• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Ajo asu- Ajo puku?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Temppu82
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Eli jos on paljon rahaa eikä ole itara, on syytä hankkia Rukkaa. Ja taas jos on kohtuullisesti rahaa ja asuu pyörän selässä, on syytä ostaa edelleen Rukkaa. Jos on he**etin vähän rahaa eikä aja alvariinsa, riittää MP-Asu ja sitäkin halvempi Hanx.
Jaa-a, miten sen nyt ottaa. Valmistajia on muitakin. Mulla on tosiaan tuo Scott käytössä ja kuivana pysyin rankkasateessakin. Seuraavatkin kamat on varmaan kyseisen valmistajan, hinta-laatusuhde on erinomainen.

Ei se Rukka autuaaksi tekevä ole, vaikka hyvä onkin. Kyllä siinä ainakin itsellä tulee semmonen "onko järkeä"-tunne kun sitä Armaxin hintalappua hipelöi, vaikka alennuksessa olikin.
Tottahan toki. Käytin vain esimerkinomaisesti noita muutamia brändejä.

-hh-
 
Ei se Rukka autuaaksi tekevä ole, vaikka hyvä onkin. Kyllä siinä ainakin itsellä tulee semmonen "onko järkeä"-tunne kun sitä Armaxin hintalappua hipelöi, vaikka alennuksessa olikin.
Kuten jo aiemmin todettua, jos nyt haluaa nimen omaan Rukka-merkkisen ajoasun, Armax ei ole ainoa hyvä ja toimiva vaihtoehto ja asukokonaisuuksia voi saada kohtalaisen edullisestikin.
 
Ei se Rukka autuaaksi tekevä ole, vaikka hyvä onkin. Kyllä siinä ainakin itsellä tulee semmonen "onko järkeä"-tunne kun sitä Armaxin hintalappua hipelöi, vaikka alennuksessa olikin.
Kuten jo aiemmin todettua, jos nyt haluaa nimen omaan Rukka-merkkisen ajoasun, Armax ei ole ainoa hyvä ja toimiva vaihtoehto ja asukokonaisuuksia voi saada kohtalaisen edullisestikin.
Juu, ensin on tehtävä päätös, haluaako pintaan laminoidun- vai sisään ommellun gore-kalvon, jälkimmäisen saa selvästi edullisemmin.
 
Juu u täytyyki tutkailla sitä scottiakin ja MP-asulta oli tulossa aivan uusi yhdistelmä kokonaisuus. Nimeä en muista ja sen takia en ole myskään löytänyt linkkiä sen hinta tuli olemaan 700-900 jossain noilla nurkilla. Väri oli muistaakseni musta ja etu osa jokseenkin siniharmaa. Jos jollain on linkejä kaupoihin mistä sais tot rukkaa - armax. Tietysti missä on alennuksia. Kiitos.
 
Yoko oli Reiman tuotemerkki mp-tekstiileille ja Kankaanpäässähän se verstas on edelleenkin.  Toinen asia kokonaan sitten se, missä varsinainen valmistus tapahtuu, Rukkakin siirtänyt suurimman osan tuotantoa Portugaliin.  Kokkolasta kuitenkin saa kaikenlaisen korjauspalvelun.
Taisi olla niin (tai sitten ei), että Yokon aikoihin vaatteet tehtiin Kankaanpäässä. Kerran mammelin kanssa sinne tehtaalle ajeltiinkin ja jotakin ostettiin. Nyt viimeistään Scottin aikaan takit varmaan tehdään muualla. Tuskinpa Suomessa rättien tekoon on niin eri osaamista, että täällä väen väkisin joku ulkomainen omistaja pyrkisi niitä tekemään.

Hanx taitaa olla tehty Suomessa, vai onko enää sekään.
Ainakin Hanxin tehtaan myymälä oli tässä taannoin tuskallisen ahdas.
 
Vinkkinä puvun hankitaan omia huomioita.

Omat valinnat gore puvun hankinnan kautta ovat menneet nahkapukuun. Huomattavasti mukavampi käyttää ja taitaa olla turvallisempikin.

Nyt löytyykin:

Yhdistettävät nahkatakki ja housut + 2 osainen sadeasu ja lisäksi mp-asun titex puku.

Nahka on parempi valinta niin kauan kun sillä tarkenee ja sitten lopuille keleille goret. Eli nahoissa tulee ajettua aina +10 asteeseen asti ja loput goreissa. Kaksi pukua antaa tiettyä joustavuutta muutenkin aika mukavasti.

