Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.
Käytät vanhentunutta selainta. Se ei välttämättä näytä tätä tai muita verkkosivustoja oikein. Sinun pitäisi päivittää tai käyttää vaihtoehtoista selainta.
Sen verran on raikkaat kelit ollut että kävin hakemassa kelkkapuvun vielä enskaromppeiden kaveriksi. On mietitty loppuun asti mitä kovassa pakkasessa jumppaaminen vaatii. Kun en kelkalla ole ajellut kuin kerran-pari talvessa enkä sellaista omista, niin eipä ollut tullut ennen tosissaan mieleen. Hyvä ostos.
Nyt niitä on sitten sellainen kirpputoritangollinen yhteensä, nahat ja goret ja crossit ja enskat ja kelkat. Kypärät rivissä hyllyllä ja muu rompe täyttää lopun kaapin. Vissiin edullista.
Kaksi goretex-takkia joista toinen jää pois käytöstä, samoin housuja joista toiset jää käytöstä. Eli käytännössä yksi Gore-takki ja housut, yksi nahkatakki.
Jos nyt äkkiä laskisi, niin ainakin 12 asua löytyy ja parit rikkinäiset. Kaikkia ei tule tietenkään käytettyä, kun esimerkiksi keltasävyinen nahka-asu ei oikein matsaa nykyisen kaluston kanssa.
Kaapitsta löytyy kolme takkia joista kaksi nahka, kahdet housut, neljät hanskat, kaks pottaa, kahdet kengät ja yksi sadehaalari. Puffeja ja huiveja en laskenut, mutta noin kymmenen.
Pitäähän sitä löytyä vaihtoehtoja näissäkin vaatteissa ihan niinkuin muissakin vaatteissa.
Oon niin aloittelija että on vasta yksi goreasu ja yksi nahkatakki. Etsinnässä toiset gorehousut, semmoiset housumalliset, nykyisissä on henkselit.
Kypäriä on kaksi, oikea prätkäkypärä ja sitten crossikypärä kelkkailuun.
Yhdet hanskat, toiset ohuemmat pitäisi vielä hankkia.
Yhdet ajosaappaat.
Kypärähuppuja on vino pino, muutama ostettu ja saatu sekä parit itsetekemät että sain saumat parempaan kohtaan. Ja tuulisuoja kaulalle.
HD vaatii omansa ja tietty sade-/kuivakelitamineet.
GS vaatii omansa ja sade-/......
Ja on sit vielä parit -mies ennen 10 kg kamat- odottamassa em. miestä.