• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Ajofarkut, huuhaata?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja panman
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
sanoi:
tavalliset farkut - ei mitään suojaominaisuuksia
mp-ajohousut: "paras suoja"
ajofarkut: jotain suojaa, mutta kun helteellä ei mukavuussyistä halua käyttää mp-ajohousuja, niin jotain noiden kahden väliltä. Esquad voisi olla lähimpänä oikeita ajotamineita, jos laittaisi vielä suojat.


-tavalliset farkut-suojaa 100x paremmin kuin shortsit.
-mp-ajohousut(kangas), suojaa vähän paremmin kuin farkut(johtuen pitkälti suojista. ja vähän paremmasta kangaasta.
-nahkahousut suojilla-> paras suoja.
 
Tuolta Aramiidi/ hiili kangasta olis aika makeet keltasena
biggrin.gif
http://www.kevra.fi/tuotteet/index.php?group=00000077&mag_nr=8
 
Onkos joku tehnyt / teetättänyt ajofarkkuja normifarkuista? Suolasia on hinnat ja joutavat hyvät aihiot olisi valmiina. Pitäskö sit vuorittaa aramidilla, kelvar-kankaalla vai millä? Kevlar taitaa ainakin olla melko tyyristä...? Olishan tossa talveksi DIY-projektiakin.
wink.gif
Tilasin ebaystä htitonmoisen rullan jotain Brittiarmeijan ylijäämäkevlaria just tohon tarkotukseen.
On vaan turhan paksua mun ompelukoneelle, eikä toi housujen vuorittaminen ole itseasiassa helpoimpia ompeluprokkiksia.
No, itse kun tekee, saa sellasen kun sattuu tulemaan, ja kalliimman kuin kaupasta
smile_org.gif


Toivottavasti saan tällä viikolla valmiiksi ekan version, meinaa toi nahkapuku hiostaa ihan vähän näillä säillä.
 
Onkos kukaan henkilökohtaisesti könynnyt tollasissa ajofarkuissa? Ite kun oon vähä sitä mieltä, et iha sama onko "ajofarkut" vai farkut. Epäilen, et puhki menee molemmat, jos vähänkin sattuu vauhtia olemaan. Onko sillä sitten hirveesti merkitystä, jos nää ajofarkut sekunnin kauemman sitä asfaltilla liukumista kestää. Eiköhän ne nahkabyysat ole ainoot, vähän pidempää persliukua kestää puhki palamati.
 
Ei omakohtaista kokemusta, mutta joskus jutellut tämän kokeneen kaverin kanssa. Eivät kuluneet puhki, mutta paikat olivat kuulemma kipeenä.

Kevlar on kyllä aika raakaa tavaraa. Sen jos saa kulumaan puhki, niin huh huh... ;)
 
Ihmisen pää... ja varsinkin sen toiminta on välillä omituista.

Kaveri käy vetämässä kunnon maantiepyörällä(polku)
lajin tamineissa vauhtilenkkiä jossa mennään monin
paikoin 50-70 nopeutta..... tiedätte varusteet
biggrin.gif
.

Sitten sama kaveri ei pääse mopolla snagarille taajamassa,tai muutaman kilsan päähän duuniin ruuhkajonossa
ilman kolmen tonnin "asiallisia suojavarusteita".... ja
parhaimmillaankaan ei mennä niin kovaa kun fillarilla "alasti".

Tää ei o mikään fiktiivinen esimerkki, vaan valitettavasti
armottoman todellinen, todellisesta elämästä.

Aiheessa kun aiheessa.... asioiden suhteuttaminen tuo
herkullisten näkökulmien lisäksi hieman perspektiiviä
biggrin.gif
.
Vermeistä ja niiden ominaisuuksistahan voi puhua loputtomasti.

Varsin moni voisi kuitenkin ihan alkuun tarkistaa omalta
kohdaltaan ajoon lähtiessä, onko siinä 500-1.000 erkin
huippupotassa se hihna (ei pinna) sen verran tiukalla......
ettei potta sinkoa heti alkuun eri suuntaan kun pää
siinä vaiheessa kun jotain alkaa tapahtumaan
biggrin.gif
.
 
