• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Akku jättänyt pari kertaa tielle

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Räkä
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Tilanne eskaloitui seuraavanlaiseksi, että kukaan ei tunnu ottavan vastuuta mistään. Hain tarvikeakun stormilta ja jätin jutun kuluttajaasiamiehen hoidettavaksi.
Raportoin, kunhan asiassa tapahtuu jotain.
Mielenkiinnosta kyselen kuinka tässä kävi? Saitko uuden patterin takuuseen?

Mulla taitaa olla nimittäin sama vääntö edessä. Pyörä vuoden vanha ja takuun alainen. Akku oli koko talven irti ja latailin sitä Ctekillä muutamaan otteeseen, joten huonoa kohtelua ei ole ainakaan saanut.
Tähän kohtaan vaan tyhmä kommentti tuosta takuusta. Pyörällä voi olla vaikka kuinka pitkä takuu mutta akuilla yleensä max vuoden. Tokikaan en voi tuota varmaksi sanoa mutta oma työnantajani ei anna tämän tyypisille tuotteille kuin max vuoden takuun.
sad_orig.gif

Akunhan saa Mp:ssä piloille jo sillä että kun pyörä tehtaalla akutetaan ja se seilailee peräpohjolaan oman aikansa sitten se vielä myydään ylivuotisena akkua lataamatta niin eihän se akku voi olla kun jo valmiiksi sulfatoitunut.
Tokikaan en tiedä akutetaanko pyörät tehtaalla vai vasta just kun ne myydään. Idea olikin vaan se että uusikin akku on pilalla jos sitä ei ylläpitovarata (eli siis odotellu myyjän hyllyssä ostaajaa jo pitkään).
Tässä ihmettelen mix piti taas kommentoida vaikka ei sano mitään.
Terkuin mitsään mitään taaskaan tiedä
wink.gif
 
No ei vaadi, vaan just toisin päin. Muuten uskaltaisin olla samaa mieltä. Jatkuva ylläpitolataus geeliakun tuhoaa, sekä talvisäilytys kaapelit kiinni.
Lämpöisessä koneessa on puristukset ihan eriluokkaa kuin kylmässä, varsinkin korkeapuristeiset koneet ottavat suurimman virtapiikkinsä lämpöisenä. Kyse on silloin siis puhtaasti akun hetkellisestä virranantokyvystä eikä kapasiteetista, eli virtaa luovuttavan pinnan sulfatoituessa syystä tai toisesta tulee yleensä just tilanne että lähtee käyntiin kylmänä vaikka vähän laiskasti pyörittääkin mutta kuumana akku sippaa puristusten kohdalla.
 
Voiko vuoden vanha Yuasa olla vain tiensä päässä vai vaivaako pyörää jokin muu. Rele/hiilet?? Eikös nuo huonot akut yleensä kylmänä pitäisi oireilla eikä kuumana?  
nixweiss.gif
Lämpöisen koneen pyöräyttäminen vaatii enemmän virtaa kuin kylmän,
Lämpölaajeneminen ja puristusten nousu saattaisi tosiaan selittää oireilun vain kuumana.

tuossa on käynyt vain niin että akku on turhasta latailusta kiehunut talven aikana ja sen seurauksena virtaa antavaa pinta-alaa ei akussa enää ole riittävästi. Nuo geeliakut ovat todella tarkkoja ylilatauksen kanssa kun ylimääräistä vettä kiehutettavaksi ei ole.
No olisiko tuo akku talvenaikana käynyt kaksi tai kolme kertaa Ctekissä max tunnin ajan kerrallaan, eli laturi näytti nopeasti täyttä, jonka jälkeen otin akun pois latauksesta. En kyllä usko, että akku tuossa ajassa kuivaksi kiehuisi tai siitä muutoin piloille menisi. Turhaa tuo lataaminen saattoi toki olla. Samaa väärää tai oikeaa tapaa olen joka tapauksessa käyttänyt parin edellisen pyörän akkujen talvisäilöntään ja eivät ole muutamassa vuodessa miksikään menneet.
 
No olisiko tuo akku talvenaikana käynyt kaksi tai kolme kertaa Ctekissä max tunnin ajan kerrallaan, eli laturi näytti nopeasti täyttä, jonka jälkeen otin akun pois latauksesta. En kyllä usko, että akku tuossa ajassa kuivaksi kiehuisi tai siitä muutoin piloille menisi.
Juu ei se tuollaisesta lataamisesta pilalle mene, ihan oikeaoppinen lataus. Nähtävästi akku vain ollut maanantaikappale.
 