Hintaa tuolle kokonaisuudelle ei tule välttämättä edes yhden rukan puvun vertaa ja hankinnat voi hoitaa osissa. Kaikki puvut kestävät aikansa. Yhtä kallista tästä kuitenkin tulee jos ajat rukan puvulla muutaman vuoden pidempään kuin halvemmalla. Toiset haluaa käyttää yhtä pukua ikuisesti muille kelpaa vaihtelukin  
wink.gif
.
Oma Mp-asun puku kävi juuri takuukorjauksessa kahden kesän käytön jälkeen. Uusittiin muutamat vetoketjujen vetimet ja housujen kalvo. Kilometrejä tuolle puvulle tullut n. 28tkm. Toisena pukuna tulee tuolle tuskin yhtä paljoa kilometrejä, joten eikähän vaihto tapahdu sitten kun jotain puvusta hajoaa tai mieli halajaa jotain uudempaa tilalle. Jatkossa tulee suurimmat varmaankin ajeltua nahoissa.

Kamojen turvallisuus on sitten väärä paikka yrittää säästää rahaa.

Loppuun vielä. Jos olet aloitteleva kuski, ei välttämättä kannata laittaa kaikkia pelimerkkejä yhden kortin varaan vaan vähän katsoa ensin mihin se oma maku muuttuu. Kun se muuttuu kuitenkin kokemuksien kertyessä.
 
Yoko oli Reiman tuotemerkki mp-tekstiileille ja Kankaanpäässähän se verstas on edelleenkin. Toinen asia kokonaan sitten se, missä varsinainen valmistus tapahtuu, Rukkakin siirtänyt suurimman osan tuotantoa Portugaliin. Kokkolasta kuitenkin saa kaikenlaisen korjauspalvelun.
Taisi olla niin (tai sitten ei), että Yokon aikoihin vaatteet tehtiin Kankaanpäässä. Kerran mammelin kanssa sinne tehtaalle ajeltiinkin ja jotakin ostettiin. Nyt viimeistään Scottin aikaan takit varmaan tehdään muualla. Tuskinpa Suomessa rättien tekoon on niin eri osaamista, että täällä väen väkisin joku ulkomainen omistaja pyrkisi niitä tekemään.

Hanx taitaa olla tehty Suomessa, vai onko enää sekään.
Ainakin Hanxin tehtaan myymälä oli tässä taannoin tuskallisen ahdas.
Kankaanpäässä niitä aikoinaan tehtiin, kunnes Scott osti puljun. Suunnittelu ja mallinkappaleiden valmistus tehdään kotomaassa, muuten valmistus taitaa olla maailmalla.
 
Scottin hinnaston yläpään malleissa on käytetty gore-tex kalvoa.

Rukan OVH-hintoja ei kannata säikähtää. Kun menee sovittelemaan ja kysyy hintaa koko setille niin loppuhinta saattaakin kuulostaa oikein mieluisalta.
 
On niitä kelvollisia valmistajia muitakin kuin Rukka, esim. Dainese on ollut mulla suht ok. Tosiaan kandee sen mukaan kattoo miten usein ja miten rankkaan käyttöön puku tulee joutumaan ja sen mukaan kattoo sitä budjettiakin. Mutta huom! mp-puvulla pitää olla muitakin ominaisuuksia kuin että pitää veden ulkopuolla, esmes kestävyys asfalttia pitkin liu'uttaessa.

Ite en paljoa perusta ajo-asujen mukana tulleesta sisävuorista, ovat melkö kömpelön oloisia. Laskettelussa/ retkeilyssä yms. käytettävät fleecepökät ja -paidat toimivat välikerroksena mielestäni paremmin.

Markkinoilla on tsiljardeja kalvovalmistajia, joiden sanotaan olevat "yhtä hyviä" kuin gore. Epäilemättä jotkin ovatkin. Mutta mikä niistä?

Asujen valmistajat eivät noin vaan saa ruetä käyttämään Gorea tuotteessaan. Vaan se täytyy ensin hyväksytää goren labrassa siltä varalta että jokin muu yksityiskohta, sauman ommel, vetoketju jne. ei pääse pilaamaan heidän "guaranteed to keep you dry" -brandiaan.
 
Vähän vanha threadi, mutta laitan nyt kokemukset ylös.

