• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Ajoharjoittelupäivä Alastaro 20.5.2009

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja tumeetti
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Hieno päivä oli ja sadekin onnistuttiin välttämään jopa paluumatkalla, mistä kiitos kuulunee iitulle kun veti lähtiessä sadekamat ainoana päälle.
Mä muuten kastuin ihan kunnolla. Ois sittenki pitäny lähtee kiertää sitä pilvee ja ajaa Helsingin kautta.



Mut kiva päivä, kiitos kaikille.

Luultavasti tuun toistekki sinne pujottelukepiksi
biggrin.gif
 
Kiitoksia järjestäjille, "vetohenkilöille" (siis keltaliivisille
biggrin.gif
), lippumiehille ja porttivahdeille yms.
smile_org.gif
. Itsekin tuli portilla touhuttua loppupäivästä.

Kiitoksia myös kanssa-ajajille
062802moto_prv.gif
. Mahtava aurinkoinen päivä lempiharrastusten parissa
sport05.gif
!
 
Kiitoksia mukavasta päivästä, vaikka osaltani päättyi tekniseen murheeseen kesken kaiken. Nyt on kaikki viat korjattu ja Kemorassa saa toivottavasti keskittyä ajamiseen.
 
Aika paljon tuli kaatoja/ulosajoja ja myös rikkoutuneita laitteita haettiin raatoautolla radan varresta. Liekö kauniilla säällä ollut osuutta asiaan?
 
Aika paljon tuli kaatoja/ulosajoja ja myös rikkoutuneita laitteita haettiin raatoautolla radan varresta. Liekö kauniilla säällä ollut osuutta asiaan?
Monelle ehkä kauden eka ratapäivä.
Tai Alastarolla ei tarvi ajella niin varovasti kuin Ahvenistolla, niin marginaalit jää pienemmäksi; ja alkaa sattumaan ja tapahtumaan.
 
Aika paljon tuli kaatoja/ulosajoja ja myös rikkoutuneita laitteita haettiin raatoautolla radan varresta. Liekö kauniilla säällä ollut osuutta asiaan?
Monelle ehkä kauden eka ratapäivä.
Tai Alastarolla ei tarvi ajella niin varovasti kuin Ahvenistolla, niin marginaalit jää pienemmäksi; ja alkaa sattumaan ja tapahtumaan.
Joo, eiköhän noi ahveniston laidat löysää tervejärkisen amatöörin kaasukättä aika hyvin.
 
Olipas taas mukavat ratapäivät. Kiitos siitä kaikille.........
062802moto_prv.gif
.

Tässä taas muutama RÄPSY niiden toimesta jotka ovat kameraa käyttäneet.

Ps. Laitan myös tuonne Ahveniston päiville lisää kuvia.

-PK-

062802moto_prv.gif
062802moto_prv.gif
062802moto_prv.gif
 
Kuvat upattu, muutama poimittu taas, loput basic jpeggeinä kansiossa.

http://pgn1.kuvat.fi/kuvat/Alastaro+Keskiviikko+20.5.09/

Nättiä ilmaa tarjosi, mitä nyt pieni pilvisyys puolenpäivän paikkeilla.
Oma aikaansaaminen masensi, ajamisen vaikeus heikensi kuvaamis intoakin. Kyllä Alastarollakin pitäis nättei kuvia saada aikaiseksi, mutta nyt ei vaan jaksanu viittiny.
Ajo oli kovin kankeeta ja haaveeks jäi opetella muulla kun kakkosella rataa kiertää. Pieni melkein lippaaminen vielä hidasti loppupäivän ajelua, hiukan meni luotto renkaisiin.
sad_orig.gif


Sitten kun vielä onnistusin maksamaan itteni kahteen kertaan sisään... Jollei järjestäjille ole kuoleman asia 40e niin josko sillä voisi maksella vaikka jotain myöhemmin järjestettävää ratakertaa...?
 