Uusi akku sovitettu paikalleen, vartti ajoa ja kone sammuksiin. Sormi startille ja kone pyörähtää puoli kierrosta ja naks. Sama homma - ei jaksa pyörittää lämpimänä uudellakaan akulla. Vika siis on muualla.
bangwall.gif


Lienee aiheellista lopettaa ko ongelmasta keskustelu akku threadin alla tähän. Kiitokset kuitenkin kaikille neuvoa tarjonneille.  
bowdown.gif
 
Uusi akku sovitettu paikalleen, vartti ajoa ja kone sammuksiin. Sormi startille ja kone pyörähtää puoli kierrosta ja naks. Sama homma - ei jaksa pyörittää lämpimänä uudellakaan akulla. Vika siis on muualla.
bangwall.gif
Paljonko on jännite siinä vaiheessa kun startti pysähtyy, pitäisi mennä lähelle 0 volttia. Jos sinne jää tuo 9v jännitettä startin pysähtyessä vika on virran kulussa startin ja akun välillä, hapettunut liitos, paskaa releessä tms. Siis alin luku ennenkuin starttirele palauttaa.

Ja onhan se aina mahdollista että uusi akku on susi, kannattaa kokeilla miten lähtee vaikka autosta annetulla apuvirralla käyntiin, ei tee turhaa diagnoosia. Tuollainen korkeapuristeinen 1300cc kone vaatii paljon käynnistysvirtaa ja toimivakaan akku ei välttämättä anna riittävästi jos on alkuperäisestä poikkeava.
 
Jostain purkaa akkua ja rajusti jos tyhjenee jo vartin ajon jälkeen ja ei jaksa kunnolla edes pyöräyttää..saattaa olla startissakin vikaa..ainakin autossa nuo releen kärjet teki tuota naksumista ja ei jaksanut pyöritellä


Toki voi akkukin olla susi..itsellä joutui antamaan apuvirtaa autosta siltikin vaikka jaksoi pyörittää vanhalla akulla,mutta ei tarpeeksi kovaa..uusi akku ladattuna paikoilleen ja johan pörähti..tuntuuolevan nuo v-koneet persoja tuolle virralle käynnistymisen suhteen ainakin ;)
 
Olen joutunut lisäämään akkuvettä myös näihin ns. huoltovapaisiin akkuihin, tarkkaa hommaa, mutta kannattaa...
 
Mulla oli hyvinki samanlaisia ongelmia omassa suitsassa. Jätti tielle useasti. Uusi akku auttoi vähän aikaa mut sekin tyhjeni. Vika oli loppupeleissä jännitteensäätimessä. Vanha akkukin toimii taas kuin unelma.
 
Uusi akku sovitettu paikalleen, vartti ajoa ja kone sammuksiin. Sormi startille ja kone pyörähtää puoli kierrosta ja naks. Sama homma - ei jaksa pyörittää lämpimänä uudellakaan akulla. Vika siis on muualla.
Tuliko ladattua uusi akku täyteen ennen pyöräänlaittamista?

Mikäli näin, niin pyörässä laturiongelma.
Jep, uusikin akku tuli ladattua. Samaten pyörän latausarvot mitattu kylmänä ja kuumana ja kunnossa ovat nekin. Pyörä ei siis pura ajossa akkua eli henki näyttäisi häviävän jonnekin vain kuumana startatessa. Olisiko jokin maadoitusvika itse startissa tai jossain akku - startti välimatkalla, kuten naukkis tuossa arvaili. En tiedä, mutta kun en mitään noista paremmin ymmärrä niin koitan saada pyörän jatkoselviteltäväksi ammattilaisille, takuu kuitenkin voimassa edelleen.
 
Lämpöisen koneen pyöräyttäminen vaatii enemmän virtaa kuin kylmän, tuossa on käynyt vain niin että akku on turhasta latailusta kiehunut talven aikana ja sen seurauksena virtaa antavaa pinta-alaa ei akussa enää ole riittävästi. Nuo geeliakut ovat todella tarkkoja ylilatauksen kanssa kun ylimääräistä vettä kiehutettavaksi ei ole.
No ei vaadi, vaan just toisin päin. Muuten uskaltaisin olla samaa mieltä. Jatkuva ylläpitolataus geeliakun tuhoaa, sekä talvisäilytys kaapelit kiinni.
Geeliakku voi olla latauksessa vaikka koko talven. Pitää olla oikeanlainen laturi eli normi muuntajalaturit ei käy. Elektronisesti ohjattu laturi (mm.Ctek SX3600 ja muutama muu) osaa haistella akun varaustilaa ja lataa sen mukaan.

Itselläni on pyörän akku 7 vuotta vanha Yuasa ja tänäkin keväänä lähti käyntiin kuin palmun alta.

Kannattaa tutustua hiukan akun ominaisuuksiin, kun ostaa sitä. Sinänsä akku saattaa olla käypä ko. autoon tai mopoon mutta useimmiten hinta seuraa sitä kuinka hyvä on akun starttivirta. Voi olla esimerkiksi kaksi 70 Ah akkua ja toisen starttivirta on 150 A ja toisen 570 A, jokainen voi päätellä kummalla lähtee auto 25 asteen pakkasesta käymään.

Moottoripyörien akkujen (12V) starttivirta on jossain 100A - 300A (ja ylikin) hujakoilla.
 
Back
Ylös