Olen 2001 vuodesta ajanut n. 50t Yokon Gore setillä. Pitää vettä, sisävuorilla lämmin, mutta kuumalla tosi hikinen. Minulla on sellainen käsitys, että Goretexin hengitys loppuu n. +25 asteen lämmössä kostean hikisillä ilmoilla, kun sisä-ja ulkopuolen höyrynpaineet alkaa olla tasoissa. Siitä kun ei mene viima läpi, niin ihminen kokee sen hikisenä, ainoa keino olisi avattavat tuuletusaukot joita tuossa puvussa ei ole. Suomessa ajaessa tämä on tavallaan positiivinen ja harvoin sattuva ongelma. Ainoa ongelma puvussa on että vettyneenä se on tosi märkä, ja lammikko tulee lattialle. Kannattaa katsoa minne ripustaa kaatosateen jälkeen.

Saman valmistajan Gore hanskat on pitäneet nekin näihin asti vettä, mutta nyt on sormiin tullut vähän vuotoa, ilmeisesti ovat kuluneet puhki kahvojen kohdalta. Mukavat hanskat, ja normaalisti eivät sen hikisemmät kuin pukukaan.

Ostin sitten MP-asun hanskat mikälie-kalvolla ja ne on kyllä aina hikiset, ellei olla nollakelillä tai alle. Otin sinne yhteyttä ja sanoivat että olin ostanut kelkkahanskat, siksi ovat niin lämpimät ja hikiset. No lämpimät ne kyllä on, myönnän, mutta harmittaa kun hanskaa ei saa hikisenä kädestä pois eikä takaisin millään. Se on lisäksi kumma kun niissä on tuuletusaukkokin vetskalla kämmenen päällä, mutta vaikka sen avaa, ei vaan mene hiki läpi. Aukko kun on vissiin kalvon ulkopuolella.

Seuraavaksi hankin kyllä Goretex hanskat.
 
En nyt jaksa lukea koko viestiketjua, mutta itse ostin Rukka- ajoasun 50% alennuksella. Silti maksoi riittävästi.
Nyt on kyllä oikea aika käydä kärkkymässä ale/ poistoja/ vanhoja malleja, mistä itsekin onnistuin ko. puvun hommaamaan.
Itse puku on kyllä toiminut ja tuntuu laadukkaalta edelleen.
Tuo GORE-merkki taitaa maksaa kuitenkin enemmän, kuin muut kalvotmerkit?
Onko se parempi kalvo, kuin esim. joku Porelle, en tiedä?
Olen siirtymässä kokonaan nahkaan tulevalla kaudella. Katsotaan miltä alkaa tuntumaan verrattuna galvopukuun
wink.gif
 
Oma vaatimaton mielipide:

Jos on nuo Rukat hyviä ja laadukkaita, niin on kyllä ikävän näköisiäkin!
Tulee ekana mieleen sellainen konservatiivinen ikäihmisen varuste... Ei niin että siinä mitään pahaa olisi

**loivennettu**
biggrin.gif
 
tuossa hyvä puku tarjouksessa Rukka Armadillo
Harmi tuokin tiedotus olisi saannut tulla aikaisemmin nimittäin olen jo ostanut puvun. Mutta toisaalta olen tällä hetkellä tyytyväinen ostamaani pukuun. Saa sitten nähdä miten se käytännössä toimii kuhan noi lumet sulais ja aurinko rupeis paistamaan. Pukuni on perus scott redwood jacket ja housut scott reno molemmat gore-tex ja alennuksesta. Mikä johti päätökseen no puku tuntui hyvältä päällä ja mistä eritysesti tykkäsin niin siinä ei ole mitään nappeja edessä ja myös scottin suojat olivat mukavat ne vähän joustavat ja taipuilevat eivätkä ole ihan kovat muovi koppurat. Mut muistaakseni kävin kokeilemassa jotain uusia malleja muista merkeistä ja ne ovat alkaneet käyttämään samoja suojia tai materiaalia. Täytyypä tässä myöhemin ilmoitella lisää mielipidettä kunhan pääsee testailee. Kiitoksia jälleen kerran kaikille keskusteluun osaan otajille.
 
Nahkaa sen olla pitää ja omille mitoille  
062802jumpie_prv.gif

Kuulin jutun, että teknisistä materiaaleista valmistetut ajoasut näyttävät joko pilkki- tai lasketteluhaalareille.
biggrin.gif
 
biggrin.gif
 
biggrin.gif
 
Vai nahkaa haha.. ei oikee sovi minust bomber pyörää katotaa sit ku tai jos tulee ärhäkkäämpi pyörä kuha ajaa nyt eka tollaki vähä aikaa.
 
Back
Ylös