Ite kun oon vähä sitä mieltä, et iha sama onko "ajofarkut" vai farkut. Epäilen, et puhki menee molemmat, jos vähänkin sattuu vauhtia olemaan.
noo, noita ´ajofarkkujakin´ on monenlaisia eri tavoin toteutettuja. Kyllä ainakin omissa Dragging Jeanseissa on farkkukankaan alla ihan asiallisen oloinen kevlar-vahvistus, en ole testannut asfalttiliukuominaisuuksia vs. tavalliset farkut, mutta pidän tuota ihan uskottavan oloisena lisänä. Tavalliset farkuthan ei tosiaan liukumista kestä juuri mitään, näissä ei päällimateriaalin osalta ole mitään eroa, mutta uskoisin että se ero tulee esiin sitten, kun päällinen on puhkottu.

Nämä kevlarvahvisteiset on olleet päällä viime aikojen helteelläkin, eivät mielestäni ole juurikaan tavallisia farkkuja kuumemmat, tai ainakin paksuuteen nähden ero on yllättävän pieni.
 
Ihmisen pää... ja varsinkin sen toiminta on välillä omituista.
Mp:llä vedin hi-siderit noin 40 vauhdista koko nahkoissa.
Ei enää puhettakaan että edes taajamassa ajelisin pelkissä shortseissa.

Minulla on kuumille keleille Heldin farkut suojilla ja voin väittää noita suojaavammiksi kuin esim MP-Asun "oikeat" tixtex pöksyni.

Ja en omista polkupyörää joten en tiedä siitä, mutta rullaluistellessa tulee usein pidettyä samoja heldin farkkuja.
nixweiss.gif
 
Ihmisen pää... ja varsinkin sen toiminta on välillä omituista.
Mp:llä vedin hi-siderit noin 40 vauhdista koko nahkoissa.
Ei enää puhettakaan että edes taajamassa ajelisin pelkissä shortseissa.

Minulla on kuumille keleille Heldin farkut suojilla ja voin väittää noita suojaavammiksi kuin esim MP-Asun "oikeat" tixtex pöksyni.

Ja en omista polkupyörää joten en tiedä siitä, mutta rullaluistellessa tulee usein pidettyä samoja heldin farkkuja.  
nixweiss.gif
Juu... Mun pointtini on tosiaan vaan nostaa esiin, miten
ihmiset yleisellä tasolla mieltää turvallisuuden ja varusteet.

Fillaristi on "oikealla asenteella" liikkeellä ja orientoitunut
oikein suojavarusteiden suhteen kun....
biggrin.gif
.

Vedetään "alasti" räkä poskella reittiennätystä joku miljoonaan
siivuun lovettu styroksiruukun suikale tuossa keskellä
päälakea keikkuen..... ja hihna roikkuen.
TURVALLISTA.... ASIALLINEN KYPÄRÄ PÄÄSSÄ
tounge.gif
.

Sitten se sama kaveri ajelee päivittäin mopolla... kuten
tuolla aiemmin kuvailin.... tamineissa, jotka hän katsoo
niissä puitteissa asiallisiksi...

Ok... en nyt tarkoita, että pitäis fillarilla vetää kuntolenkkiä
täydessä prätkävarustuksessa... ettei kukaan pääse...
tounge.gif
.

Asialliset "kevlarfarkut" ovat taajamien puitteissa oikein
hyvä suoja asvaltti-ihottumaa vastaan. Siinä niiden
pääasiallinen funktio. Ei sen kummempaa.
Toinen asia on sitten se, onko asvaltti-ihottuma mällätessä
pahin ongelma.... useimmissa tapauksissa.
 
