• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Ajofarkut, huuhaata?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja panman
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Kukas etsisi niitä kuvia niistä farkut jalassa lipanneista?
crazy.gif
Juu... ajakaa mun puolesta vaikka alasti!
 
Testi

Kun kaatuu niin eihän se noin aina mene, etupuolella on polvien kohdalla myös kevlaria. Tollasilla (camo värit) mennään seuraavan kauden alkupuolisko
033102bebe_1_prv.gif
 
Itsellä on yhdet Halvarsonin/Lindstrandsin kevlar farkut. Niillä kehtaa olla kokopäivän töissä vaihtamatta toisiin housuihin.
Hiostaako noi? Ajatus olisi just tuo, että voisi pitää samoja housuja sitten kokopäivän
No omasta mielestä ei hiosta ja olen niissä kokopäivän monesti ollut. Tampereella ostin (ei muista nyt liikkeen nimeä mutta joka edustaa Hondaa tuossa D-kulman takana) ja oli sielläkin joku töissä kaiket päivät samanlaiset jalassa.
 
Sama linkkinä

Nämä mulla on, ja on ihan jees. Töissä pystyy olemaan koko päivän, mutta suojat on semmoset heppoiset foam suojat. Ei siis päällä tunnu normifarkkua kummallisemmalta.
 
Kukas etsisi niitä kuvia niistä farkut jalassa lipanneista?  
crazy.gif
Juu...  ajakaa mun puolesta vaikka alasti!
Täällä ainakin jotain kuvia yleisestikin kaatuneista..
Kyllä sen verran pitää olla älliä päässä että lyhyitä matkoja voi ajaa ajofarkuissa. Viime kesänä tuli sattuneestä syystä käytettyä prätkää duuniajossa toimiston ja työmaan välillä (n.18km) niin ei tuollaisia matkoja varten viitsi alkaa vetämään gorea tai nahkaa ylleen. Yli 100km siivut ja ratapäivät sitten erikseen, mutta tuli sitä alpeillakin kurvailtua Draggin'eissä kun oli niin infernaalisen kuuma.

Kertaakaan en ole näissä kaatunut, joten kestävyydestä en osaa sanoa, mutta ihan mielyttävä näissä on duunissa päivä viettää. Syndit jätin suosiolla asentamatta kun ne oli sen näköiset, että lentäisivät lahkeesta kuitenkin.

Niin eikä tarkoituskaan olisi näissä kyntää asfalttia. Kumipuoli alaspäin, vai mitäs niissä varoitustarroissa lukikaan...
 
jokainen varmaan tietää, että ainut oikea pukeutumistapa on oikeat mp-asusteet asianmukaisilla suojilla. On vain tilanteita, jolloin sitten omaa mukavuuttaa tai muusta (teko)syystä haluaa ajaa kevyemmillä varusteilla. Tuossa yläpuolella oli video jossa raahattiin nukkea mp-farkkujen ja tavallisten farkkujen kanssa, ero aika iso sanon ma.
Asiaan: ilmeisesti näillä mp-farkuilla on muutakin arvoa kuin kaupallista?
 
Joltisenkin verran tuli viime kesänä käytettyä Hoodin Concept Six -mallia joissa polvisuojat.
Sen perusteella nuo valitsin että aramidivuorta näytti olevan kattavimmin, ja hintakin enemmän kohdallaan kuin monissa muissa.

Mukavat jalassa ja luonnossa eivät ehkä niin mattinykäsmäiset kuin Hoodin kuvissa.
Normifarkkuja lämpimämmät, mikä voipi olla kiva ajaessa mutta mahdollisesti ei-ajossa kuumalla kelillä ei niin kiva.

Polvisyndit eivät ole nuo Hoodin kauppaamat Knoxit vaan jotkut muut CE-hyväksytyt mitkä sattuivat pyörimään nurkissa.
Tulevat tarranauhalla aramidin ja farkkukankaan väliin. Vähän tulee pattipolvinen vaikutelma mutta se on pulmistani pienin
wink.gif
 
jokainen varmaan tietää, että ainut oikea pukeutumistapa on oikeat mp-asusteet asianmukaisilla suojilla. On vain tilanteita, jolloin sitten omaa mukavuuttaa tai muusta (teko)syystä haluaa ajaa kevyemmillä varusteilla. Tuossa yläpuolella oli video jossa raahattiin nukkea mp-farkkujen ja tavallisten farkkujen kanssa, ero aika iso sanon ma.
Asiaan: ilmeisesti näillä mp-farkuilla on muutakin arvoa kuin kaupallista?
No saattaa esim noi Esquadit olla kovasuojien kera vahvemmat kuin goret. Kyllä nuo kunnolliset ajofarkut suojien kera voidaan mielestäni laskea ihan oikeiksi MP vaatteiksi (onhan ne suunniteltukin vain sitä ajatellen).

Itsellä työmatka on alle kilometri jonka silti yleensä ajan mopolla. Mielummi siis farkut joilla voin olla kokopäivän kuin nahkahousut jotka täytyy vaihtaa kun töihin pääsee.
 