Jep, kiitoksia järjestäjille
bowdown.gif
kaadon jäljiltä oli joku mukava tuonut katkenneen jarrupolkimenpätkänkin tankin päälle, nyt on paikat hieman kipeänä mutta mopo kuntoon ja takaisin, yllättävää ettei mopon suhteellisen kevyt rikkoontuminen keljuta.
Enemmän ottaa päähän tuo oma kädettömyys: pääsuoralle tultaessa liian sisällä, liikaa avausta, uusi takaiskari/uudet jouset keulassa(niiden säädöt). Melko pohtiminen mikä oli se suurin moka, varmasti liian hyvä tunne pyörään, kun rupesi tuo ajoasentokin löytymään, innostui liikaa...
 
Kiitos kuvista...varsinkin pelikanin kuvissa oli minua kuvattu melkein puoli kierrosta (punainen cbr600rr), en tiedä luulitko toiseksi mutta kiitos kuitenkin kuvaamisesta.
 
Juu, suuri kiitos kuvaajalle! Musta gixeri #162 oli kuvissa kiitettävän usein. On hienoa, kun pääsee tutkimaan omaa ajoasentoaan jälkikäteen.
062802moto_prv.gif
 
Hyviä kuvia
smile_org.gif
! Kiitos. Uus nahkapukukin on jo senverran notkistunut, että sisällä kykenee jo hengittämään ajon aikana
thumbs-up.gif
biggrin.gif
.
 
Hyviä kuvia
smile_org.gif
! Kiitos. Uus nahkapukukin on jo senverran notkistunut, että sisällä kykenee jo hengittämään ajon aikana
thumbs-up.gif
biggrin.gif
.
Mulla varmaan kohta venyy jo ylisuureksi - noh tiesihän sen kun oli siinä rajalla kumpi olis pitäny ottaa ja kun ei valinnan varaa ollu niin piti toi ottaa
biggrin.gif
Mut hyvin on kyl toiminu, ei valittamista.

Kiitokset ja anteeksipyynnöt jälleen kouluttajille (kyl mä varmaan ehkä kohta jo tajuan et kannattais kuunnella viisaampiaan) ja samassa ryhmässä ajaneille.
 
Kiitokset vaan järjestäjille ja kaikille muillekin, hieno päivä oli. Alastaro olikin mukava rata, ei mikään "ylinopea" mitä vähän pelkäsin ja keskiryhmän peruutuspaikka oli itselle ihan ok, en tainnut täysin jalkoihin jäädä. Sadetta tuli vain muutama tippa, pystyssä pysyttiin (tuurilla?) ja ajoasentoakin taidettiin saada oikeaan suuntaan kun malttoi ajaa rauhassa ja hioa. Harmi ettei ole tainnut tarttua filmille, että itse näkisi asentoa.

Vielä erikseen kiitokset Aprilialla ajaneelle liivimiehelle vinkeistä.
 
Jahas, nyt ehti hetkeksi pysähtyä koneelle, joten omasta puolestani myös kiitos osallistujille ja tottakai jälleen extrakumarrus liputtajille! Päivä meni oikein hienosti, jos kaatoja ei lasketa - säiden haltija yllätti täysin ja meininki oli muutenkin hyvä. Erinomainen aloitus omalle ratavastaavan pestille.
smile_org.gif


Kiitos palautteesta, sitä on tullut niin positiivista kuin negatiivistakin. Negatiiviseen on pakko vastata, että

a) Ainakaan minä en nähnyt keulimista koko päivänä, mitä nyt radalle lähtiessä keveni luonnollisesti joillakin.
b) Liivilliset tosiaan ohittavat tarpeen vaatiessa ja oman harkintakykynsä mukaan lippujen aikana, mutta Alastarolla sattuu pääsuoralla varmasti vahinkojakin, kun pääsuoran avauksessa ohittaessa ei katse välttämättä ole ensimmäisenä siellä lipussa. Otetaan kuitenkin puheisiin liivijengin kanssa.

Positiivisesta palautteesta suuret kiitokset!
smile_org.gif


Ensi kerralla paripäiväinen setti ja omasta mielestäni Suomen hienoin rata, Kemora. Ilmoittautumaan sinne, hop hop!

-Tume
 
Back
Ylös