Ihan hyvän näkösiä farkut(kin), malleja en henkilökohtaisen turvallisuuteni vuoksi julkisesti kommentoi
cool.gif
Kevlaria näyttäis olevan kunnolla (ainaki enemmän mitä omissa Berikin farkuissa), joten ajanee asiansa... Mitä nuo muuten kustantaa ku ei stormin sivuilla ollu mitään?
Kävin kattelemassa tänään farkkuja useammastakin liikkeestä, ja Stormin myymät Sartson farkut olivat parhaimman oloiset mitä tuli vastaan. Noissa kevlarkangasta on myös reiden ulkosivulla suojana, toisin kuin monissa muissa ajofarkuissa. Lisäksi mallit (farkut) ulkonäöltään olivat sellaiset että kehtaa pitää jalassa myös yörimpsalla, eli eivät näytä Halpa-Hallin poistomyyntifarkuilta  
tounge.gif


Kevlar suojaa asfaltti-ihottuman lisäksi myös viilloilta, voi tehdä ihan hyvää kaatumistilanteessa jos tiellä on terävää sepeliä, murtunutta kaivonkantta tai muuta sellaista. Varsinkin viikonloppuillan jäljiltä voi tulla vastaan ihan mitä tahansa roinaa, liikennemerkeistä ja puistonpenkeistä lähtien, niin mielummin vähän järeää kangasta välissä kun tiellä liu'uskeleepi.
 
Minun siskoni ovat sairaanhoitajia ja molemmat töissä polilla isoissa sairaaloissa, ovat nähneet aika monta kaveria paareilla ja joutuneet leikkaamaan kledut päältä pois, sanoivat että ainoa mikä näyttää suojaavan jollain lailla on esim. laadukas paksunahkainen puku, oikeilla ja kaikilla suojilla, erillinen selkäsuoja, palon kestävä huppu, kunnon sopiva kypärä(kuitu, komp, hiilari tms) ja oikein kiristettynä leuan alle, hanskat suojilla, ratasaappaat tms, näiden kaikkein pitää olla käyttäjälle sopivia, niin että suojat pysyvät paikoillaan mällin tullen, tietysti kovassa mällissä pitävät vain kropan kasassa, ettei kaveri leviä pitkin lanssia ja polin käytäviä.

Mitä hittoa jollain farkuilla tekee, kun ajetaan, niin puetaan oikeat varusteet päälle, snakari -pojat on nyt taas eri asia, niistä saakin lukea jatkuvasti lehdistä! Farkut/ajolenkkarit/nessin takki ilman suojia, onko tuttua ?höpsistä vaan!!!! Tietysti on noikin paremmat, kuin rantashortsit ja varvastosssut!
buttrock.gif
 
Ompas tässä taas monta sivua jeesustelua.

En kyllä ole lukenu yhestäkään lehestä tai jutusta mitkä ajokamppeet on ollu kuskeilla päällä, mutta ei sen väliä...
 
..niin toinen systeri on ajanut välillä kompuroiden n. 15v kyykyllä, eli varmaan hänellä on jotain näkemystä ajokamppeista, jeesustelua ne kaverit tarvitsivatkin siellä polilla, nimittän ne onnettomat pelle hermannit shortseineen ja kevlarfarkkuineen, mitä v..tun muotinäytöstä kuskien pitää esittää, kunnon kamat niskaan ja menoks
tounge.gif
 
Nostellaanpas tät hieman ylös Draggin C-evot kiinnostaisi, mutta miten noi toimii:
- kyykyllä ajettaessa
- koko Leviksen 501 34 on aika napakka, mutta 36 on iso, eli miten koot suhtautuu - voipi olla, että ei kerkee sovitteleen vaan joutuu sokkona eBaystä hommaamaan.
 
En tiedä onko nuo minun Dragginsit evot vai jotkut muut, mutta ne ovat kokoa 36" ja normaali byysat on kokoa 38". Ne on sen verran joustavat, että ne menee hyvin päälle ja itse asiassa ne putoavat nilkoihin ilman vyötä,koska ovat helvetin painavat
biggrin.gif
 
Tilasin kokeeksi saksasta yhdet tälläiset ajofarkut, ainoana - voisin pitää sitä että kyseisissä housuissa ei ole lonkkasuojille mitn paikkoja.. Polvisuojille niissä kuitenkin on paikat, mutta suojat joutunee hankkimaan jostain...
Ihan hemmetin mukavat pitää jalassa, eikä mitn ihmeellisiä leikkauksia..
tounge.gif
 
Back
Ylös