Itse hankin juuri tuollaiset dragging jeansin, eihän siellä suojia ole, mutta ainakin tuollaiset aijon hankkia  
smile_org.gif


Selkäpanssari varmaankin harkittava jos sen nahkatakin alle saa mahtumaa  
thumbs-up.gif
jenkkilästä saisi astarin vastaavat hitusen halvelmmalla, en tiiä onko paremmat, mutta veikkaampa, että ainakin t&k:n on satsattu jokunen lati enemmän.
*klick*
Itselle taas tulee Forcefieldin vastaavat: http://www.forcefield.fi/action/

Muitakin vaihtoehtoja Forcefieldiltä toki löytyy.
 
jokainen varmaan tietää, että ainut oikea pukeutumistapa on oikeat mp-asusteet asianmukaisilla suojilla. On vain tilanteita, jolloin sitten omaa mukavuuttaa tai muusta (teko)syystä haluaa ajaa kevyemmillä varusteilla.


Voi hyvä luoja... ...se täys suojasetti ei vaan sovi joka tilanteeseen. Se on sata varma että jos lähden 2 kilsan päähän tebarille kahville, etten laita mun nahkapukua päälle. Thaikuissa tuli ihmeteltyä kun kypärät oli sellasia onnettomia munankuoria, vaan hyvimpä ne siellä veti, släbärit ja shortsit jalassa. Ibitsalla oli suht hankalaa löytää yhtään mp-kauppaa. Mitenkä tää nyt liittyy aiheeseen? No ei mitenkään mut hyvin ne näyttää elävän siellä silti.

Sitten kun mennään Ruotsiin niin voi herranjee kun siellä on kaikki mahdolliset airbägistä lähtien motoristeille. Ei saakeri, ihan turha on jengiä holhota turhaan. Kaikki tietää että sattuu jos lippaa, sattuu enemmän jos lipaa kovasta vauhdista ja verkkareilla sattuu enemmän kun kunnon ajokamoilla. Mut kait se nyt on jokaisen oma asia miten sitä ajaa, ja missä kamoissa?

Mulla ei oo mitää turvallisuutta vastaan, päin vastoin - mä kyllä tykkään suojata itteni mahdollisimman hyvin koska mun ajotyylillä mä kyllä tuun vetämään pöpelikköön ennemmin tai myöhemmin. Mut sillon kun vedän ilman mitään kamoja niin kyllä sen jokainen tiedostaa että saatta sattua pahemmin jos kenottaa ja sitä sitten ajaakin sen mukaan.
 
Vaikkei se kangas kulu puhki, niin ei se tarkoita sitä että ovat turvalliset. Jos ei noissa mitään oikeita suojia ole, niin kopittamisen jälkeen iho on kyllä kasassa mutta luut siellä sisällä sitten osissa
biggrin.gif


Omat ajohousut ovat ihan tekstiilihenkselimallia, eikä niillä mikään älyttömän kuuma tulee helteilläkään, ja hyvillä mielin voi ajella kun ei tartte miettiä mitä tapahtuu, kun tulee kippaaminen.
Ootkos koska ottanut niistä henkselimallisista ajohousuistasi polvisuojat irti ja katsonut niitä?

Omissa tixtex ajohousuissa on valmistajasta riippumatta (Scott, Yoko, MP-Asu, Ixon) olleet polvisuojat samaa matskua samoilla hyväksynnillä kun noissa ajofarkuissa on (joko vakiona tai lisävarusteena). Ainoa ero on ollut se että noissa "oikeissa" ajohousuissa polvisuoja on ollut hieman paremmin muotoiltu. Lonkkasuojia ei ole kaikissa "oikeissakaan" ajohousuissa, ja joidenkin valmistajien ajofarkkuihin niitäkin on saatavana.

Eli eipä ne "oikeat" ajohousut suojaa luita yhtään sen paremmin kun nuo farkkumalliset.

Ongelmanahan kaikissa löysemmän mallisissa ajovaatteissa on niiden suojien paikallaan pysyminen kaaduttaessa. Kerran kankailla kaatuneena voin vain toivoa että jos on pakko vielä kaatua, niin nahat päällä.

Ja vielä sananen tuosta ajofarkkujen hengittävyydestä, jos niissä on kalvo, eli pitävät vettä, niin ei todellakaan ole miellyttävät käyttää esim. koko päivää töissä. Onneksi useimmilla valmistajilla on ymmärretty jättää tuo kalvo pois.
 
Thaikuissa tuli ihmeteltyä kun kypärät oli sellasia onnettomia munankuoria, vaan hyvimpä ne siellä veti, släbärit ja shortsit jalassa. Ibitsalla oli suht hankalaa löytää yhtään mp-kauppaa. Mitenkä tää nyt liittyy aiheeseen? No ei mitenkään mut hyvin ne näyttää elävän siellä silti.
Nigeriassa kypäräpakon astuttua voimaan ihmiset alkoivat käyttää kuivattuja kurpitsankuoria hämätäkseen viranomaisia [bike]
Suomalaisten ylivertainen onnellisuustaso verrattuna näihin etelän synkistelijöihin johtuu siitä, että täällä käytetään testivoittaja Schubertia.
 
Back
Ylös