• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Ajeleeko kukaan ilman peilejä?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja hannu11
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Ei tulisi mieleenkään ajaa ilman peilejä liikenteessä, ainakaan ennen kuin autoilijat alkavat ajaa sääntöjen mukaan. Just äsken kotiin ajaessa pongasin viime hetkellä peilistä oikealta puolelta minua ohittavan auton valot.

Satasen alueella, kaksi kaistaa samaan suuntaan, ohitin edellä ajavaa, oma vauhti 100. Tuuning-Tero oli ilmeisesti heti liittymästä meidän taakse tultuaan päättänyt että jokainen hetki on kallis eikä malttanut odottaa 5 sekuntia lisää että olisin ehtinyt takaisin oikeanpuoleiselle kaistalle. Hänellä vauhtia 150+, kiitos ja morjes.
 
Ei ikinä liikenteessä ilman peilejä, hengenvaarallista!!
ghostface.gif
 
Tuntuisi turvattomalta ajaa ilman peilejä. Joissain pyörissä, kuten Ducatissa, peilit tosin ovat enemmän koristeena kuin varsinaisina työkaluina
033102ass_1_prv.gif
.
Sama asia eri sanoin:
Monet ajelee käytännössä ilman peilejä = pyörässä on sellaiset peilit joista ei näe yhtään mitään..

Lähes jokainen parantelee mopoaan jollain lailla mieleisekseen. Mun mielestä peilit olis tärkeysjärjestyksessä ensimmäinen parantelukohde. Ei ainakaan turhin..
 
Mulla on peili oikeella eli toisin sanoen ajan ilman peleijä koska en näe siitä mitään
tounge.gif
 
vasen peili on se pakollinen tuon ikäsessä pyörässä olla. suunnitteilla sellanen piääääni, jahka päätän mimmosen stongan siihen vääntelen.
 
Ei oo peiliä. Oli kyllä, mutta tipahti tuossa taannoin. Löytyi kyllä myöhemmin ihan ehjänä, mutta en ole jaksanut sitä ruuvata takaisin, tipahtaa kuitenkin uudelleen.

Niin, eikä sitä tarvitsekkaan olla, koska peli on vuodelta 54.
 
jytärissä ei peilejä ollut minkäänlaisia ja ilman niitä se muuten katsastettiinkin joten ei kai ne ainakaan joku vuosi takaperin pakolliset olleet ainakaan noissa vanhoissa rakkineissa
 
Vasen peili löytyy, tosin ei siitä mitään näe kun joutuu kuikuilemaan käden ohi... Ja yli satasen vauhdissa tärisee jo sen verta että ihan sama onko vai ei
 
Luin ekaks et "ajeleeko joku ilman palleja" ja olin jo ilmoittautumassa mut sit luin otsikon uudestaan. Tällä kertaa oikein. Kysymys ei vaikuttanutkaan enää niin omituiselta
lookaround_orig.gif
On tos pyöräs peilit. Jos on rumat maisemat ni voi stiikailla omaa kaunista naamaansa
bawling.gif
 
Eipä noita useinkaan ole tullut ruuvailtua ratapäivien välillä kiinni. Tosin, aina ei kyllä jaksa ottaa pyörää pois pakustakaan ratapäivien välillä
tounge.gif


Tänään tapahtuu jotain hämmästyttävää kun ajattelin ihan pyörällä ajaa radalle
tounge.gif
 
Itse ostin Rizoman peilit ja eivät tärise läheskään niin paljoa kuin alkuperäiset, todella tukevat. Ja ovatpa vielä paljon hienomman näköiset.
 
jytärissä ei peilejä ollut minkäänlaisia ja ilman niitä se muuten katsastettiinkin joten ei kai ne ainakaan joku vuosi takaperin pakolliset olleet ainakaan noissa vanhoissa rakkineissa
Ei niillä jytässä mitään teekään, kun näyttävät kolmen kilometrin jälkeen lähinnä vastaantuleville peilikuvaa samalla kun vilkut sojottaa ylös tai alas
biggrin.gif

Iästä kai riippuu, mutta käsittääkseni tossa meidän '79 jytässä pitää lainkin puolesta olla ainakin vasen peili (?).

Crossipyöriä lukuunottamatta on kyllä kaikissa laitteissa peilit. Aika sokea olo olisi liikenteessä ilman.
 
Muistaakseni Bikessa tai vastaavassa oli vuosi pari sitten maininta jostain kypärästä, missä oli sisäänrakennettu taustapeili... Nopealla googlauksella en kuitenkaan löytänyt mitään aiheesta. Kyllä mulle sellainen kelpaisi...
enpä jaksanut lukea loppuun että vastailiko joku jo tähän mutta muistan itsekin ton kypärän..se oli jotenkin että kun katsoi ylöspäin niin peilistä näki taakse.

tai sitten näin unta...kuuloostaa tuo oma selostus niin oudolta
withstupid.gif
 
Ajoin toissapäivänä yhden koeajon ja (oma moka) vasta lähdettyäni huomasin että peilit oli käännetty sarvien suuntaiseksi (kustomi) säilytysteknisistä syistä. Eli niistä näki omat nännit, ei muuta. En niitä sitten ruvennut roplaamaan (en peilejä, enkä nännejä), vaan ajoin noin 15km lenkin käytännössä ilman peilejä. Todella orpo olo. Etenkin kun tuo selkä on sen verran jäykkä, ettei se taivu kunnolla taakse katsomiseen... Huomasi, että vaikka oman TRX:n peileistä tuntuu näkyvän vain omat hartiat, niin kyllä niistä oikeasti näkee ihan mukavasti taaksekin.

(Edit: Ettei mene heti huuteluksi, niin vaikka selkä onkin paska, niin kyllä minunkin pää kääntyy ja katson esim. kaistaa vaihtaessa aina päätä kääntäen vielä kuollutta kulmaa sekä autolla, että mp:llä ajaessa.)
 
Back
Ylös