni (navatkin) koko talven ja talven aikana latasin sen kolme kertaa pitämällä CTEKiä vuorokauden verran kiinni. Nyt lähti kuin palmun alta.

Tosin aikoinaan sain syntymäpa*kan BMW-/Exide-akun uuden pyörän mukana. Meni vaihtoon reilussa vuodessa kun yhtenä päivänä kesken ajokauden hyytyi huoltoasemalle. (Bemari on muuten raskas työntää käyntiin).

Testaa laturi ja koeta saada uusi akku takuuseen. Noissahan on yleensä parin vuoden takuu.
 
sanoi:
Välissä oli kolmisen kuukautta parvekkeella pakkasessa.
Jepjep...
confused_orig.gif

Menehän kauppaan ja hommaa uusi akku, ja tee vanhasta vara- tai apuakku jollekin vehkeelle, jos se virtaa suostuu pitämään.
Säilytä se uusi akku sitten ensi talvena jossain kuivassa paikassa, jossa on tasainen, vähintäänkin jääkaappilämpö. Jatkuvasta lataamisestakaan ei ole juuri hyötyä. Säilytys tasaisessa lämmössä ja keväällä sitten rauhalliseen latinkiin, kunnes ei enää ota virtaa lisää.

En nyt tiedä akunostopaikkoja just siel Turuus, mutta ota mopon ohjekirjasta se oikea akun tyyppi ylös ja menee oikeaan akkukauppaan ostamaan kunnollinen akku, eikä sitä halvinta mahdollista tarvikeakkua. Ei ne siellä kovin hirveitä maksa, usein vähemmän kuin mopoliikkeissä.
 
Pari viime talvea Bläckkärin akku koneessa kiinni kylmässä mutta kuivassa tallissa. Lähti kuin palmun alta edes lataamatta. Minä kyllä ensiksi epäilisin laturin toimintaa ==> oletko yrittänyt ladata akkua jollain varmasti toimintakuntoisella laturilla ? Itse olen sitä mieltä, että akku säilyy paremmin kylmässä täyteen ladattuna (ei tietysti missään älyttömässä pakkasessa).
sport05.gif
 
menee oikeaan akkukauppaan ostamaan kunnollinen akku, eikä sitä halvinta mahdollista tarvikeakkua.
Itsellä kokemukset just tasan päinvastoin
omg.gif
Eli se kunnollinen Vartan hyytelö simahti eka vuoden sisään ja kun takuuseen sain uuden, napsahti se jo kesken kauden
mad.gif
Sitten tuli tämä halvin mahdollinen Globe tjsp. ja tosiaan 3. kausi käynnistyi ongelmitta
thumbs-up.gif
 
jos haluat toimivaa, niin älä osta biltemaa.

ja älä säilytä akkua pakkasessa parvekkeella. Kyllä se jossain vaatehuoneen nurkassa menee.

Ja älä lataa sitä joka ilta. meinasin revetä kun luin tämän:"Latasin läpi talven, joka ilta vartin verran."

nyt repesin
biggrin.gif


JT
 
Joo ei sitä TOSIAAN tarvitse joka ilta olla lataamassa, koska ilman purkausta se vaan kuluttaa akkua. Kaikkein parasta on, kun irrotta ajokauden jälkeen joko akun tai miinusjohdon akusta ja lataa korkeintaan ajokauden alussa. Tällä tavalla ei ainakaan mulla ole ikinä ollut mitään ongelmia akkujen kanssa. Mutta ei sitä varmaan missään "vaatehuoneen" nurkassa kyllä kannata säilyttää, koska akusta purkautuu koko ajan ilmaan akkuhaposta kaasua, joka ei voi tehdä hyvää vaatteille...
 
Noista bilteman akuista on ollut tällä foorumilla paljon myönteistä kommenttia. Hain itse kymmenen vuotta palvelleen vanhan akun tilalle uuden sieltä, mutta eipä siitä ole järkeä paljoa kommentoida kun on vasta muutaman päivän ollut. Katsotaan sitten kymmenen vuoden päästä uudestaan. Eipä tuo ainakaan ollut kallis, 16,90e.

edit: kyseessä oli siis huoltovapaa malli, ei geeli- eikä lyijyakku.

edit 2: näköjään biltemasta löytyy r 1100 rt:henkin akku, 19 Ah 12v huoltovapaa, tosin maksaa 49e.
 
Tänään on tehty ja opittu...

BMW 1150-RT:hen menevien akkujen hinnoista:
- BikeWorld (Raisio, kevät 2005): 85€
- RT-Pyörä (Turku): 114e
- Biltema (Kaarina): 50e
- Storm (Kaarina): 55e

Kiitos HiTec:lle Stormin muistuttamisesta. Siinähän se on Kaarinassa, vastapäätä Biltemaa.
Bilteman akussa (kuvaston perusteella) on erilaiset navat, joten olisiko edes sopinut RT:hen.
Stormissa kuulin, ettei Biltemassa edes olisi sopivia malleja ollut hyllyssä. Tosin jonoa oli Stormissakin, yllättäen en ollut ainut akun ostaja ;)

Pyörä on ollut 2 1/2 vuotta, ja kolmas akku menollaan. Harkitsen akkunäyttelyn avaamista.
Syyksi näyttää jäävän pakkanen. Eli ensi talvena pidän akun suomalaisessa keskilämpötilassa (jääkaapissa).


Kun kerta Stormissa kävin, samalla sovitin lämpöasusteita. Niistä lisää vinkkejä täältä. L-koko oli sopivin - housun lahkeet ja takin selkämys lyhyet, mutta XL olisi ollut pelkkää pussia.
pozo izquierdo:n vinkkien ansiosta halusin heti tuplakanavaisen säätimen, mutta hyllystä löytyi vain yksikanavainen. Lupasivat soittaa kun oikea säädin saapuu. Jäi vaatteet hyllyyn odottamaan, mutta lämminhän se tulee tuota lyijyakkua kannellessa...

Akkua kokeilen heti kun tämä arktinen pakkasilma hiukan hellittää.  
062802moto_prv.gif
 
Jo viiden kausi käynnistymässä Bemun alkuperäisellä akulla (taitaa olla exide) ja hyvin tuntuu pelittävän edelleen. Pari kertaa vettä lisätty aivan nimeksi ja ladattu parikolme kertaa talven aikana.
Eipä taida tulla hyytelöakkua alkuperäisen tilalle, kun tuo vaihtoaika joskus koitaa..
 
Back
Ylös